Rybaczek mały - poznaj tego uroczego ptaka

29 Kwiecień, 2020
Rybaczek mały to miniaturowa wersja zimorodka zwyczajnego, oba te ptaki charakteryzują się kolorowym i przyciągającym uwagę upierzeniem. Ptak ten zamieszkuje większość kontynentu amerykańskiego.
 

Rybaczek mały jest miniaturową wersją zimorodka zwyczajnego. Ptaki te mają wiele wspólnych cech, a główna różnica między nimi leży w ich rozmiarze.

Cechy fizyczne rybaczka małego

Rybaczek mały to raczej kolorowy ptak, który należy do rodziny zimorodkowatych, a jego naukowa nazwa to Chloroceryle aenea. Jego głowa i skrzydła są oliwkowozielone, a ciało i szyja jasnożółte, prawie pomarańczowe, z białą plamą na brzuchu.

Pomimo niewielkich rozmiarów, ptak ma dość długi dziób, który ułatwia mu łapanie zdobyczy. Ten malutki ptak może osiągnąć około 13 cm długości i waży mniej niż 30 gram.

Rybaczek mały charakterystyka

Nie ma wielu różnic między samcami i samicami tego gatunku. Jedyną zauważalną różnicą jest wąski zielony pasek na piersi samicy. Młode są bardzo podobne do dorosłych i różnią się jedynie rozmiarem oraz nieprzezroczystością upierzenia.

Rybaczek mały: rozmieszczenie i siedlisko

Zamieszkuje głównie lasy tropikalne kontynentu amerykańskiego. To znaczy, od południa Meksyku po centrum Brazylii, aż do Ameryki Południowej w Ekwadorze i północnej części Andów. Można je również zobaczyć na archipelagu Karaibów obok Trynidadu i Tobago.

 

Ich ogólne siedlisko obejmuje gęste lasy i namorzyny z pobliskimi źródłami wody. Ptak jest tak mały, że łatwo go stracić z oczu wśród gęstej roślinności jego siedliska, więc trudno go zauważyć. Ponadto zwykle latają na niskich wysokościach i pozostają ukryte między gałęziami lub na ziemi.

Zachowanie rybaczka

Podczas okresu godowego ptaki te składają zazwyczaj trzy, czasami cztery, białe jaja. Ich gniazdami są tunele o długości około 41 centymetrów, zbudowane na brzegach rzek, aby być jak najbliżej ich źródeł pożywienia. W niektórych przypadkach wykorzystują kopce termitów do budowy swoich gniazd.

Ich trele są zwykle połączeniem krótkich i cichych nut, chociaż potrafią też śpiewać szybko i wysoko.

Rybaczek mały żywi się insektami i rybami, na które poluje przy brzegach rzek, takimi jak karaluchy, pstrągi, chrząszcze wodne i larwy. Cierpliwie czeka na gałęzi, aż znajdzie odpowiednią ofiarę do złapania. Natychmiast po zauważeniu jej, pędzi ku wodzie, aby ją znaleźć, chociaż nigdy nie zanurza się głębiej niż na 25 centymetrów.

chloroceryle-aenea

Pomimo niewielkich rozmiarów ptaki te są dość terytorialne. Jeśli zostaną do tego zmuszone, będą gorliwie bronić swojego terytorium. Ponadto przejmują kontrolę nad określonymi obszarami w najbliższych rzekach, gdzie znajduje się ich główne źródło pożywienia.

 

Wynika to z faktu, że muszą zapewnić ciągłe spożywanie żywności, która musi wynosić co najmniej 60% ich masy ciała. Dlatego między rybaczkami często dochodzi do starć.

Ze względu na niewielki rozmiar, na rybaczka małego poluje wiele drapieżników. Najczęstsze z nich to jastrzębie i węże. Ogólnie rzecz biorąc, po zauważeniu zagrożenia ten gatunek ptaka, podobnie jak wiele innych, porusza się szybko, niemal nieobliczalnie, aby wprowadzić myśliwego w błąd. Wydaje też z siebie kilka dźwięków ostrzegawczych, dopóki zagrożenie nie minie.

Zmiany klimatu negatywnie wpływają na tego ptaka, ponieważ jest on niezwykle wrażliwy na zmiany temperatury, szczególnie te niższe. Innymi słowy, ekstremalny klimat stopniowo zmniejszył populacje tego gatunku.

Jednak rybaczek mały nie jest zagrożony według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN).

  • BirdLife International (2010). “Chloroceryle aenea”. Lista Roja de especies amenazadas de la UICN.