Okres dojrzewania u psów - jak wygląda?

19 Czerwiec, 2019
 

Nie tylko ludzie przechodzą okres dojrzewania, który wiąże się ze wszystkimi zmianami. Również psy przechodzą przez podobny proces, podczas którego musimy je wspierać i okazać empatię.

Nasi najlepsi przyjaciele przechodzą przez etapy rozwoju podobne do naszego okresu dojrzewania. Dojrzewanie u psów jest krótsze, ale powoduje także zmiany fizyczne, emocjonalne, poznawcze, społeczne i behawioralne.

W tym artykule zobaczymy kilka wskazówek na temat „dojrzewania psów”, które pomogą Ci w wychowaniu Twojego zwierzaka w tym okresie.

Okres dojrzewania u psów

Dojrzewanie u psów odbywa się podobnie jak u ludzi. W tym okresie zwierzę doświadcza intensywnego rozwoju fizjologicznego i hormonalnego, co znajduje odzwierciedlenie w jego wyglądzie i zachowaniu. Dlatego powszechne jest, że psy stają się bardziej niespokojne i nieco „zbuntowane”.

Bardzo ważne jest zrozumienie, że pies nie jest nieposłuszny przez złośliwość, kaprys lub niezrozumienie. Dzieje się tak, ponieważ odkrywa on zupełnie nowy świat, w którym każdy bodziec przyciąga jego uwagę i budzi ciekawość. Dlatego dużo trudniej będzie mu skoncentrować się na naszych poleceniach.

Również podczas „okresu dojrzewania” pies kształtuje swój charakter i określa kryteria współżycia społecznego. Dlatego tak ważne jest dobre wychowanie i odpowiedni proces socjalizacji przed i podczas okresu dojrzewania.

pies z zabawką
 

Jeśli zaniedbamy wychowanie „nastoletniego szczeniaka” najprawdopodobniej wyrośnie na dorosłego z zaburzeniami zachowania. Gdy jego charakter będzie już ukształtowany trudniej będzie skorygować niektóre niepożądane zachowania.

Kiedy zaczyna się i ile trwa okres dojrzewania u psów?

Większość psów wchodzi w okres dojrzewania między piątym a siódmym miesiącem życia. Jednak czas trwania okresu dojrzewania u psów różni się w zależności od zwierzęcia, jego wielkości, wagi, rasy itd. Wiele psów osiąga dorosłość bardzo wcześnie, między 12 a 18 miesiącem życia, ale u niektórych okres dojrzewania trwa do dwóch lat.

Okres dojrzewania u psów jest krótki, jeśli porównamy go do naszego, ale dla zwierzęcia i jego właścicieli może wydawać się wiecznością. Może trwać bardzo długo, jeśli pies nie jest poddawany właściwemu procesowi wychowania i socjalizacji.

Odkrywanie seksualności i „dorastanie psów”

Dojrzewanie u psów oznacza początek odkrywania seksualności zarówno dla samców, jak i dla samic. Ponadto pokrywa się to również z pojawieniem się pierwszej cieczki u suk.

Niestety seksualność naszych zwierząt nadal jest tematem „tabu” w naszym społeczeństwie. Prowadzi to do dezinformacji na temat naturalnych zachowań, które pojawiają się u psów i kotów wraz z rozwojem seksualnym. Warto pamiętać, że zanim się zezłościmy lub ukarzemy zwierzaka ważne jest, aby lepiej poznać jego zachowanie i język.

Podczas pierwszych tygodni życia szczenięta nie znają granic własnego ciała. Nie rozpoznają siebie, jako osobne stworzenie i nie odróżniają się od matki i rodzeństwa. Zmienia się to w momencie odstawienia od piersi, kiedy każdy szczeniak zaczyna rozpoznawać siebie, jako indywidualną jednostkę w swoim stadzie.

 
śpiące szczeniaki

Rozróżnienie płci

Wraz z nadejściem okresu dojrzewania i pierwszą cieczką u suk psy zaczynają rozróżniać płci i uznawać się za istoty aktywne seksualnie. Bardzo często psy odkrywają siebie i dążą do samozadowolenia w okresie „dojrzewania”.

„Nastoletnie” samce i suki zazwyczaj tworzą własne nawyki, takie jak lizanie narządów płciowych, aby poznać własne ciało i czerpać z tego przyjemność. Być może te zachowania mogą powodować zakłopotanie u ludzi, ale są one całkowicie normalne dla psów.

Okres dojrzewania u psów: znaczenie socjalizacji

Wraz z przebudzeniem instynktów i seksualności, głównie samce, ale także suki mają tendencję do rozwijania swojego pojęcia terytorializmu.

Wraz z tą koncepcją przestrzeni muszą nauczyć się poprawnie zachowywać i pokojowo współżyć z ludźmi i innymi zwierzętami. W przeciwnym razie mogą być agresywni z powodu poczucia zaborczości w stosunku do swoich właścicieli i otoczenia.

To właśnie w okresie dojrzewania psy kształcą swój charakter. Dlatego to właściciel musi skoncentrować się na ich socjalizacji na tym etapie. Najlepiej rozpocząć stymulowanie szybko, między pierwszymi czterema a 20 tygodniami życia, aby ułatwić późniejszą pracę.

 

Dojrzewanie u psów to także czas, kiedy pies staje się niezależny od matki. Bardzo ważne jest, aby jego poczucie bezpieczeństwa i pewność siebie były wzmocnione, aby stawić czoła temu nowemu etapowi. A to z kolei wymaga unikania nadopiekuńczości i szanowania ich natury.

Nasza miłość i poświęcenie pomagają naszym pupilom rosnąć zdrowo i szczęśliwie, ale zbyt duży nacisk może zaszkodzić ich rozwojowi emocjonalnemu.