Hodowla kanarków: Wszystko, co musisz o niej wiedzieć

· 5 lipca 2018
Rozmnażanie tych małych ptaków wymaga zwrócenia uwagi na rzeczy, takie jak klatka, dieta, sezon godowy i gniazdo.

Kanarki są cennymi zwierzętami, które mają jeden z najpiękniejszych głosów w królestwie zwierząt. Nie jest więc zaskoczeniem, że hodowla kanarków interesuje wiele osób. Czy sam kiedyś o tym myślałeś? Jeśli tak, zapisz sobie poniższe wskazówki.

Hodowla kanarków – o czym należy pamiętać

Tak, jak w każdym innym procesie reprodukcji, rozmnażanie kanarków ma pewne aspekty, które musisz rozważyć i wypełnić, by odnieść sukces. Nie jest to jednak skomplikowane. Po prostu zrób dobre notatki i ostrożnie podążaj za poniższymi instrukcjami.

Klatka

Klatka jest jednym z najważniejszych i podstawowych elementów w rozmnażaniu kanarków. Powinieneś wybrać taką, która ma wystarczająco dużo miejsca dla ptaków, by mogły się poruszać, ale upewnij się także, że nie zajmuje za dużo miejsca i nie jest trudna do czyszczenia.

Zwierzę nie tylko potrzebuje przestrzeni do poruszania się, ale także do tego, by zbudować gniazdo. Potrzebne są dwa separatory – z metalowej siatki oraz nieprzezroczysty – by powstrzymać inne ptaki przed zaglądaniem do gniazda oraz by zapewnić im prywatność podczas godów.

Klatka powinna być zawsze utrzymywana w idealnej czystości i zadbana. Spróbuj czyścić codziennie tackę i miseczki na jedzenie i wodę przynajmniej dwa razy w tygodniu. Czyszczenie zapobiegnie chorobom i infekcjom przyszłego potomstwa.

Dieta

Ziarna dla ptaków są podstawą diety kanarków. Jednakże miks zbóż i owoców lub warzyw dwa razy w tygodniu także powinien być uwzględniony w diecie. Również sepia i piasek powinny być częścią ich codziennej diety i zawsze powinny być dostępne dla zwierząt.

ziarno dla ptaków

Oczywiście, kiedy pisklaki się wyklują, będą potrzebowały pasty hodowlanej z ziaren dla ptaków i warzyw. Brokuł jest jednym z najbardziej polecanych pokarmów. Ma wiele wartości odżywczych dla nowo narodzonych pisklaków.

Nie przegap: Jak karmić żółwia wodnego – Porady

Przygotowanie do godów

Światło jest decydującym czynnikiem w hodowli kanarków. Jakkolwiek osobliwie może to brzmieć, będziesz od razu wiedział, jakie kroki należy wykonać. Sezon godowy zwykle rozpoczyna się pomiędzy końcem lutego a marcem. Kanarki zaczynają dobierać się w pary około 20 do 30 dni później.

Zainstaluj nieprzeźroczysty separator oraz drugi z metalowej siatki. Im więcej światła słonecznego dostaną ptaki, tym bardziej prawdopodobnym jest, że samica będzie gotowa do godów i dojdzie do sparowania. Separator powinien zostać ustawiony na około 20 dni. Po tym czasie wyjmij go i pozostaw tylko ten z metalowej siatki na kolejne 10 dni.

Kiedy ptaki są rozdzielone, musisz podawać im pastę hodowlaną, by zwierzęta przyzwyczaiły się do jej smaku i zapachu, zanim przyjdą na świat nowi członkowie rodziny. Podobnie powinieneś dostarczać im więcej kalorii i witamin, zwłaszcza przyszłym matkom. Będą potrzebowały więcej energii niż zwykle.

Gniazdo

Skoro matka nie jest w swoim naturalnym środowisku, będzie jej trudno uwić własne gniazdo. Możesz zrobić dwie rzeczy: kupić gniazdo bądź też dostarczyć materiałów potrzebnych jej do uwicia własnego gniazda.

Zobacz również:Zwierzęta przemawiają wyjątkowym językiem

Nawet jeśli zdecydujesz się je kupić, będziesz musiał dostarczyć matce koziej sierści. Użyje jej ona do wypełnienia gniazda i zrobienia swojego rodzaju posłania dla jaj. Pozwoli im to pozostać w cieple i sprawi, że pisklakom będzie wygodnie, gdy już się wyklują.

hodowla kanarków

Jajka

Każdego dnia złożone zostanie jedno jajko. Zwykle maksymalnie złożonych może być sześć jajek, ale zawsze są wyjątki. Gdy zobaczysz pierwsze jajko, zaleca się zastąpić je plastikowym. Połóż prawdziwe w pojemniku z ptasim ziarnem i obracaj je każdego dnia.

Rób tak samo z kolejnymi jajkami, dopóki nie zostaną złożone cztery. Wówczas włóż prawdziwe jajka z powrotem do gniazda, by mogła je wysiadywać. Zapobiegnie to rywalizacji pomiędzy potomstwem o to, które wykluje się pierwsze i pozwoli im wykluć się w tym samym czasie.

Oto kroki, które należy wykonać przy rozmnażaniu kanarków. Zwierzęta te mają anielskie głosy i są idealnymi pupilami. Chcesz jednego przygarnąć?