Adopcja zwierząt – gdzie się udać?

18 Maj, 2019
 

Porzucanie zwierząt przez ludzi jest niestety bardzo poważnym problemem w wielu częściach świata. Konsekwencją takich zachowań jest fakt, że organizacje i instytucje, które zabierają te zwierzęta z ulicy, są w rezultacie zwykle przepełnione.

Jeśli adopcja zwierzaka wzbudziła Twoje zainteresowanie, jest wiele miejsc, gdzie możesz tego dokonać. Internet jest zazwyczaj doskonałym narzędziem do zebrania wszelkich potrzebnych informacji o schroniskach i organizacjach ochrony zwierząt działających w Twojej okolicy.

Schroniska dla zwierząt – niewielki popyt, ogromna podaż

Niezależnie od tego, czy schroniska dla zwierząt mają wystarczające środki finansowe, aby sprawnie funkcjonować, organizacje te zawsze starają się dawać schronienie bezpańskim psom i kotom. Dodatkowo robią wszystko, co tylko mogą, aby znaleźć dla nich nowe domy.

Jeśli udasz się do Twojego lokalnego schroniska, aby przygarnąć do domu zwierzę, personel pomoże ci podjąć najlepszą decyzję. Jeśli zdecydujesz się włączyć zwierzaka do swojego życia, musisz wybrać odpowiedzialnie. Adopcja zwierzaków to duża radość, ale również ogromna odpowiedzialność.

Przede wszystkim musisz mieć pełną świadomość, że kiedy adoptujesz zwierzę, bierzesz odpowiedzialność za żywą istotę, o którą będziesz musiał dbać przez wiele lat. Pamiętajcie, że są to zwierzęta, które przeszły już w swoim życiu przez wiele traumatycznych chwil i pod żadnym pozorem nie będą chciały tego przeżywać kolejny raz.

 
schronisko

Dlatego ważne jest, aby nie dać się ponieść impulsowi lub uczuciu „miłości od pierwszego wejrzenia”. Doskonale rozumiemy, jak trudno jest nie dać się ponieść emocjom, widząc uroczego, puszystego pieska o maślanym spojrzeniu. Musisz jednak dokonać przemyślanego wyboru, zarówno dla Twojego dobra, jak i dla dobra zwierzaka, którego dotyczy adopcja.

Jeśli podjąłeś ostateczną decyzję o adopcji zwierzęcia i zastanawiasz się, gdzie to zrobić, wkrótce zdasz sobie sprawę, że istnieje wiele miejsc, w których przebywają zwierzęta potrzebujące nowych kochających domów.

Schroniska i inne organizacje ratujące zwierzęta są często zbyt małe, aby przyjąć wszystkie znalezione zwierzęta. Głównym tego powodem jest ogromna liczba porzuconych zwierząt.

Adopcja zwierząt – ważne przemyślenia przed podjęciem ostatecznej decyzji

Pomimo tego, że możesz mieć z góry przyjęte wyobrażenie o tym, jakiego rodzaju zwierzę domowe chcesz adoptować, przed podjęciem ostatecznych decyzji rozważ następujące czynniki:

 • Ile czasu musisz poświęcić swojemu nowemu zwierzakowi?​
 
 • Czy zwierzak będzie musiał sam przybywać w domu?
 • Twój wiek, kondycja fizyczna i sytuacja finansowa.
 • Czy w twoim domu są już inne zwierzęta?
 • Sytuacja i dynamika Twojego domu i rodziny.
 • Wielkość domu lub mieszkania (jak również przestrzenie zewnętrzne, takie jak patio lub podwórko).

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że duży pies to nie to samo, co pies średniej wielkości lub mały i uroczy kotek. Pies, który codziennie potrzebuje spalić dużo energii, zdecydowanie nie jest tym samym, co mały piesek biegający po mieszkaniu.

Posiadanie jednego kota nie jest tym samym, co posiadanie dwóch lub trzech. Jednak jeśli chodzi o koty, zawsze dobrze jest mieć więcej niż jednego osobnika. Koty uwielbiają się ze sobą bawić i wpływa to bardzo pozytywnie na ich rozwój.

Adopcja zwierzaka – odpowiedzialności dla nowego właściciela

Decyzja o przyjęciu zwierzaka jest bardzo znacząca i pociąga za sobą duże zmiany w twoim życiu. Ponieważ bez względu na to, jak bardzo pokochasz swojego nowego zwierzaka, a on Ciebie, sama miłość nie wystarczy. Zwierzęta muszą być pod Twoją ciągłą opieką.

Istnieją obowiązki, których się podejmujesz. Adopcja zwierzaka wymaga zarówno Twojego czasu, jak i pieniędzy. Warto wziąć pod uwagę poniższe aspekty, o które będziesz musiał dbać:

 • Regularne kontrole u weterynarza.
 • Szczepionki i okresowe odrobaczanie.
 • Podstawowe szkolenie i tresura.
 • Wysokiej jakości żywność dla indywidualnych potrzeb Twojego zwierzaka
 
 • Spacery, ćwiczenia i zabawa.
 • Zabawki i akcesoria.
 • Higiena i pielęgnacja.

Adoptowanie zwierzaka bezpośrednio z ulicy

Chociaż istnieje wiele różnych miejsc, w których można adoptować nowego zwierzaka, inną możliwością jest to, że zawsze możesz natknąć się przypadkowo na opuszczone zwierzę na ulicy i zdecydować się je przygarnąć. W tym przypadku zalecamy natychmiastowe zabranie zwierzęcia do lekarza weterynarii w celu przeprowadzenia dokładnej kontroli i wszelkich niezbędnych badań.

pies z ulicy

Ważne jest również, aby sprawdzić, czy zwierzę nie ma właściciela, który go szuka. Jeśli zwierzę ma na obroży mikroczip, będzie to jasny sygnał, że zwierzak się po prostu zgubił. Jeśli nie ma, to i tak warto sprawdzić lokalne ogłoszenia i plakaty o zagubionych psach lub kotach. Internet jest również popularnym sposobem, jaki właściciele zwierząt wykorzystują do poszukiwań.

Po sprawdzeniu, czy zwierzę ma właściciela, poproś weterynarza o umieszczenie mikroczipu pod skórą, jeśli jeszcze go nie ma. Mikroczipy służą do identyfikacji zwierząt, jeśli zostaną skradzione lub się zgubiły.

Gdy jesteś w gabinecie weterynarza, pamiętaj o zapytaniu się o wszystko, co uważasz za niezbędne, aby skutecznie radzić sobie z wyzwaniami związanymi z opieką nad nowym podopiecznym.

 

Jak widać, adopcja zwierzaka jest ogromnym wyzwaniem. Jesteśmy jednak w 100% pewni, że nie pożałujesz swojej decyzji. Powodzenia!