Gdzie pochować zwierzaka? - sprawdź jakie są możliwości

16 Grudzień, 2019
Kiedy przychodzi ten straszny moment utraty naszego wiernego towarzysza, zwykle nie wiemy, gdzie pochować zwierzaka. Istnieją różne opcje, jednak w każdym przypadku musimy przestrzegać prawa.
 

Są rzeczy, o które nigdy nie chcielibyśmy się martwić, ale niestety one się zdarzają i lepiej być na nie przygotowanym. Pochowanie swojego zwierzaka jest z pewnością bolesnym przeżyciem i być może w takim momencie nie wiemy zbyt dobrze, co robić. W tym artykule podamy więc kilka wskazówek, gdzie pochować zwierzaka.

Gdzie pochować swojego zwierzaka: różne opcje

Jeśli twój pies cierpi na jakąś chorobę lub jest bardzo stary, powoli możesz przygotowywać się, że prędzej czy później stracisz swojego towarzysza. Taka świadomość oczywiście sprawia ból, ale nie ma innego wyjścia jak ją zaakceptować.

Przychodzą jednak chwile, kiedy ciągle nie dopuszczamy do siebie myśli, że nasz zwierzak „nas opuści”. Podobnie jak nie myślimy nigdy, że wydarzy nam się wypadek na ulicy. Choć wiemy, że jego wspomnienie pozostanie z nami na zawsze, w każdym razie trzeba wiedzieć, co zrobić ze szczątkami zwierzęcia.

Kiedy nasze zwierzę umiera w klinice weterynaryjnej, może to być o wiele łatwiejsze. W takim przypadku bowiem, sami pracownicy kliniki na ogół zajmują się wszystkim. Ale jeśli pies umrze w domu lub na ulicy, będziesz musiał poprosić kogoś o pomoc.

Być może w takim momencie nie czujesz się zdolny emocjonalnie ani fizycznie do zabrania ciała zmarłego zwierzaka. Dlatego właśnie potrzebujesz kogoś, kto będzie Ci towarzyszył. Może to być członek rodziny, przyjaciel lub lekarz weterynarii, który wskaże Ci dostępne opcje.

Gdzie pochować swojego zwierzaka: opcja z ubezpieczeniem lub bez

 

W niektórych krajach, takich jak Hiszpania, istnieje tak zwane „ubezpieczenie zwierząt domowych”. Takie ubezpieczenie obejmuje śmierć zwierzęcia, a jego pracownicy zapewniają pomoc oraz doradzają, gdzie można pochować zwierzaka w takiej sytuacji.

Jeśli nie masz takiego ubezpieczenia, możesz je opłacić w momencie śmierci zwierzęcia. Oczywiście koszt będzie wyższy, ale zapłacisz tylko raz.

Grób zwierzaków

Gminy często mają specjalną usługę chowania zwierząt a nawet oferują coś w rodzaju pożegnania, na które tak bardzo zasługują nasze czworonogi. Zgodnie z prawem zabronione jest natomiast wykopywanie dołów w dowolnym miejscu w celu złożenia tam szczątków zwierzęcia.

Takie ustalenia mają na celu uniknięcie błędów przy pochówku, które prowadzą potem do problemów związanych ze zdrowiem publicznym, gdy ciało ulega rozpadowi. Nie należy również zapominać, że w przyrodzie żyją zwierzęta, takie jak padlinożercy, które mogą wykryć szczątki znajdujące się nawet w odległości kilku kilometrów.

Inną kwestią, o której należy pamiętać, jeśli Twój pies umiera, jest powiadomienie o usunięciu chipu identyfikacyjnego. Możesz zadzwonić bezpośrednio do urzędu miejskiego i poprosić jego pracowników, żeby się wszystkim zajęli. Zasadniczo w Hiszpanii istnieją trzy opcje, aby pochować swojego zwierzaka:

 

1. Kremacja zbiorowa

Ciała kilku zwierząt – innych zwierząt domowych – są poddawane zbiorowej kremacji, a właściciele nie otrzymują prochów.

2. Indywidualna kremacja

W tym celu należy zapłacić około 250 euro, ten rodzaj kremacji przeprowadzają prywatne firmy. Kremacja trwa około trzech godzin, a na koniec właściciel otrzymuje urnę z prochami zwierzęcia.

3. Pochówek zwierzaka

Chociaż w tym kraju nie ma zbyt wielu cmentarzy dla zwierząt, może to być dobra opcja, jeśli jakiś znajduje się w pobliżu. Pochówek zwierzęcia jest w takim wypadku podobny do pochówku osoby, ponieważ obejmuje trumnę i nagrobek. Wszystkie koszty pokrywane są oczywiście przez właściciela.

Właściciel na grobem zwierzaka


Czy można pochować swojego zwierzaka w ogrodzie?

Jest to coś nie do pomyślenia dla osób mieszkających w mieście lub tam, gdzie władze lokalne zabraniają takiej praktyki. Jednak niektóre kraje nie mają tego rodzaju przepisów i chowanie zwierząt własnym terenie na obszarach wiejskich jest powszechnie dozwolone.

Ważne jest, aby pamiętać, że zwierzę należy pochować jak najszybciej – maksymalnie 24 godziny po śmierci – aby uniknąć rozprzestrzeniania się chorób.

 

Należy jednak starannie wybrać miejsce, w którym zostanie pochowane zwierzę. Zaleca się, aby znajdowało się co najmniej 30 metrów od domu i co najmniej 50 metrów od źródeł wody, takich jak rowy, strumyki lub rzeki, aby uniknąć zanieczyszczenia.

Jeśli chodzi o głębokość dołu, będzie to zależeć od wielkości zwierzęcia (zupełnie inna objętość będzie potrzebna dla nowofundlanda a inna dla pinczera). Jednak w każdym przypadku dół musi mieć przynajmniej metr głębokości. Najpierw umieść zwierzę w wytrzymałym plastikowym worku, a następnie w trumnie lub drewnianym pudełku. Połóż dużą ilość ziemi na wierzchu i umieść duży kamień lub inny ciężar, aby zapobiec wykopaniu go przez inne zwierzęta.

Po kilku tygodniach możesz zasadzić kwiaty lub drzewo w miejscu, gdzie został pochowany Twój pies. To piękny sposób na uhonorowanie go tak, jak na to zasłużył.

Giraldo-Echeverri, Carlos Andrés; Ruiz Cortés, Zulma Tatiana; Olivera Ángel, M. (2009). Brucella canis EN MEDELLÍN (COLOMBIA), UN PROBLEMA ACTUAL. Revista U.D.C.A Actualidad & Divulgación Científica.