Czy wiesz, czemu koty lubią pudełka? Oto rozwiązanie!

18 maja 2019
Wyniki kilku ciekawych badań naukowych wykazały, że zwierzęta, które się lubią ukrywać w różnych miejscach, lepiej radzą sobie w relacjach z ludźmi i innymi zwierzętami. Dlatego też, jeśli chodzi o koty, to czują się one bardziej komfortowo, jeśli mają dostęp do swoich tajnych skrytek. Co więcej, takie zachowanie pomaga im także regulować temperaturę ciała zarówno latem, jak i zimą.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak w ogóle koty lubią pudełka? Zapewne prawdopodobnie zdarzyło ci się zaobserwować następujące zjawisko. Po przyniesieniu do domu wspaniałego, drogiego i nowego domku z mnóstwem atrakcji dla Twojego kota i rozpakowaniu go, zwierzę zupełnie nie wykazuje nim zainteresowania, za to od razu wskakuje do kartonu na domek i ukrywa się w jego wnętrzu…

Czy chciałbyś poznać odpowiedź na pytanie, co kryje się za takim zachowaniem? Jeśli tak, to poświęć kilka minut na przeczytanie naszego dzisiejszego , aby dowiedzieć się dlaczego koty lubią pudełka. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego koty lubią pudełka? To kwestia osobowości zwierzęcia i samych pudełek!

Wyniki kilku ciekawych badań naukowych wykazały, że zwierzęta, które się lubią ukrywać w różnych miejscach, lepiej radzą sobie w relacjach z ludźmi i innymi zwierzętami. Dlatego też, jeśli chodzi o koty, to czują się one bardziej komfortowo, jeśli mają dostęp do swoich tajnych skrytek. Co więcej, takie zachowanie pomaga im także regulować temperaturę ciała zarówno latem, jak i zimą.

Koty mają także ogromną potrzebę kontrolowania wszystkiego wokół siebie. Dlatego też, gdy spotykają w swoim otoczeniu coś nowego lub gdy mają problemy ze zrozumieniem danej sytuacji, mogą się zestresować lub wykazać oznaki zachowania autodestrukcyjnego. Miejsce, w którym się mogą ukryć, zapewnia im wtedy możliwość powrotu do równowagi psychicznej.

Naukowcy przeprowadzili kilka badań opartych na zachowaniu kotów i ich dziwnych nawykach. Większość z nich doszła do wniosku, że koty lubią pudełka głównie dlatego, że czują się bardziej komfortowo w niewielkich, zamkniętych przestrzeniach.

Kot w kartonie

Na przykład etolog Claudia Vinke z uniwersytetu w Utrechcie (w Holandii) pracowała nad problemem schronisk dla kotów. A konkretnie poszukiwała skutecznego sposobu na uspokojenie zwierząt żyjących w takich miejscach.

Claudia Vinke wraz z ze swoim kolegą podzieliła badane koty ze schroniska na dwie grupy. Następnie jedna grupa otrzymała małe pudełko, w którym zwierzęta mogły się ukryć, kiedy tylko miały na to ochotę.

Zgodnie z uzyskanymi przez holenderskich badaczy wynikami tego badania, poziom stresu w grupie kotów, które miały dostęp do pudełka, był zauważalnie niższy, niż w drugiej z testowanych grup. Grupa, która miała do dyspozycji pudełko , potrzebowała znacząco mniej czasu na przystosowanie się do nowego otoczenia. Jednocześnie wykazywała także wyższy poziom interakcji ze swoimi opiekunami.

„Ukrywanie się to zachowanie, które koty stosują, gdy mają do czynienia ze zmianami środowiskowymi lub sytuacjami dla nich stresującymi.”

Koty lubią pudełka, ponieważ mogą się dzięki nim „usunąć” z otaczającego je świata

Kolejnym wnioskiem, do którego dochodzi wielu naukowców na podstawie prowadzonych przez siebie badań, jest to, że koty nie potrafią zbyt dobrze przystosowywać się do sytuacji konfliktowych. Inaczej mówiąc, zwierzęta te w sytuacji, w której czują się niekomfortowo, wolą uciec, niż stawiać jej czoła.

Dlatego też koty lubią pudełka. Po prostu obiekty te zapewniają im tymczasowe schronienie, w którym mogą się uspokoić i przeanalizować sytuację z bardziej neutralnej pozycji.

Ten rodzaj reakcji, mimo że jest bardzo powszechny, może być również oznaką tego, że Twój kot nie przystosował się zbyt dobrze do swojego środowiska lub coś w pobliżu go mocno stresuje.

Pudełka mogą pomóc kotom regulować temperaturę ich ciała

Temperatura ciała typowego kota może wahać się w zakresie od 38 do 39 ° C, czyli o kilka stopni więcej, niż u człowieka. Koty lubią z tego właśnie powodu przebywać w miejscach jednocześnie chłodnych i odosobnionych. Dlatego też tak często można je znaleźć na przykład leżące w wannie, umywalce, a nawet w szafie.

Pudełka mogą pomóc kotu regulować temperaturę ciała w okresie letnim. Pomyśl o tym jako o narzędziu, które pozwoli Twojemu futrzastemu pupilowi lepiej poradzić sobie z wysoką temperaturą w upalne dni.

Dwa koty w pudełku

Zimą z kolei chowanie się w pudełku zapewnia zwierzęciu całkowicie odwrotny efekt. Obiekt ten pomaga mu utrzymać odpowiednią temperaturę organizmu. Wynika to z tego, że mała przestrzeń zapewnia mu schronienie i sprawia, że może się dodatkowo zwinąć w kłębek, aby utrzymać ciepło swojego ciała.

Świat zwierząt jest pełen tajemnic, których nawet najzdolniejsi naukowcy jeszcze nie do końca zdołali zrozumieć. Czasami jednak rzeczy są jeszcze prostsze, niż się na pozór wydaje. Tak właśnie wygląda odpowiedź na tytułowe pytanie, czyli dlaczego koty lubią pudełka.