Który udomowiony ptak śpiewa najwięcej i najpiękniej?

23 Maj, 2019
Oprócz niewątpliwych atrakcji słuchowych, śpiewające gatunki ptaków przyciągają uwagę wielu ludzi ze względu na swoje kolorowe upierzenie. Jednak trzymanie niektórych z nich w charakterze zwierząt domowych jest zabronione z uwagi na nielegalny handel zwierzętami, zagrożenie wyginięciem lub po prostu z racji konieczności zapewnienia im szczególnie wymagającej opieki, której po prostu potrzebują do życia.
 

Jeśli jesteś zainteresowany przyjęciem pod swój dach pięknego i aktywnego ptaka, aby wprowadził on trochę ożywienia w swoim domu, spróbuj rozpocząć poszukiwania od uprzedniego poznania zwyczajów i wymagań cechujących różne gatunki tych pięknych zwierząt. Nie każdy bowiem udomowiony ptak ma takie same potrzeby, co inny.

Udomowiony ptak śpiewający wyróżnia się nie tylko dzięki swoim zdolnościom wokalnym. Przyciąga także uwagę wszystkich ze względu na swoje lśniące i w wielu wypadkach bardzo kolorowe upierzenie.

Który udomowiony ptak śpiewa najczęściej i najpiękniej?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, oprócz niewątpliwych atrakcji słuchowych, śpiewające gatunki ptaków przyciągają uwagę wielu ludzi ze względu na swoje kolorowe upierzenie. Jednak trzymanie niektórych z nich w charakterze zwierząt domowych jest zabronione z uwagi na nielegalny handel zwierzętami, zagrożenie wyginięciem lub po prostu z racji konieczności zapewnienia im szczególnie wymagającej opieki, której po prostu potrzebują do życia.

W dalszej części naszego dzisiejszego artykułu zaprezentujemy Ci kilka gatunków ptaków, które bez większych trudności możesz trzymać pod swoim dachem. A śpiew każdego z nich z pewnością będzie zachwycał Cię każdego dnia!

Szczygieł

Szczygieł to niewielki ptaszek o niesamowitej wręcz osobowości, fenomenalnych umiejętnościach wokalnych i w dodatku cechujący się niezaprzeczalną urodą. To nie przypadek, że gatunek ten zdobył kilka prestiżowych nagród w konkursach ptasiego śpiewu.

 

A to oznacza, że właściciele tych ptaków mają pełne prawo do przechwałek. Oprócz potężnego głosu i unikalnych treli śpiew szczygła jest niezwykle melodyjny i niepowtarzalny.

Od lat osiemdziesiątych gatunek ten stał się bardzo popularny na całym świecie. Posiadanie szczygła jest jednak uważane obecnie za nielegalne. Oznacza to, że właściciel takiego ptaka w wielu krajach może zostać ukarany grzywną lub nawet odebraniem zwierzęcia.

Szczygieł

Problem jest jest bezpośrednio związany z zauważalnym nasileniem nielegalnego handlu tym gatunkiem. Efektem tego zjawiska jest to, że tej udomowiony ptak bardzo często niestety musi egzystować w fatalnych wręcz warunkach.

Szczygły są również objęte ścisłą ochroną gatunkową w wielu krajach, między innymi w Polsce. Trzymanie go w domu w klatce jest także nielegalne. Szczygieł to ogólnie rzecz biorąc bardzo wrażliwy i podatny na choroby ptak. A to oznacza, że trzymany w klatce z łatwością „łapie” różnego rodzaju dolegliwości, przez co jego życie jest bardzo krótkie.

Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest podziwianie ich pięknych i cudownych głosów w ich naturalnym środowisku.

 

Kanarek: mnóstwo pasji ukrytej w ciele malutkiego ptaszka

Wśród wielu gatunków ptaków hodowlanych to właśnie kanarki wyróżniają się jako najbardziej popularny udomowiony ptak na naszej planecie. Kanarki to ptaki, które znakomicie przystosowują się do życia na małej przestrzeni, są niedrogie w utrzymaniu i pielęgnacji.

Nie mają także żadnych szczególnie wysokich wymagań dotyczących standardowej opieki. A już w ogóle nie ma co wspominać o radości, jaką niezwykle energiczne i skłonne do śpiewu kanarki wnoszą do codzienności swoich właścicieli.

Popularny także i u nas kanarek jest naprawdę pięknym ptakiem o intensywnym upierzeniu. Z reguły śpiewa delikatne, wesołe i dość skomplikowane piosenki. Samce mają bardziej intensywny i rozbudowany rejestr wokalny niż samice, ale obie płcie posiadają naprawdę piękne wspaniałe umiejętności w kwestii donośnego śpiewu.

Udomowiony ptak - kanarek

Ten udomowiony ptak w Twoim życiu oznacza, że każdego ranka budzisz się w towarzystwie pięknej melodii wyśpiewywanej przez kanarka na pełne gardło. Jest on naprawdę doskonałym towarzyszem życia dla tych wszystkich ludzi, którzy chcą budzić się każdego kolejnego dnia w doskonałym nastroju.

 

I chociaż utrzymywanie kanarków w charakterze zwierząt domowych jest w pełni legalne, to jednak ich właściciele muszą wiedzieć o tym, jak właściwie dbać o te zwierzęta. Tylko wtedy mogą mieć pewność, że ich niewielki, udomowiony ptak cieszy się doskonałym zdrowiem.

Kos to prawdziwy Beethoven wśród ptaków

Wśród ptaków żyjących w domach, które śpiewają najgłośniej i najpiękniej, kosy wyróżniają się szczególnie wyraźnie. Zdolności wokalne, jakie potrafi zaprezentować ten udomowiony ptak spowodowały nadanie mu przez niektórych znawców przydomka „ptasiego Beethovena”.

Kosy są w stanie zapamiętać i odtworzyć ogromną różnorodność utworów. Ale to jeszcze nie wszystko. Ptak ten jest na tyle inteligentny, że potrafi również naśladować usłyszane wcześniej dźwięki. Dlatego też może generować złożone i wyszukane melodie, które przypominają niektóre dobrze znane piosenki.

Hodowla kosów w domu jest zakazana. Ale to nie oznacza, że nie będziesz w stanie posłuchać ich śpiewu. Wystarczy bowiem zwabić je do swojego ogrodu za pomocą pewnych rodzajów nasion. Będziesz wtedy mógł czerpać sporo przyjemności słuchając ich donośnych treli i rozkoszując wzrok intensywnie głęboką czernią ich upierzenia oraz kontrastującym z nim jaskrawożółtym dziobem.

Słowik to chyba najpiękniej śpiewający udomowiony ptak

Słowik to ptak będący gatunkiem autochtonicznym dla lasów europejskich i azjatyckich. Śpiewa w różnych tonacjach. Co ciekawe, ptaki te przekazują swoje melodie kolejnym pokoleniom. Samice słowika uczą na przykład swoje pisklęta różnych melodii przekazywanych im przez ich własnych rodziców. A to w połączeniu z nowymi rodzajami śpiewu tworzy naprawdę imponujące, rodzinne dziedzictwo.

 
Słowik

Słowik to bardzo prosty i niepozornie wyglądający ptak z brązowymi piórami. Jednak jego śpiew charakteryzuje się wyjątkową delikatnością i jednocześnie mocą. Słowiki mają zupełnie inne zwyczaje „wokalne”, niż inne ptaki. Śpiewają nie tylko o świcie i zmierzchu, ale także w nocy.

Rudzik

Jedną z najbardziej uderzających cech tego niepozornego ptaka jest czerwonawy kolor na główce i klatce piersiowej. Ten malutki ptaszek potrafi zaśpiewać pieśń, która przyciąga nie tylko samice rudzików. Również zapiera ona dech w piersiach praktycznie wszystkim miłośnikom ptaków.

Rudziki wyróżniają się na tle innych gatunków ptaków wysokim poziomem socjalizacji. Są jednocześnie niezwykle ciekawskie, energiczne i bardzo ufne w stosunku do ludzi.

Rudzik jako udomowiony ptak

Rudziki są zazwyczaj ptakami wędrownymi. Podróżują przez wiele kilometrów w poszukiwaniu cieplejszych rejonów. Kiedy w Europie zaczyna się zima, te małe ptaszki wraz ze swoimi młodymi udają się na zimowisko w kierunku Azji Środkowej i krajów Maghrebu.

 

Jednak na Wyspach Brytyjskich, Wyspach Kanaryjskich i na kontynentach obu Ameryk żyje kilka gatunków rudzików, które nie mają w zwyczaju wędrować na zimowanie.

Co ciekawe, rudziki dostrzec możemy w dziełach artystycznych pochodzących z czasów Imperium Rzymskiego i średniowiecza. Ponadto mitologia wikingów wspomina wielokrotnie o tych małych i kolorowych ptakach w swoich opowieściach. A to może oznaczać tylko jedno. Śpiew rudzika został doceniony przez ludzkość już wiele wieków temu!