Kury - jak hodować je w mieście?

26 Czerwiec, 2020
 

Najpierw były to osiedlowe ogrody, a teraz możemy hodować kury w naszym ogródkach.

Wiele lat temu w miastach zaczęły być modne osiedlowe ogrody jako alternatywa dla uprawy owoców i warzyw bez pestycydów i innych chemikaliów.

Teraz również kurniki są częścią krajobrazu miejskiego. Kury to żywe istoty, a jeśli zamierzamy zainstalować kurnik w mieście, musimy trzymać je w jak najlepszych warunkach. Oto kilka wskazówek, jak hodować je w aglomeracjach miejskich.

1. Po pierwsze, sprawdź lokalne przepisy

W internecie można znaleźć wiele ustaw, które ustanawiają minimalne warunki ochrony dla kur niosek. Określają one gatunki, wymagania dotyczące kurnika i warunki, w których zwierzęta te muszą być trzymane.

kurnik na zewnątrz


Sprawdź, czy masz wystarczająco dużo miejsca, aby zainstalować kurnik i czas niezbędny do opieki nad ptakami.

2. Zrób budżet

Oblicz koszty zbudowania kurnika, zakupu kurczaków, materiałów, pasz i gniazd. Po tych obliczeniach, dokonaj kolejnych biorąc pod uwagę miesięczne wydatki na żywność, opiekę weterynaryjną, szkody itp.

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, czy możesz pokryć wszystkie koszty przed zbudowaniem kurnika.

 
kura i jajka


Konieczna jest również znajomość przybliżonej produkcji jaj, którą planujesz osiągnąć, aby nie nabywać więcej kur niż powinieneś. Kury składają jaja, aż gniazdo będzie pełne.

Więc jeśli będziemy opróżniać gniazda, wpłynie to na produkcję. Ogólnie rzecz biorąc, kury składają około 300 jaj rocznie, prawie jedno dziennie.

3. Zbuduj kurnik

Aby zbudować kurnik, należy wziąć pod uwagę warunki klimatyczne Twojego miejsca zamieszkania. Kurnik powinien być bezpieczny i wygodny dla Twoich kur. Ponadto ważne jest, aby instalacja miała dobrą wentylację.

kurnik


Przygotowaliśmy listę z najbardziej podstawowymi materiałami:

 
 • Materiał odpornego na warunki zewnętrzne. Na przykład blachy ze stali ocynkowanej i PCV lub impregnowane drewno. Najlepiej, jeśli dach jest wodoodporny.
 • Siatka kurnika. Aby zamknąć obwód na zewnątrz, gdzie kury mogą jeść, chodzić i dziobać w ziemi. Dzielenie przestrzeni jest bardzo ważne dla zdrowia naszych kur. Na zewnątrz będą jeść, pić, chodzić. Wnętrze będzie służyło tylko do spania i składania jaj.
 • Grzędy. Na wysokości, na którą kury mogą z łatwością się wspiąć.
 • Gniazda. Wykonane z wygodnego materiału, który zapewnia ciepło i jest jednorazowego użytku. Na przykład słoma lub igły sosny.
 • Szuflady gniazdowe.
 • Jednorazowe podłoże. Podłoga kurnika jest często codziennie zabrudzona odchodami . Najlepiej jest umieścić podłoże, które można wymienić, jak prasowane wióry.
 • Karmniki i poidła. Na zewnątrz, aby mieć więcej miejsca.

Jeśli nie chcesz budować kurnika od zera zawsze możesz kupić gotowy kurnik o różnych wzorach i wykonany z różnych materiałów. Oczywiście upewnij się, że spełnia wymagania Twoich kur.

4. Dobrze wybieraj kury

Jeśli zamierzasz hodować kury potrzebujesz koguta, który będzie je zapładniał. Będziesz także musiał zapoznać się z przepisami, ponieważ koguty nie są tak spokojne jak kury i mogą doprowadzić do konfliktów z sąsiadami.

rasy kur
 


Istnieją różne rasy kur: nioski, rodzime, z wolnego wybiegu, mieszane. Każdy typ kury ma swoje cechy szczególne. Zanim kupisz kury sprawdź, czy miejsce, w którym je sprzedają jest godne zaufania.

5. Kury potrzebują przestrzeni

Ważna jest odległość między gniazdami, a także posiadanie przestrzeni na zewnątrz, po której mogą chodzić w ciągu dnia. Powierzchnia gniazd musi wynosić co najmniej 30 cm2 na każde cztery kury. Kurnik musi być nieco uniesiony, aby uniknąć wilgoci.

kura

6. Utrzymuj czystość i sprawdzaj, czy mają żywność i wodę

Zawsze upewniaj się, że mają do dyspozycji czystą, świeżą wodę. Usuwaj odchody z ziemi. Sprawdź, czy jedzą codziennie i bądź świadomy zmian w ich zachowaniu. Policz swoje kury każdego dnia i sprawdzaj, czy nie mają ran – od dziobów – i czy ich pióra są w porządku.

kurnik i kury
 

7. Skontaktuj się z weterynarzem, jeśli zauważysz u kury problemy zdrowotne

Kokcydioza jest bardzo częstą chorobą u ptaków domowych. Kokcydia to pasożyty, które wpływają na przewód pokarmowy kurcząt.

Jeśli zauważysz objawy, zadzwoń do weterynarza i odizoluj chore kurczaki, ponieważ jest to bardzo zaraźliwa choroba. Zdezynfekuj kurnik i dokładnie umyj ręce.

kura z weterynarzem, kury


Jak widzisz wychowywanie kur, kurczaków i innych ptaków w mieście nie jest łatwe. Zanim to zrobisz musisz być bardzo pewny, że możesz spełnić wszystkie wymagania, których potrzebują te zwierzęta.

 
 • Real Decreto 3/2002, de 11 de enero, por el que se establecen las normas mínimas de protección de las gallinas ponedoras. BOE.es
 • Parra, S. La razón de que las gallinas pongan un huevo cada día. Xatakaciencia.com (2016)
 • Razas de Gallinas en Venta. Finca Casarejo. Fincacasarejo.com
 • ¿Cómo hacer un gallinero?. comunidad.leroymerlin.es