Czego nie lubią psy? – Denerwujące ludzkie nawyki

10 Listopad, 2018
Nawet najbardziej uczłowieczone i udomowione psy nie będą się z nami komunikowały tak, jakbyśmy tego pragnęli, czyli po naszemu – po ludzku. W wielu przypadkach psi gest, który interpretujemy jako aprobatę, w rzeczywistości wcale naszemu pupilowi nie odpowiada.
 

Zwierzęta przy wielu okazjach pokazują swoją miłość do właściciela. A on? Warto wiedzieć, czego nie lubią psy, aby nie przesadzić z wylewnością. Nasze czworonożne futrzaki bowiem nie znoszą pewnych ludzkich zachowań, chociaż trzeba przyznać, że dzielnie je tolerują.

Gesty, które dla nas są oczywistym przejawem uczuć i sympatii, niekoniecznie muszą oznaczać to samo dla zwierzęcia. Niektóre z nich mogą być dla niego denerwujące, stresujące a nawet odstraszające.

Aby nadmiernie nie forsować cierpliwości naszych milusińskich, powinniśmy uświadomić sobie, że pies to nie człowiek i ma on swój własny sposób komunikacji.

Jeśli włożymy trochę wysiłku w poznanie tajników psiej komunikacji, znacznie łatwiej będzie nam zrozumieć potrzeby i samopoczucie czworonoga. Wiedząc, czego nie lubią psy, zaoszczędzimy im wiele stresu i niepotrzebnych nerwów.

Czego nie lubią psy? – Czyli, jak odczytać ich mowę ciała

My, ludzie, należymy do gatunku istot ekspresyjnych, które mają tendencję do demonstrowania uczuć za pomocą słów i gestów. Z kolei pies poznaje świat nosem i nie ma najmniejszej potrzeby komunikowania się z nami werbalnie.

Któż z nas jednak nie rozmawia ze swoim psem jak z najlepszym przyjacielem? Opowiadamy mu o swoim dniu, uczuciach, żalimy mu się z nękających nas problemów i lęków itp.

Chociaż wydaje nam się, że psiak rozumie nas doskonale, bo wpatruje w nas swój wzrok i rozkosznie przechyla głowę, nie do końca jest on w stanie pojąć, co do niego mówimy.

 
Kobieta i pies

Owszem, identyfikuje on poszczególne wyrazy, takie jak „spacer”, „dobry pies”, „jedzenie”, ‚”nie”, ale na tym koniec. psy kierują się bowiem instynktem, a nie rozumnym myśleniem.

Jedynym narzędziem, za pomocą którego Twój pies potrafi Cię zrozumieć, jest mowa ciała. Bądź jednak ostrożny przy uczeniu swojego pupila nowych komend, gdyż niewiedza na temat psychiki psa może wprowadzać zwierzę w błąd.

Bardzo często zdarza się, że chcemy, aby nasz pies zaniechał pewnych zachowań, lecz efekt jest odwrotny. Zwierzę bowiem odczytuje niektóre nasze gesty jako aprobatę a nie zakaz.

Czego nie lubią psy, a Ty o tym nie wiesz?

Denerwujące przytulanie

Zewsząd bombardują nas urocze zdjęcia labradorów i golden retriever w objęciach małych dzieci, w ujmującej scenerii domu, lasu czy okwieconej łąki. Nic dziwnego – psy są bardzo zależnymi istotami, które mimo niechęci nigdy nie pogardzą pieszczotą ze strony swojego właściciela.

Okazuje się, że nasze czworonożne pupile wcale nie przepadają za przytulaniem. Co więcej, zbyt bliski i długi kontakt z ciałem człowieka może być dla nich nieprzyjemny i bardzo stresujący.

 

W psim środowisku „uściski” pomiędzy przedstawicielami tego samego gatunku są narzędziem okazywania dominacji i oznaczania terytorium. Kiedy człowiek zachowuje się właśnie w ten sposób, pies może odczytać jego intencje jako agresję lub atak. Będzie tolerował wylew uczuć, ale nie będzie czuł się w tej chwili komfortowo.

Dziewczynka przytulająca się do psa

Wytłumacz najmłodszym domownikom, że Wasz pluszak nie przepada za obściskiwaniem, a zatem należy mu dać chwilę wytchnienia. Zamiast obejmować zwierzę, po prostu się z nim pobawcie, pobiegajcie albo pójdźcie na spacer.

Wiedząc, czego nie lubią psy, czego zwykle nie tolerują, co je denerwuje, zrozumiemy granice, których nie powinniśmy przekraczać.

Nie patrz obcemu psu prosto w oczy

Kontakt wzrokowy to istotny element komunikacji zarówno pomiędzy ludźmi, jak i zwierzętami. My traktujemy go przede wszystkim jako narzędzie ułatwiające przekazywanie emocji, nawiązywanie kontaktów oraz wzmacnianie więzi emocjonalnych z otaczającymi nas istotami.

Pies z oczami różnych kolorów
 

Jednakże w psim świecie kierowanie spojrzenia prosto w oczy stanowi wyraz dominacji. Kontakt wzrokowy pomiędzy dwoma psami jest utrzymywany tak długo, dopóki jeden z nich nie opuści oczu i nie odwróci głowy w uznaniu wyższości drugiego.

Pamiętaj, że kiedy podchodzisz do obcego psa, staraj się nie patrzeć mu bezpośrednio w oczy. Twój przyjazny gest może bowiem zostać źle zinterpretowany i wywołać u zwierzęcia poczucie niepewności i zagrożenia.

Staraj się podchodzić do obcego psa powoli, wyciągając do niego dłoń na wysokości jego nosa. Będzie on mógł wówczas swobodnie obwąchać Twoją rękę, zanim zbytnio się do niego zbliżysz.

Przeczytaj także artykuł: Agresja u psów – jak sobie z nią radzić?

Brak jasno określonych reguł i zasad

Psy to istoty społeczne, których natura to życie w stadzie pod wodzą lidera. Dla domowego pupila jesteś nim Ty. Powinieneś zatem działać konsekwentnie i jasno określać reguły i zasady psiego dnia.

Pies, który zna zasady i oczekiwania swego właściciela i innych domowników, wie, jakie zachowanie jest dobre, a jakie złe. Twój czworonóg wręcz oczekuje od Ciebie, abyś dawał mu rozkazy i organizował mu czas. Co więcej, psy chętnie się uczą.

To, że wydajesz komendy, tresujesz pupila, czy dbasz o stałe pory spacerów i posiłków, wcale nie czyni z Ciebie zaborczego i nudnego pana. Wręcz przeciwnie – zapewniasz zwierzęciu strukturę, której potrzebuje ono do życia w poczuciu bezpieczeństwa i zaufania do wszystkich domowników.

 
Tresowanie psa

Wytyczanie reguł, tresowanie, wychowanie – te aspekty mają ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku posiadania psa o cechach lidera. Muszą ono czuć, że jest przydatne i pełni ważną rolę w swoim małym „stadzie”. Zwykle tego typu psy znajdują zajęcie w policji czy jako psy stróżujące.

Zmuszanie psa do kontaktów z osobnikami, których on nie akceptuje

Tym, czego nie lubią psy, jest bez wątpienia zmuszanie ich do kontaktów z jednostkami, których nie akceptują. Mogą to być zarówno ludzie, jak i inne zwierzęta. Bądź przygotowany na to, że nie każdy przypadnie Twojemu pupilowi do gustu.

Jeśli zauważysz niechęć zwierzęcia do nawiązywania kontaktu z określonymi osobami lub innymi psami, nie zmuszaj go do przebywania w ich bliskim towarzystwie. Pozwól mu zachować bezpieczny dystans. W ten sposób uchronisz swojego pupila przed nadmiernym stresem, nieposłuszeństwem i agresywnym zachowaniem.