Żako, czyli papuga szara jako zwierzę domowe

12 Czerwiec, 2020
 

Pochodząca z Afryki gabońska papuga szara jest uważana za zagrożoną w swoim naturalnym środowisku. Jednak jest wielu hodowców w różnych częściach świata, którzy wybierają żako na zwierzę domowe.

Żako lub papuga szara to afrykański ptak, który charakteryzuje się inteligencją, dobrą pamięcią i umiejętnością powtarzania słów. W tym artykule opowiemy Ci wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym zwierzęciu, na wypadek, gdybyś chciał trzymać je w domu.

Żako – cechy charakterystyczne

Ten ptak z rodziny Psittacidae pochodzi z Afryki, a w jego naturalnym środowisku (Gabon, Gwinea, Tanzania, Uganda lub Kenia) jest uważany za zagrożony z powodu kłusownictwa i wycinki lasów.

Jeśli chodzi o jego cechy fizyczne możemy powiedzieć (jak sama nazwa wskazuje), że ma szarawe pióra na całym ciele. Jedynie ogon jest czerwony, a dziób ma bielszy odcień. Jest to średniej wielkości papuga, która może mierzyć do 40 centymetrów i ważyć pół kilograma. Istnieje pewien dymorfizm płciowy, ponieważ samice są mniejsze i lżejsze niż samce.

Samce mają bardziej „solidny” wygląd, ale na pierwszy rzut oka nie zawsze jesteśmy w stanie odróżnić płeć. Możemy je zidentyfikować według wieku, ponieważ młode okazy mają ciemniejsze pióra. Zakończenie ogona staje się czerwone, gdy wchodzą w fazę rozrodczą.

papuga szara
 


Oczekiwana długość życia żako wynosi około 80 lat, choć zdarzały się przypadki okazów, które skończyły 100 lat.

W swoim naturalnym środowisku żako żyje w stadach zorganizowanych według hierarchii i złożonych z setek osobników. Jest to monogamiczne zwierzę, a sezon godowy zależy od warunków pogodowych. Gniazda są budowane w zagłębieniach drzew i w każdym z nich składa się od dwóch do pięciu jaj, które są inkubowane przez około miesiąc.

Żako jak zwierzę domowe

W Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych komercjalizacja żako jest zabroniona, jeśli został on schwytany w swoim naturalnym środowisku. 20% obecnej populacji tych ptaków pochodzi z nielegalnej sprzedaży, ale możemy również znaleźć okazy z wylęgarni. Te okazy są oddzielane od rodziców zaraz po urodzeniu, tak aby uważali właścicieli za swoich rodziców.

Żako nie jest najlepszym ptakiem do domów z małymi dziećmi, ponieważ jego haczykowaty dziób może łatwo zranić. Ponadto mają tendencję do ostrzenia pazurów, co może również powodować obrażenia.

Musisz wiedzieć, że opieka nad papugą szarą przypomina bardziej posiadanie dziecka niż zwierzaka. To dlatego, że potrzebują opieki 24 godziny na dobę, więc nie możemy zostawić go samego.

psittacus erithacus
 

Musimy pamiętać, że jest to dzikie zwierzę, które zostało zabrane ze swojego naturalnego środowiska i że na wolności żyłoby w towarzystwie innych podobnych ptaków. Wskazane jest również, aby kupić parę, aby papugi mogły założyć własną rodzinę.

Opieka nad żako

Klatka żako musi znajdować się w miejscu nasłonecznionym z dala od hałaśliwego otoczenia i kuchni. Musi umożliwiać wykonywanie krótkich lotów, dlatego jej minimalne wymiary to dwa metry szerokości i dwa metry wysokości.

Powinniśmy też pozwolić mu opuścić klatkę przez co najmniej dwie godziny dziennie, aby mógł chodzić i badać otoczenie. Uważaj, ponieważ może dziobać wszystko, co znajdzie na swojej drodze! Kiedy zwierzę przebywa poza klatką można wykorzystać ten czas do jej wyczyszczenia. Tym samym uda Ci się uniknąć nieprzyjemnych zapachów lub rozprzestrzeniania się chorób.

Będąc tak inteligentnym i wrażliwym żako jest często przygnębiony, jeśli „rodzice” nie odwzajemniają jego uczuć. Ciekawym faktem dotyczącym tego ptaka jest to, że mogą odczytywać uczucia, energię, nastroje i myśli ludzi. Nawiązują bardzo ścisłą więź ze swoimi właścicielami.

I oczywiście nie możemy zignorować faktu, że jest on doskonałym mówcą i naśladowcą. Może odtwarzać ludzki głos, zarówno w pojedynczych słowach, jak i w całych zdaniach. Będziesz miał doskonałego towarzysza do bardzo ciekawych rozmów!

 
  • Péron, F., Rat-Fischer, L., Lalot, M., Nagle, L., & Bovet, D. (2011). Cooperative problem solving in African grey parrots (Psittacus erithacus). Animal Cognition. https://doi.org/10.1007/s10071-011-0389-2