Znaczenie psów w starożytnych cywilizacjach

13 Sierpień, 2019
Psy towarzyszą ludziom od ponad 18 tysięcy lat. Odkryjmy trochę historii i zobaczmy, jak ważne były psy w niektórych starożytnych kulturach.
 

Znaczenie psów jest każdemu dobrze znane. Wszyscy wiedzą również, że zwierzęta te od wielu lat są częścią ludzkiego życia. Jednak stwierdzenie to może być bardziej prawdziwe niż Ci się wydaje.

Czy wiedziałeś, że w starożytnych cywilizacjach psy odgrywały ważną rolę obok ludzi? Eksperci szacują, że zwierzęta te mieszkają z nami już od ponad 18 tysięcy lat. Zobacz, jak na przestrzeni wieków kształtowało się znaczenie psów.

Znaczenie psów w starożytnych cywilizacjach

Początkowo ludzie wykorzystywali psy do ochrony swoich domów. Później stały się one myśliwymi i uczestniczyły w wojnach jako psy żołnierskie. Ludzi używali ich do celów obronnych i podczas ataku, a nawet jako posłańców.

Niestety, w czasach starożytnych, kiedy psy służyły jako posłańcy, zwykle kończyło się to dla nich śmiercią. Ich zadaniem było bowiem połknięcie i przetransportowanie miedzianej rurki z wiadomością w środku. Jedynym sposobem na odzyskanie wiadomości było niestety otwarcie wnętrzności nieszczęsnego psa.

Egipskie hieroglify, znaczenie psów

Skąd jednak wiadomo, że psy towarzyszą ludziom od tylu lat? Oto niektóre znaleziska, dowody i ustalenia, które to potwierdzają:

 
  • Świątynia Gobekli Tepe. Świątynia w Turcji zawiera odkrycia sprzed ponad 12 tysięcy lat. W tych odkryciach zawarte są wyraźne dowody, że już wtedy istniały udomowione psy.
  • Grób Natufian. Datowany również na ponad 12 tysięcy lat, grób ten został odkryty w Izraelu. Wewnątrz archeolodzy znaleźli szczątki starca pochowanego ze szczeniakiem.
  • Epos o Gilgameszu. Na tabliczkach z pismem klinowym, które datujemy na między 2000 a 2500 lat p.n.e., wymienionych jest siedem psów myśliwskich należących do bogini Inanny.
  • Zejście Inanny do świata podziemnego. To słynny tekst, również związany z tą boginią, który opisuje wyraźny obraz bogini idącej do piekła na spotkanie ze swoim mężem Dumuzim. Czeka on tam na nią ze swoim udomowionym psem.
  • Mahabharata. To mitologiczny tekst opowiadający historię króla Judhisztiry, który wyrusza w podróż z psem. Tak bardzo lubił to zwierzę, że kiedy jego psu zabroniono wstępu do nieba, król postanowił zostać na ziemi, aby uniknąć rozłąki ze swoim wiernym towarzyszem.

Znaczenie psów w cywilizacji starożytnego Egiptu

W starożytnym Egipcie pies był łączony z bogiem Anubisem. Bóg ten był odpowiedzialny za doprowadzenie dusz umarłych do sądu ostatecznego. Był ściśle łączony z mumifikacją i życiem pozagrobowym. Dobrze przygotowana ceremonia z udziałem psów miała formę pochówku tych zwierząt w świątyni Anubisa. Ceremonie te miały umożliwić psom łatwe przejście do życia pozagrobowego. Ukazuje to wielką miłość, jaką starożytni Egipcjanie darzyli te zwierzęta.

 

Archeolodzy odkryli liczne szczątki, które ujawniają ważną rolę psów w starożytnych cywilizacjach. W Egipcie, gdy pies umarł, rodzina mumifikowała go. jak każdego innego członka rodziny.

Grób wielkiego faraona Ramzesa posiada również obrazy ukazujące faraona z psami myśliwskimi. Podobnie, istnieją również dowody na to, że wiele psów zostało pochowanych wraz ze swoimi właścicielami, aby mogły one być ich towarzyszami również w życiu pozagrobowym.

W starożytnym Egipcie imiona nadawane psom posiadały oznaki uczuć lub zdolności. Udowadnia to nam ogromne znaczenie, jakie ci ludzie nadawali psom. Niektóre z imion brzmiały bowiem Dzielny, Lojalny, Dobry Pasterz, itp.

Trójgłowy pies bestia

Chociaż psy odgrywały ważną rolę w Egipcie, były również ważne w starożytnej Grecji i Rzymie. Były one symbolami zarówno religijnymi, jak i występowały w mitologii. W mitologii greckiej trójgłowy pies pilnował wejścia do piekła.

Psy są najlepszym przyjacielem człowieka. Chociaż słyszałeś to stwierdzenie wiele razy, to z pewnością teraz uważasz, że jest ono bardziej prawdziwe niż myślałeś. Teraz znasz bowiem ich wielką rolę, jaką odgrywały już od czasów starożytnych cywilizacji.