Australijka, która ratuje nietoperze

13 Listopad, 2019
Megan Church od 10 lat pomaga tym latającym ssakom w Australii. Pomaga im wyzdrowieć, aby mogły wrócić na wolność.
 

Na szczęście, na świecie zawsze znajdą się osoby, które są świadome cierpienia zwierząt i bezinteresownie poświęcają swój czas i zasoby, aby pomóc tym, którzy najbardziej ich potrzebują. Tak właśnie jest w przypadku kobiety, która ratuje nietoperze. Udało jej się uratować już setki tych ssaków.

Kobieta, która ratuje nietoperze

Ze względu na postępującą urbanizację, wiele zwierząt ma problemy z przetrwaniem na wolności. Dochodzi do zderzeń z samochodami, utknięcia w budynkach przemysłowych oraz domach.

Problemy te dotykają wiele różnych gatunków: ptaki, lisy, dzikie koty. Nietoperze nie stanowią wyjątku. Na szczęście, nietoperze mogą korzystać z wiedzy i sympatii kobiety, której zadaniem jest dbanie o nie. Pomaga im dojść do siebie do czasu, aż będą w stanie wrócić do swojego środowiska naturalnego.

Meegan Church od niemal 10 lat ratuje nietoperze w Australii. Po przejściu trudnej choroby autoimmunologicznej znalazła siłę do walki i wyzdrowienia dzięki nietoperzom. Podobnie, jak wielu innych, którzy ratują zwierzęta, zaczęła opiekować się osieroconym potomstwem.

mały nietoperz

Dosyć szybko rozeszły się wieści o tym, że wie, jak zaopiekować się tymi latającymi ssakami. Wkrótce została więc kobietą, która ratuje nietoperze w najszerszym znaczeniu tego słowa. Gdy ktoś znajduje nietoperza w potrzebie, Megan Church przyjeżdża i stara się mu pomóc.

 

Odkąd zaczęła wykonywać tę pracę, ludzie wszędzie znajdowali nietoperze: zaplątane w gałęzie, uwięzione w kominach… Często zdarza się, że nietoperze utykają w płotach i drutach kolczastych.

Jednakże, Megan wciąż opiekuje się osieroconymi młodymi. Karmi je za pomocą butelki, myje i chroni tak, jak zrobiłyby to ich matki. Co ciekawe, małe nietoperze są spokojne, gdy mogą coś ugryźć i przytulić, więc przygotowuje też dla nich smoczki i daje maskotki.

Istota nietoperzy w naturze

Kobieta, która ratuje nietoperze mieszka w Australii, a mieście niedaleko Sydney. Na tym obszarze większość gatunków nietoperzy to rudawki szarogłowe. Jest to największy gatunek nietoperza w Australii.

rudawka

Pomimo złej reputacji, jaką mają nietoperze, gatunek ten jest owocożerny. Oznacza to, że żywi się tylko owocami i nektarem kwiatów. W związku z tym, oprócz zapylania roślin odgrywa on również ogromną rolę w rozsiewaniu nasion i rozmnażaniu drzew.

Nietoperze te potrafią przebyć wiele kilometrów od swojego gniazda do miejsca, w którym znajdują pożywienie. Są to owocożerne ssaki, które podróżują na najdłuższe odległości. Oznacza to, że są niezbędne dla zdrowia lasów tropikalnych.

 

Przyszłość dla nietoperzy

Megan Church podkreśla, że jej celem jest wypuszczenie na wolność zdrowych zwierząt. Opiekuje się nimi do czasu, aż są całkowicie zdrowe i mogą swobodnie przetrwać na wolności. Dlatego wszystkie zwierzęta, którymi się opiekuje, są u niej tylko tymczasowo.

Każda akcja ratunkowa zostaje zakończona, gdy zwierzę wraca na wolność. Niektóre nietoperze wymagają więcej opieki, niż inne. Wiele z nich jest po prostu zmęczona lub zdezorientowana. Jednakże niektóre są ranne i potrzebują opieki przez kilka tygodni.

Megan Church ma kanał na YouTube, Megabattie, na którym omawia akcje ratunkowe i odnoszone sukcesy. Możesz obejrzeć filmik o tym, jak znajduje te zwierzęta – a także zobaczyć, jak młode piją z butelki – i co najważniejsze, jak powoli dochodzą do siebie, aby mogły swobodnie latać i wrócić do natury.

Jak możesz pomóc uratować zwierzęta

Wszystkie gatunki zwierząt potrzebują ludzi, którzy poświęcą się dbaniu o ich dobrobyt. Nie wszyscy żyją w miejscach, w których można pomagać zwierzętom egzotycznym, ale każdy może pomóc tym, którzy tego potrzebują.

Jeśli masz trochę wolnego i doświadczenie, towarzystwa ochrony zwierząt zawsze szukają wolontariuszy. Niektórzy nie tylko pomagają psom i kotom. Istnieją również sanktuaria poświęcone zwierzętom hodowlanym. Ponadto istnieją stowarzyszenia specjalizujące się wyłącznie w gryzoniach.

Jeśli masz mało wolnego czasu, możesz pomóc w inny sposób. Możesz dostarczyć zapasy, podarować pieniądze, pomagać w zbieraniu funduszy, a nawet zrobić coś tak prostego, jak pomoc w zawiezieniu zwierząt do weterynarza.

 

Jednakże, co zaznaczane jest w każdym filmiku Megabattie, zanim dotkniesz zwierzęcia musisz posiadać wiedzę na jego temat. Istnieją nietoperze, które mogą być niebezpieczne. Nawet bezdomne koty mogą roznosić choroby. Jeśli chcesz ratować zwierzęta, najpierw musisz zadbać o siebie.

Kobieta, która ratuje nietoperze w Australii pomaga tym niewielkim, latającym ssakom od niemal dekady. Jednakże nie jest jedyną osobą, która poświęca się ratowaniu życia zwierząt. Istnieją również organizacje oraz jednostki z całego świata, które pomagają zwierzętom w potrzebie.