Mruczenie: dlaczego koty to robią?

25 Sierpień, 2019
Ten wydawany przez koty dźwięk wyraża szczęście, ból, udrękę, stres, strach, a nawet chorobę. Ma również właściwości lecznicze, nie tylko dla zwierząt, ale także dla ludzi wokół nich.
 

Jeśli jest coś, co wyróżnia koty, musi to być ten charakterystyczny, osobliwy dźwięk, jaki wydają. Eksperci wciąż próbują określić, co oznacza mruczenie, i jak koty to robią.

Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego, co kiedykolwiek chciałeś wiedzieć o mruczeniu kotów.

Mruczenie – trudny do zdefiniowania dźwięk

Jak dokładnie definiuje się „mruczenie”? Słownik języka polskiego Wydawnictwa Naukowego PWN określa znaczenie tego słowa, jako „cichy, niski, przeciągły dźwięk wydawany zwłaszcza przez kota”. My dodamy, że słychać go zwłaszcza wówczas, gdy jest on szczęśliwy.

Jednak eksperci wykazali, że mruczenie to nie tylko wyraz szczęścia. Może ono również wiązać się z bólem lub udręką. Zostanie to omówione w dalszej części tego artykułu.

Mruczenie opisano również jako miękkie i ciągłe brzęczenie. Towarzyszy temu wibracja, którą można zobaczyć lub poczuć na ciele kota. Mruczenie zmienia się w zależności od oddechu i wydaje się czasem bardziej słyszalne i intensywne.

Szczęśliwy kot - mruczenie

Koty zaczynają mruczeć już kilka dni po urodzeniu. Ten dźwięk jest im niezbędny do komunikacji z matką. Kocie mamy mruczą także, aby uspokoić kocięta podczas porodu i podczas karmienia.

 

Z kilku powodów – takich jak szczęście i ból – oraz z powodu niezrozumiałych mechanizmów, mruczące koty nadal budzą ciekawość ludzi. Jednocześnie mruczenie jest korzystne dla zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego ludzi, którzy mieszkają lub mają kontakt z kotem.

Mruczenie – teorie o tym, dlaczego koty mruczą

Eksperci wciąż nie potrafią do końca wytłumaczyć, w jaki sposób kot mruczy. W latach 60. zaproponowano teorię „hemodynamiczną”. Teoria ta mówi, że mruczenie jest wytwarzane przez krew przepływającą przez tylną żyłę główną.

Później uznano, że pochodzi od wibracji wytwarzanych przez podniebienie miękkie. Obecnie jedną z najszerzej akceptowanych teorii jest to, że jest to spowodowane modulacją przepływu powietrza w krtani.

Z technicznego punktu widzenia uważa się więc, że dźwięk pochodzi ze skurczu mięśni krtani. Następuje wówczas częściowe i powtarzalne zamknięcie głośni. Występują zatem różnice w ciśnieniu powietrza, które, przechodząc przez ten narząd, powoduje typowe mruczenie.

Skurcze przepony podczas oddychania kota mogą wyjaśniać, dlaczego mimo wdechu i wydechu ten dźwięk jest mniej więcej ciągły.

Dlaczego koty mruczą?

Do wyjaśnienia pozostaje jednak jedno bardzo ważne pytanie: dlaczego koty mruczą? Wydaje się, że wszystko wskazuje na to, że powodem jest stan, w którym kot czuje się komfortowo lub jest szczęśliwy, gdy go na przykład głaszczemy.

Jednak koty mruczą również, gdy są przestraszone, chore, cierpią z powodu bólu lub stresującej sytuacji. Ludzie zaobserwowali nawet mruczenie u kotów tuż przed ich śmiercią.

 
Głaskanie kota po brzuchu - mruczenie

W każdym bądź razie mruczenie wydaje się odgrywać rolę w uspokajającą lub pocieszającą dla kota. Eksperci udowodnili, że mruczące koty uwalniają endorfiny, zwane również hormonami szczęścia. Substancje te są związane bowiem z przyjemnymi sytuacjami i potrafią łagodzić ból.

Podobnie nie powinniśmy wykluczać, że mruczenie pomaga kotu w odzyskaniu zdrowia. Koty mruczą na częstotliwości od 25 do 150 Hz. To między innymi może pomóc zwiększyć gęstość kości, usprawnić ścięgna, a nawet leczyć rany.

Jedno jest pewne: mruczenie nie jest dźwiękiem monotonnym. Wszystko wskazuje bowiem na to, że intensywność mruczenia jest zgodna z sytuacją, w jakiej kot się znajduje.

Uzdrawiające mruczenie

Mechanizmy samoleczenia kotów również wydają się wpływać na ich właścicieli. Istnieje kilka badań, które przedstawiają dowody na poparcie tej teorii.

Na przykład osoby, które codziennie głaszczą koty, mogą doświadczyć następujących korzyści:

  • Niższy poziom stresu
  • Lepsze wzorce do spania
  • Mniej problemów z sercem
  • Lepsza regulacja ciśnienia krwi
  • Silniejszy układ odpornościowy
  • Szybsze zwalczanie infekcji
 
  • Szybsze leczenie urazów kości, mięśni i ścięgien

Dlatego jeśli jesteś właścicielem kota, możliwe, że rzadziej odwiedzasz lekarzy w porównaniu z osobami bez kotów. Zrelaksuj się więc, pogłaszcz swojego kota i korzystaj z jego uzdrawiającego mruczenia.