Kaczki – podstawowe aspekty opieki

15 lutego 2019
Kaczki to stworzenia niezwykle towarzyskie, ponieważ w ich naturze leży życie w stadzie lub w parach. Co więcej, ich przyjazna natura i wyluzowany styl życia zaskarbiły im serca wielu osób, które w rezultacie zdecydowały się na posiadanie kaczek jako zwierząt domowych.

Pomyślna hodowla kaczek wymaga wiedzy i poświęcenia. Kaczki to szczególny gatunek zwierząt i opieka nad nimi polega na poznaniu wszystkich aspektów dotyczących ich potrzeb.

Poniżej podajemy kilka porad na temat opieki nad tym przyjaznym ptakiem. Być może i Ty zdecydujesz się hodować kaczki?

Kaczki: cechy fizyczne i zachowanie

„Kaczki” to każdy gatunek ptaków należących do rodziny Anatidae, czyli kaczkowatych. Charakteryzują się one okrągłym, opływowym kształtem ciała, płaskim, szerokim dziobem i krótkimi nóżkami z błoną pławną. Długość ich życia wynosi zazwyczaj 10-15 lat, chociaż zauważa się różnice w zależności od gatunku i środowiska, w którym żyją.

Kaczki prowadzą wodny tryb życia. Są świetnymi pływakami. W wodzie wyglądają elegancko, naturalnie, czują w się w niej bezpiecznie i spokojnie. Kiedy wychodzą na ląd, ich chód jest raczej niezgrabny. Określa się go nawet mianem „kaczego chodu” i jest wynikiem obecności błony pławnej.

Dwie kaczki w wodzie

Kaczki to stworzenia niezwykle towarzyskie, ponieważ w ich naturze leży życie w stadzie lub w parach. Co więcej, ich przyjazna natura i wyluzowany styl życia zaskarbiły im serca wielu osób, które w rezultacie zdecydowały się na posiadanie kaczek, jako zwierząt domowych.

Podstawy opieki nad kaczkami: odpowiednia dieta

Podstawowym aspektem opieki nad kaczkami jest dostarczanie im odpowiedniej diety, która zapewni im wszystko, czego potrzebują, jako gatunek.

Kaczki to zwierzęta wszystkożerne, które preferują zróżnicowaną dietę. Taka dieta powinna w co najmniej 70 % składać się z owoców, warzyw, nasion, roślin strączkowych i ziaren. Ponieważ żyjące dziko kaczki jedzą małe ryby i owady, potrzebują one również białka zwierzęcego.

Dorosła kaczka zjada około 140-200 gram pożywienia dziennie. Zależy to jednak również od gatunku, płci i środowiska życia zwierzęcia. Dieta, którą serwujesz swoim kaczkom może także zależeć od celu, w jakim je hodujesz.

Dieta tucząca

Większość kaczek hoduje się w celach spożywczych. Mięso kaczek – a zwłaszcza ich wątroba – to przysmak w kulinarnym świecie. Posiada ono również wartości odżywcze coraz bardziej doceniane przez specjalistów ds. odżywiania i lekarzy. Rosnące zapotrzebowanie na rynku krajowym, jak i międzynarodowym skłoniło wielu farmerów do założenia farm kaczek.

Podczas hodowli kaczek z przeznaczeniem spożywczym, hodowcy zwykle stosują dietę tuczącą, która pozwala na zwiększenie masy mięśniowej, a co za tym idzie ilości mięsa otrzymywanego z każdej kaczki. Używają oni więc gotowych pasz o wysokiej zawartości węglowodanów, około 25 % zawartości białka i niskiej zawartości błonnika.

Dieta kaczek domowych

Hodowla kaczek, jako zwierząt domowych staje się coraz bardziej popularna. Jeśli posiadasz kaczkę i jest ona Twoim pupilem, to zamiast diety tuczącej powinieneś serwować jej dietę zrównoważoną.

Kaczęta piją wodę

Nie karm swoich domowych kaczek paszami przeznaczonymi dla kaczek z farm hodowlanych. Takie pasze mogą bowiem prowadzić do otyłości i innych chorób pochodnych. Kiedy adoptujesz kaczkę, musisz poznać i spełniać jej potrzeby żywieniowe.

Najlepszą opcją jest zawsze żywność naturalna. Dbaj o to, by pożywienie Twojej kaczki było zawsze świeże. Wielu właścicieli stosuje dodatek suplementów witaminowych. Ich zadaniem jest wzbogacenie pożywienia i wzmocnienie układu odpornościowego zwierzęcia.

Odpowiednie nawodnienie

Rzeczą absolutnie najważniejszą jest zapewnienie kaczkom świeżej, czystej wody. Jest to ważne zarówno dla kaczek z farm, jak i kaczek domowych. Dobrym nawykiem jest codzienne czyszczenie ich misek i poideł.

Higiena: odgrywa ważną rolę w podstawowej opiece nad kaczkami

Dziko żyjące kaczki bardzo dbają o higienę i czystość, zarówno swoją, jak i swojego gniazda. Często można zaobserwować kaczki, które godzinami układają piórka albo reorganizują gniazda.

Kaczki to ptaki z natury czyste i w niehigienicznym otoczeniu łatwo ulegają różnym chorobom. Higiena odgrywa ważną rolę w podstawowej opiece nad kaczkami. Musisz czyścić miejsce, w którym żyją co najmniej raz w tygodniu. Natomiast ich miski i poidła należy czyścić codziennie.

Kaczki: stwórz dla nich przyjazne środowisko

Kaczki potrzebują dużo przestrzeni, a także źródła czystej wody (staw, basen, itd.), w którym mogłyby pływać, czyścić się i które służyłoby za wodopój. Pływanie i chodzenie jest ważnym elementem umożliwiającym utrzymanie kaczek w dobrej kondycji fizycznej.

Zagrody dla królików lub kurniki świetnie sprawdzają się jako domy dla kaczek – potrzebują one bowiem miejsca, w którym czują się bezpiecznie i mogą odpocząć. Rozmiar takiego miejsca zależał będzie głównie od ilości posiadanych prze Ciebie kaczek oraz od dostępnej przestrzeni.

Kaczki to z reguły wytrzymałe zwierzęta, o ile zapewni im się odpowiednią dietę i dobre warunki życia. Profilaktyka medyczna i regularne wizyty u weterynarza są również bardzo ważne dla prawidłowej opieki nad kaczkami. Upewnij się więc, że Twój mały przyjaciel ma wszystko, czego potrzebuje, jest szczęśliwy i zdrowy.