Uśmiechnięte pająki - zachowanie i siedlisko

01 Kwiecień, 2020
Czy na świecie istnieją pająki, które się uśmiechają? Co to oznacza? Czy faktycznie uśmiechają się do siebie, czy może wynika to z ich estetycznych predyspozycji? Niektóre z nich wydają się uśmiechać nawet na tylnej części ich małych korpusów. 
 

W rodzinie pająków Theridion możemy znaleźć kilku przedstawicieli, którzy niemal zawsze są szczęśliwi. Tak przynajmniej może się wydawać. Czy uśmiechnięte pająki naprawdę są szczęśliwe bez przerwy? W tym artykule przedstawimy Ci informacje i specyfikę tych uśmiechniętych insektów i ich cech charakterystycznych.

Uśmiechnięte pająki – ich specyfika

Chociaż w tej wielkiej rodzinie liczącej ponad 2000 gatunków możemy znaleźć niektóre z nich, które są bardzo niebezpieczne i trujące, jak w przypadku czarnej wdowy, znajdziemy też inne, które są znane jako „uśmiechnięte pająki”.

Wszystko to przez „wzór” pojawiający się na ich ciele, w którym możemy zobaczyć uśmiech i oczy – podobne do uśmiechu klauna, a nawet Jokera z Batmana. 

Najbardziej znanym z tych pająków jest Theridion grallator. Lepiej znany jako „radosny pająk hawajski”, który jak sugeruje jego nazwa, żyje na Hawajach, głównie w ponad 300-metrowych lasach deszczowych na O’ahu, Moloka’i i Maui. Na Hawajach nazywają ich nananana makaki’i. 

Pająk ten mierzy około pięciu milimetrów długości, a na każdym osobniku znajduje się inny wzór na jej korpusie. Podczas gdy większość z nich ma „uśmiechniętą buźkę”, nie znajdziemy dwóch takich samych. Wzory na ich korpusach różnią się nawet w zależności od wyspy.

  • Uważa się, że jest to sposób zakamuflowania się pająka przed drapieżnymi ptakami, jedynymi naturalnymi wrogami pająków na tych szerokościach geograficznych.
 
  • Nananana makaki’i stosuje również inną technikę ochrony: chowa się w ciągu dnia pod liśćmi roślin i wykorzystuje ten czas do wyplatania swoich drobnych pajęczyn. Następnie wykorzystuje do uwięzienia swojego pożywienia.
  • Co więcej, pajęczyny pomagają im odnaleźć się nawzajem i znaleźć partnera w sezonie lęgowym. Warto zauważyć, że kopulacja odbywa się w nocy, a samce umierają po kryciu.

Uśmiechnięte pająki i ich najciekawsze cechy charakterystyczne

Podczas gdy pająk hawajski jest najbardziej znanym ze wszystkich uśmiechniętych pająków, na Wyspach Karaibskich i w Ameryce Południowej odkryto nowe gatunki, które noszą tyle samo lub więcej ciekawych nazw i charakterystyk co ich hawajscy szczęśliwi kuzyni.

Naukowcy i badacze z Uniwersytetu w Vermont (USA) postanowili nazwać niektóre osobniki pająków imionami osobistości, które cieszą się uznaniem na całym świecie. Ideą było uhonorowanie tych, którzy bronią praw człowieka lub przyrody.

Tak więc, pająki z rodzaju Spintharus nazywają się obecnie

  • Leonardo Di Caprio, Barack Obama,
  • David Attenborough (brytyjski naukowiec),
  • Berni Sanders (senator z Vermont)
  • Michelle Obama.

Uśmiechnięte pająki są endemiczne też dla Kuby, Republiki Dominikany, Jamajki, Portoryko, Kostaryki, Meksyku, Kolumbii, Małych Antyli oraz Stanów Zjednoczonych Florydy i Południowej Karoliny.

Uśmiechnięte pająki w innych konfiguracjach

Oprócz tych niedawno odkrytych na Karaibach i w Ameryce Południowej, są też inne zabawne pająki, które przyciągają naszą uwagę. Np. dlatego, że wydają się mieć swoje twarze na plecach:

 

1. Pająk o kocim obliczu

Jego naukowa nazwa brzmi Araneus gemmoides i jest to pająk, który żyje w zachodnich Stanach Zjednoczonych. Wygląda przerażająco, ale zapewniamy Cię, że nie jest jadowity. Samice są większe od samców, nawet jeśli nie osiągają cala długości.

uśmiechnięte pająki krab

2. Pająk ogrodowy

Leucauge venusta, którego czasem nazywa się orchard spider to pająk wschodniego wybrzeża. Żyje nie tylko w sadach, ale także w miastach i na polach.

pająk 2

Ma czerwonawe lub pomarańczowe plamy na czarnym tle, które przypominają dwoje oczu i uśmiechnięte usta. Nie jest trujący ani szkodliwy, choć nieznacznie przypomina złowieszczą czarną wdowę.

3. Pająk jak złoty krab

Bardziej niż uśmiechnięty, ten pająk wydaje się być przerażony. Jest to mały, niepopularny gatunek. Wie doskonale, jak się zakamuflować, przypominając wtedy kwiat, czekając na swoją ofiarę – w tym chociażby pszczołę – całkowicie nieruchomo. To ogromny jego talent.

 
złoty krab uśmiechniete pająki

Fachowo nazywany jest kwietnikiem. Co ciekawe jednak, jego naukowa nazwa Misumena vatia, pochodzi od greckiego słowa misúmenos – znienawidzony.

Podsumowanie

Uśmiechnięte pająki oraz inne zabawne osobniki są kolejnym przykładem na to, jak wspaniała i ciekawa jest natura.

Gillespie, R. G. (1990). Costs and Benefits of Brood Care in the Hawaiian Happy Face Spider Theridion grallator (Araneae, Theridiidae). American Midland Naturalist. https://doi.org/10.2307/2426552