Ptak śpiewający – pięć najpiękniejszych przykładów

20 maja 2019
W większości przypadków wygląd, jakim cechuje się ptak śpiewający i jego „głos” idą ze sobą w parze. Wśród tych przykładów można znaleźć wiele ptaków, które nie tylko pięknie śpiewają, ale też równie pięknie się prezentują.

Niewiele rzeczy może się równać z pięknem chwili polegającej na budzeniu się do wtóru pięknego ptaka śpiewającego na całe gardło na parapecie Twojej sypialni. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, który ptak śpiewający nie tylko zachwyca swoimi trelami, ale także i wyglądem, to poświęć kilka minut na lekturę naszego dzisiejszego artykułu.

Zaprezentujemy Ci w nim pięć naprawdę rzucających się w oczy przykładów. A jeśli chcesz się nimi móc w pełni nacieszyć, wcale nie musisz trzymać ich w klatce… po prostu posadź więcej drzew w swojej okolicy!

W większości przypadków wygląd, jakim cechuje się ptak śpiewający i jego „głos” idą ze sobą w parze. Wśród tych przykładów można znaleźć wiele ptaków, które nie tylko pięknie śpiewają, ale też równie pięknie się prezentują.

Jaki jest najpiękniejszy ptak śpiewający? Oto pięć przykładów do wyboru!

Być może mieszkasz w mieście, w którym nie da się zasadzić drzewa na ulicy. OK, można to zrozumieć. Ale to jeszcze nie powód, żeby trzymać ptaka zamkniętego w klatce tak, żeby mógł śpiewać tylko dla Ciebie. Wyjście na spacer po okolicy lub do parku to naprawdę dobry sposób na rozkoszowanie się śpiewem pochodzącym z gardłem ptaków takich, jak na przykład:.

1. Szczygieł

Jego nazwa systematyczna po łacinie to Carduelis carduelis. Ptak ten żyje głównie na terenie kontynentu europejskiego i azjatyckiego. Można go spotkać też w Ameryce Północnej. Jednak zdecydowanie najliczniej występuje w rejonie wybrzeży Morza Śródziemnego.

Ten niezwykle interesujący ptak śpiewający jest bardzo mały, ale jednocześnie ma piękne i kolorowe upierzenie. A jego pieśni są jednymi z najpiękniejszych w całym królestwie zwierząt. Szczygieł potrafi z łatwością mieszać zarówno niskie, jak i wysokie tony, a nawet śpiewać na pełne gardło podczas lotu!

Ten ptak śpiewający najbardziej aktywny jest wiosną i latem. Ponadto potrafi tworzyć naprawdę fascynujące gniazda w różnych dziwnych z pozoru miejscach.

2. Słowik

To kolejny mały ptak śpiewający obdarzony ogromnym talentem muzycznym, którego nie można pominąć na naszej liście. Słowik to typowy ptak wędrowny. Zimą podróżuje w cieplejsze rejony, do Afryki. Jest także zwierzęciem żywiącym się wyłącznie owadami i żyje w lasach Europy oraz Azji. Słowiki gniazdują blisko ziemi, zazwyczaj w gęstych krzakach.

Słowik

Samce słowików słyną z głośnego śpiewania między innymi poprzez gwizdanie i kląskanie. Mimo tego, że są najbardziej aktywne w ciągu dnia, to jednak niektóre osobniki mają w zwyczaju wykonywać także swoje „występy artystyczne” w środku nocy. Dla wielu ludzi ptaki te mają znaczenie symboliczne, bowiem ich zdaniem śpiew słowika zapowiada rychłe nadejście wiosny.

Ten niepozorny na oko ptak śpiewający mierzy około 16 cm długości. Jego skrzydła pokryte są piórami w brązowym kolorze. Pierś tego ptaka ma z reguły nieco jaśniejszy odcień brązu, podobnie jak ogon. Nie występują jakieś znaczące różnice w wyglądzie między samcami i samicami.

3. Kos

Na świecie naukowcy rozróżniają naprawdę sporo gatunków kosów. Ale to nie ma tak naprawdę większego znaczenia. Wynika to z tego, że dosłownie wszystkie z nich mogą zostać uwzględnione na naszej liście najbardziej atrakcyjnych dla oka ptaków śpiewających. Turdus Merula lub po prostu kos zwyczajny jest powszechnie spotykanym ptakiem na terenie całej Europy, Afryki Północnej, na Półwyspie Arabskim i w Azji Zachodniej.

Samce tego ptaka są pokryte czarnymi piórami, a jedyne, co ich wyróżnia od innych ptaków o podobnym ubarwieniu, to ich jaskrawożółty żółty dziób i całkowicie czarne nogi. Samice są z kolei całe brązowe, a ich dziób i nogi mają jaskrawy, pomarańczowy kolor.

Kos

Ptaki te jedzą owoce, jagody, owady, robaki i nasiona. Znajdują głównie jedzenie na ziemi, po której bez problemów biegają i skaczą. Samce zaczynają śpiewać w wieku jednego roku, najczęściej między styczniem a lipcem. Podstawową rolą ich śpiewu jest zaznaczanie swojego terytorium.

Dźwięk wydawany przez tego ptaka jest charakterystycznie niski, melodyjny i podobny nieco do fletu. Zawarte w nim liczne melodyjne wariacje i improwizacje wyróżniają kosa spośród innych ptaków śpiewających.

4. Zięba

Zięba to kolejny ptak śpiewający, który wypełnia powietrze wspaniałymi trelami. Dzieli zazwyczaj swoje terytorium z kosem, ptaki te bardzo często występują razem. Zięby preferują tereny leśne, ale można je również znaleźć w ogrodach i na farmach. Tworzą swoje gniazda w koronach drzew i ozdabiają swoje domy porostami oraz mchem.

Zięba mało znany ptak śpiewający

Te ptaki nie migrują w trakcie zimy, chociaż mają w zwyczaju szukać dla siebie schronienia w cieplejszych miejscach w pobliżu ich standardowych miejsc zamieszkania. Stosują dietę opartą głównie o owady gdy są młodsze. Z kolei dorosłe zięby zdecydowanie wolą zajadać się nasionami, niż uganiać za owadami.

Ten raczej niedoceniany ptak śpiewający cechuje się naprawdę potężnymi płucami i do tego powszechnie znanymi rodzajami zaśpiewu. Samce znają nawet trzy rodzaje różnych pieśni, a w zależności od regionu i mogą nawet mieć swoje lokalne dialekty.

5. Rudzik

Naukowcy definiują dwa główne gatunki rudzików. Jeden z nich zamieszkuje tereny Europy, a drugi żyje w obu Amerykach. Niezależnie od tego obie odmiany tego ptaka mogą bez problemu znaleźć się na naszej liście. Rudzik europejski jest bardzo towarzyskim ptakiem, który żyje w lasach. Wydawane przez niego głosy mogą kojarzyć się z pewnego rodzaju sygnałem alarmowym. Potrafi jednak wydać z siebie bardzo muzyczny i melodyjny zaśpiew przypominający nieco pieśni słowika.

Rudzik

Rudziki mierzą sobie około 20 cm długości, a zarówno samce, jak i samice mają bardzo podobne upierzenie. Ptaki te mają pomarańczową główkę i pierś, a boki szyi oraz tułowia mają szarawo-niebieski kolor. Poza tym mają biały brzuch, a grzbiet i nogi są brązowe. Z kolei zaraz po wykluciu się pisklęta mają ubarwienie pomarańczowe i brązowe. Zdarzają się czasami także i jednokolorowe.

Ten ptak śpiewający żywi się głównie owadami, pająkami i robakami. Wychodzi na żer głównie w ciągu dnia, więc jest zazwyczaj przyzwyczajony do obecności ludzi. Rudziki składają jaja w gnieździe zrobionym z gałązek lub omszałych kamieni, trawy i liści. Samice mogą składać od pięciu do sześciu jaj, do trzech razy w roku.