Psy obronne pomagające maltretowanym kobietom

 

Z poprzednich artykułów dowiedzieliśmy się o psach przewodnikach, psach szukających narkotyków, psach-ratownikach, psach terapeutycznych i asystujących, ale czy słyszałeś, że istnieją psy obronne dla maltretowanych kobiet?

Dzisiaj porozmawiamy o najnowszym trendzie w psim świecie: są to psy obronne pomagające maltretowanym kobietom. Czyż nie brzmi to jak świetny pomysł? Zobaczmy skąd się wziął i jak pomagają kobietom.

Psy obronne pomagające maltretowanym kobietom

Prawdą jest, że przemoc wśród słabej płci zmniejszyła się na przestrzeni ostatnich lat dzięki programom ochronnym oraz wsparciu kobiet. Jednakże musimy intensywniej pracować nad całkowitym jej wyeliminowaniem. Przemoc rodzinna co roku niszczy tysiące domów i wiele niewinnych osób.

Najczęściej, gdy mowa o przemocy opartej o płeć – mówimy o kobietach, ale dzieci i mężczyźni również bywają jej ofiarami.

Hiszpania wprowadziła ostatnio program wykorzystujący psy obronne, które pomagają maltretowanym kobietom. Program ten nazywa się ESCAN i kieruje nim Fernando Soleto.

pies kobieta

Psy są szkolone, aby bronić kobiety, które były maltretowane. Nie każda kobieta może jednak wciąż udział w programie. Aby się zakwalifikować, musi wnieść oficjalną skargę i wystąpić o zakaz zbliżania się wobec oprawcy.

Dlaczego było to potrzebne?

Wiele maltretowanych kobiet przeprowadza się daleko od miejsca, w którym były krzywdzone i występuje o zakaz zbliżania się wobec oprawcy. Jednakże jest wiele znanych przypadków, w których oprawcy podążali za ofiarami aż je znaleźli.

Dlatego też wiele kobiet żyje w ciągłym w strachu, chociaż są z dala od domu.

 

Niestety ich życie zmienia się na zawsze. Aby odzyskały spokój ducha potrzebują czasu i pomocy psychologa. Jednak na tym etapie wiele maltretowanych kobiet boi się wychodzić z domu. 

Boją się również interakcji z innymi ludźmi i mogą nawet powstrzymywać przed nimi swoje dzieci. Psy mają zapewnić bezpieczeństwo, dać pewność siebie, spokój ducha i ochronę.

Dlaczego pies jest idealny dla maltretowanej kobiety?

Wszyscy wiemy, że psy są wierne i lojalne. Zrobią dla nasz wszystko, nawet zaryzykują własnym życiem. I robią to instynktownie – nie trzeba ich szkolić.

Psy zrobią wszystko, aby ochronić maltretowane kobiety, zwłaszcza, jeśli zostaną dobrze wytresowane. Tylko o tym pomyśl! Jeśli miałbyś wybrać zwierzę, które będzie chronić kobiety po przejściach to nie ma wątpliwości, że pies jest najlepszym wyborem.

Jak funkcjonują psy obronne?

Psy obronne przechodzą specjalne szkolenie, którego jedynym celem jest ochrona życia i zdrowia właściciela.

Jak działa program? Pies zgodnie z obowiązującym w kraju prawem ze względu na duży rozmiar nosi kaganiec. Materiał jest twardy i może znieść silne uderzenie. Pokryty jest stalą. W przypadku ataku na kobietę, pies może uderzyć nim napastnika, aż ten straci przytomność na tak długo, aż właścicielka znajdzie pomoc.

pies kobieta plaża

Rasy psów, które zazwyczaj pełnią rolę psów obronnych to owczarki niemieckie i belgijskie. Są ku temu dobre powody:

  • Psy te wyglądają dosyć groźnie
  • Są posłuszne i zdeterminowane. Żadne inne rasy nie są takie jak one.
  • Są agresywne, gdy zachodzi taka potrzeba, ale łagodne przy właścicielach i członkach rodziny.

Psy zdecydowanie są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. To kolejny powód dla okazania im wdzięczności, zawsze o nas dbają. Mamy nadzieję, że hiszpańska inicjatywa pomoże zakończyć krąg przemocy.

Mamy też nadzieję, że Hiszpania ustanowi precedens, który później obejmie cały świat.