Fakty o jeżach: środowisko, cechy i zachowanie

25 Czerwiec, 2019
Ten mały ssak – który staje się coraz bardziej popularnym zwierzęciem domowym – żyje do ośmiu lat. Pomimo swojego sympatycznego wyglądu, jest to istota dość terytorialna, która w przypadku zagrożenia użyje do obrony swoich kolców. Z tego powodu ważne jest, aby zwierzę było przyzwyczajone do ludzi od najmłodszych lat.
 

Jeż jest dość uroczym zwierzęciem, które stało się popularne w ostatnich latach. Jednym z powodów tego nowego trendu może być to, że jeże zaczęły pojawiać się w reklamach telewizyjnych niektórych międzynarodowych firm. Czy znasz jednak jakiekolwiek fakty o jeżach? Poniżej możesz poznać kilka z nich.

Fakty o jeżach, uderzająco pięknych zwierzętach

W przypadku jeży, ich najbardziej znaną cechą, a także tym, czego ludzie obawiają się najbardziej, są ich kolce. Strach ten jednak znika, gdy przyjrzymy się ich słodkim ryjkom i błysku w oku.

Cechy jeży

Jednym z faktów, o którym powinieneś wiedzieć, jest to, że ich kolce nie są niczym innym niż pustymi włosami z keratynową powłoką, która nadaje im sztywnego wyglądu. Pomimo wielu mitów na ich temat, jeże nie mogą „strzelać” kolcami, jakby były to rzutki. Nie są one też trujące.

Oczy tego zwierzęcia są szeroko rozstawione po obu stronach ryjka. Końcówka ich małego nosa sprawia, że jeż wygląda jeszcze bardziej uroczo. Zwierzęta te są zazwyczaj brązowe lub czarne, w zależności od rodzaju.

Ich uszy są małe, szpiczaste i mają zaokrągloną końcówkę, która znajduje się po bokach małego, kolczastego czubka, który wieńczy ich głowy. Klatka piersiowa i łapy jeża są różowe i praktycznie pozbawione włosów.

Siedlisko i pożywienie jeży

Fakty o jeżach, których możesz nie znać, dotyczą głównie rodzaju pożywienia spożywanego przez zwierzęta. Ich dieta opiera się głównie na owadach, owocach i warzywach, przez co można je uznać za wegetarian. Mogą również jeść karmę dla kotów, ponieważ łatwo ją trawią.

 
fakty o jeżach

Ich naturalne środowisko i miejsce pochodzenia znajdują się w Europie, Azji i Afryce. Jednakże, ponieważ jeże stały się popularnymi zwierzętami domowymi, ich obecność rozszerzyła się także na inne kontynenty. Można je znaleźć w niemal każdym zakątku świata.

Zapotrzebowanie na jeże w formie zwierząt domowych spowodowało wzrost populacji gatunku. Oczywiście, wszystko ma swoje dwie strony, ale nie musimy o tym teraz mówić.

Zachowanie jeża

Choć ich wygląd na to nie wskazuje, jeże są zwierzętami terytorialnymi, jak psy i koty. Jeśli jego terytorium jest zagrożone, jeż użyje swojej najlepszej broni: kolców.

Co więcej, jeże to niezależne stworzenia. Jest to coś, o czym należy pamiętać, jeśli rozważasz przyjęcie tego zwierzaka pod swój dach. Jeże tak naprawdę nie lubią być częścią rodziny, zwłaszcza, jeśli są adoptowane jako dorosłe. Dlatego sugeruje się, aby adoptować je, gdy są jeszcze małe, aby mogły przyzwyczaić się do życia towarzyskiego i rodzinnego.

jeż
 

Zwijanie się w kulkę jest bez wątpienia najbardziej znaną cechą jeży. Mogą one tak robić dzięki elastyczności ich poszczególnych mięśni okrężnych. To także jeden ze sposobów obrony. Dlatego też nie zdziw się, jeśli Twój jeż zwinie się w kulkę, gdy będziesz próbował go złapać. Dopóki Ci nie zaufa, nie rozwinie się.

Podobnie jak chomiki, jeże są również doskonałymi wspinaczami. Należy o tym pamiętać przy kupowaniu klatki, ponieważ powinna ona być zamykana.

Typy jeży jako zwierząt domowych

Nie wszystkie rodzaje jeży będą dobrymi zwierzakami domowymi – niektórych nawet nie można posiadać w domu. Najpopularniejsze są jeże pigmejskie lub egipskie, ale są też inne typy, które można zaadoptować.

Oto kilka z nich:

  • Jeż zachodni. Ten okaz pochodzi z Europy i najczęściej występuje jako zwierzę domowe na tym właśnie kontynencie.
  • Jeż bałkański. Różni się od jeża zachodniego kolorem. Jest on ciemnobrązowy, a jego klatka piersiowa jest całkowicie biała.
  • Chinojeż. Gatunek ten mieszka w Rosji, Korei i Chinach.
  • Afrojeż białobrzuchy. Żyje w Afryce, jego ciało jest całkowicie białe, a głowa ma nieco ciemniejszy odcień.

Są to tylko niektóre z gatunków, które można adoptować – jest ich o wiele więcej. Jeśli zdecydujesz się na przyjęcie jeża pod swój dach, upewnij się, że rodzaj, który wybrałeś, jest legalny w Twoim kraju.

Średnia długość życia jeża wynosi 8 lat, niezależnie od tego, czy mieszkają w środowisku domowym, czy na wolności. Jeśli zdecydujesz się na jeża, to zobaczysz, że może on być wspaniałym zwierzęciem domowym, jeśli tylko przystosuje się do Twojej rodziny. Posiadanie zwierzaka zupełnie innego niż wszystkie inne jest całkiem zabawne!