Orangutany świetnie radzą sobie z narzędziami

14 Kwiecień, 2020
 

Orangutany to gatunek, który nie przestaje nas zadziwiać. Ostatnie badania wykazały, że potrafią używać narzędzi bardziej precyzyjnie, niż nam się wydawało.

Wszyscy wiemy, że naczelne są jednymi z najmądrzejszych zwierząt na ziemi. Ale jeśli zobaczysz wyniki ostatnich eksperymentów zdasz sobie sprawę, jak niesamowite mogą być te zwierzęta. Orangutany zadziwiły nas swoimi zdolnościami robienia haków.

Naukowcy odkryli praktykę niespotykaną wcześniej u żadnego innego gatunku oprócz ludzi. Orangutany pokazały być o szczebel wyżej w ewolucji od innych naczelnych dzięki udanemu eksperymentowi, który pobudził ich wyobraźnię i umiejętności.

Orangutany i eksperyment

W badaniu przeprowadzonym przez uniwersytety w Wiedniu i St. Andrews można zauważyć, w jaki sposób małpy, aby uzyskać dostęp do miejsc, do których nie docierają ich palce.

W pierwszej próbie zaobserwowano, jak orangutan był w stanie zrobić hak za pomocą prostego drutu. Celem było zdobycie nagrody umieszczonej w koszu wewnątrz rury, do której użył haka trzymanego w zębach utrzymując drut prosto.

orangutan na drzewie

W drugim teście zastosowano wygięty drut, który początkowo nie dosięgał nagrody umieszczonej w rurze. Aby osiągnąć swój cel, kilku orangutanom udało się w ciągu zaledwie kilku minut rozwinąć drut na tyle, aby bez problemu dotrzeć do celu i móc wypchnąć nagrodę z rury. Coś, czego nigdy wcześniej nie zauważono w żadnym eksperymencie.

 

Zaskakujące rezultaty

Aby ocenić zakres tych odkryć i móc porównać inteligencję tych naczelnych z inteligencją dzieci w różnym wieku, zostały poddane podobnym testom z zaskakującymi rezultatami.

Od piątego roku życia człowiek jest w stanie zaprojektować i używać dość złożonych narzędzi do osiągnięcia celów. Jednak, kiedy zostaje poddany próbie, w której musi użyć prostego drutu wszystko staje się dość skomplikowane.

Większość dzieci w wieku od trzech do pięciu lat zakończyła próbę niepowodzeniem. Bardzo niewiele z nich wpadło na pomysł zagięcia drutu w celu wykonania haka. Nawet wiele siedmiolatków nie osiągnęło tego celu. To daje nam wyobrażenie o poziomie inteligencji orangutanów w rozwiązywaniu problemów.

orangutany

Dopiero większość dzieci w wieku ośmiu lat zaczyna osiągać sukces. Uderzające jest to, że dzieci, niezależnie od wieku, osiągnęły sukces częściej, gdy wcześniej pokazywano im możliwości, jakie ma drut. Jednak dzieci nie wykorzystywały funkcji haka, pomimo że zrozumiały jego funkcje.

Isabelle Laumer, odpowiedzialna za przeprowadzenie eksperymentu w zoo w Leipcig w Niemczech stwierdziła, że ​​badanie to wykazało, że orangutany mają umiejętność posługiwania się i wytwarzania narzędzi znacznie większe niż to, w co wierzono. I że te umiejętności są lepsze niż umiejętności ośmiolatków.

 

Orangutany – przyszłość gatunku

Ten wspaniały gatunek jest poważnie zagrożony wyginięciem. Z borneańskiego orangutana pozostało tylko 104.700 okazów, podczas gdy obecna populacja orangutana z Sumatry nie przewyższa 14.600 osobników.

Liczba tropikalnych lasów liściastych, w których żyją zmniejsza się z dnia na dzień. Dzieje się tak z powodu wycinki drzew, wydobywania minerałów lub przekształcania ich w pola uprawne. Obecnie tylko 50% orangutanów żyje na wolności.

Z drugiej strony nielegalny handel młodymi orangutanami odbija się również na ich populacji. Po zabiciu ich matki odbywają podróż, którą niewiele z nich przeżyje, by zostać sprzedane jako zwierzęta domowe w różnych częściach świata.

Dopóki nie zostaną podjęte bardziej zdecydowane środki populacja orangutanów nie przestanie spadać. I, jak to miało miejsce w przypadku wielu innych gatunków, doprowadzi to do całkowitego wymarcia orangutanów.