Ubezpieczenie dla zwierząt: wskazówki dotyczące polisy

· 18 lutego 2019
Większość firm zwykle ubezpiecza zwierzęta w wieku od trzech miesięcy do ośmiu lat, które posiadają identyfikator w postaci czipa.

Ubezpieczenie dla zwierząt nie jest obecnie niczym nowym. Jak każdy właściciel, powinieneś być odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoich zwierząt. Skoro ubezpieczasz swoje rzeczy osobiste, takie jak samochód czy dom, dlaczego nie chcesz ubezpieczyć swoich najbardziej lojalnych towarzyszy?

W dzisiejszym artykule dowiesz się o kilku wskazówkach dotyczących wyboru polisy ubezpieczeniowej dla zwierząt.

Jak działa ubezpieczenie dla zwierząt?

Ubezpieczenie dla zwierząt działa podobnie do normalnego ubezpieczenia zdrowotnego. Ma ono chronić nas i nasze zwierzęta przed nieoczekiwanymi zdarzeniami, takimi jak wypadki lub choroby.

Jest ono przeznaczone dla każdego właściciela, ale jego zasięg jest prawie zawsze ograniczony do psów i kotów. Firmy oferujące ubezpieczenia dla zwierząt domowych mają zazwyczaj szeroki zakres usług do wyboru.

Powinieneś wybrać pakiet obejmujący usługi najbardziej odpowiednie dla Twojego zwierzaka. Następnie musisz porównać oferowane usługi, koszty i ograniczenia każdego pakietu. Jest to bardzo ważna kwestia przy wyborze polisy ubezpieczeniowej dla Twojego małego towarzysza.

Aby obliczyć dokładny koszt, jaki będzie obejmował ubezpieczenie dla zwierząt, ubezpieczyciel będzie wymagać następujących informacji: gatunek, rasa, zaświadczenie na temat wieku zwierzęcia i dokument o stanie zdrowia zwierzęta, wydany przez weterynarza.

ubezpieczenie dla zwierząt

Ponadto większość firm zwykle ubezpiecza zwierzęta w wieku od trzech miesięcy do ośmiu lat, które identyfikuje się za pomocą mikroczipa.

Ubezpieczenie dla zwierząt: zasięg i usługi

Ważne jest, aby zauważyć, że usługi, które obejmuje dana polisa, różnią się w zależności od firmy ubezpieczeniowej. Według konsultantów i specjalistów w tej dziedzinie, podstawowy zakres usług musi obejmować:

 • odpowiedzialność cywilną w przypadku uszkodzenia stron trzecich,
 • utrata lub kradzież zwierzęcia: niektóre firmy posiadają usługę poszukiwania zwierząt w przypadku zgubienia się,
 • śmierć z powodu wypadku,
 • eutanazja w przypadku choroby śmiertelnej lub wypadku, który spowodował poważne uszkodzenia,
 • 24-godzinna pomoc telefoniczna.

Kompleksowa oferta usług o wysokiej jakości powinna obejmować podstawowe aspekty wymienione powyżej, a także:

 • Pełne wsparcie weterynaryjne, w tym profilaktykę: wizyty, szczepienia, analizy laboratoryjne i testy diagnostyczne, interwencje chirurgiczne, hospitalizację i opiekę weterynaryjną w domu.
 • Większość firm działa na podstawie planu ubezpieczenia zdrowotnego – mają oni dyżurnych specjalistów, kliniki i szpitale. Niektóre oferują także zwrot kosztów za wizyty i leczenie od niepowiązanych specjalistów.
 • Hospitalizację lub opiekę wspomagającą, w przypadku operacji lub choroby.
 • Wsparcie finansowe kosztów pochówku. Wiele firm pokrywa koszty kremacji zwłok zwierząt.

Czy ubezpieczenie dla zwierząt jest opłacalne pod względem ekonomicznym?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy właściciel musi obliczyć, ile inwestuje co miesiąc lub co roku w zdrowie swojego zwierzaka.

ubezpieczenie dla psa

Koszt ubezpieczenia Twojego przyjaciela będzie zależeć od wybranej polisy. Ponieważ większość właścicieli zazwyczaj wybiera kompleksowy pakiet, dobrze jest wziąć te koszty pod uwagę przy dokonywaniu dokładniejszych obliczeń.

Czy warto? To zależy od Twoich obliczeń i budżetu, jakim dysponujesz. Dużą zaletą kompleksowego ubezpieczenia jest to, że pokrywa nieprzewidziane wydatki, oprócz standardowej ochrony psów i ich właścicieli przed odpowiedzialnością cywilną na rzecz osób trzecich.

4 wskazówki dotyczące wyboru polisy ubezpieczeniowej dla zwierząt

Jeśli wybierzesz daną polisę ubezpieczenia dla Twojego zwierzaka w niedbały sposób i bez odpowiedniego sprawdzenia oferty, może się to okazać bezużyteczne, jeśli chodzi o faktyczne korzystanie z usług ubezpieczenia. Dzięki poniższym wskazówkom możesz łatwo i skutecznie wybrać odpowiednią polisę dla swojego futrzaka:

 • Porównaj zakres usług oferowanych przez każdego ubezpieczyciela. Nie zawsze jest on taki sam, więc musisz to dokładnie przeanalizować.
 • Upewnij się, że polisa obejmuje ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone osobom postronnym i wypadki.
 • Upewnij się, że spełniasz wymagania dotyczące zakupu i utrzymania ubezpieczenia: akceptowany przedział wiekowy, identyfikacja za pomocą mikroczipa, szczepienia i odrobaczanie na bieżąco oraz zaświadczenie o rodowodzie.
 • Sprawdź zakres polisy: czy jest ona ważna tylko w Twoim kraju czy również za granicą? Czy Twoje ubezpieczenie obejmuje podróż na inny kontynent?