Zatrucia u kotów: jak postępować?

24 marca 2019
Jeśli twój kot się zatruł, ważne jest to, aby zachować spokój i szybko zidentyfikować jego objawy. Poza tym zawsze dobrze jest mieć pod ręką numer telefonu do 24-godzinnego weterynarza w pobliżu.

Niestety, zatrucia u zwierząt domowych jest czymś, co zdarza się z coraz większą częstotliwością w ostatnich dekadach. Wszyscy znamy wiele historii o ludziach, którzy z czystej złości i nienawiści rozrzucają trutki, których ofiarami padają niewinne psy, koty i inne głodne zwierzęta.

Jeżeli Twój kot często przebywa na zewnątrz bez Twojej obecności, to musisz wziąć pod uwagę ryzyko tego, że kiedyś padnie ofiarą zatrucia. I teraz musimy sobie zadać pytanie: „Co robić, gdy mój kot nagle się rozchoruje?”.

Objawy zatrucia u kotów.

Objawy zatruć u kotów są niezwykle widoczne i oczywiste. Nietrudno je zidentyfikować i zapewnić swojemu kotu szybkie i odpowiednie leczenie. Poniższa lista zawiera tylko najczęstsze objawy. Nawet jeśli Twój kot nie doświadcza wszystkich z nich jednocześnie, a jedynie ma jedną lub więcej z nich, może to oznaczać, że coś jest nie tak.

 • Kłopoty w oddychaniu.
 • Wymioty i biegunka.
 • Kaszel i kichanie.
 • Nadmierne ślinienie.
 • Ciemny mocz.
 • Dyszenie.
 • Niebieski język.
 • Problemy trawienne.
 • Depresja.
 • Napady skurczowe.
 • Rozszerzone źrenice.
 • Omdlenia.
 • Drgawki.
kot w łóżku

Wymienione powyżej objawy są najczęstsze, ale mogą również występować inne. Powinieneś także dobrze wiedzieć, czym one są, i jak wyglądają. Twoim osobistym obowiązkiem jest dbanie o zdrowie kota i bycie świadomym wszelkich zmian w jego zachowaniu. Dzięki temu w razie problemów jesteś w stanie udzielić mu szybkiej odpowiedniej pomocy.

Jak postępować w przypadku, gdy kot ulegnie zatruciu?

Po zidentyfikowaniu objawów zatrucia należy działać bardzo szybko, ponieważ każda sekunda może być na wagę złota.

Znajdź przewiewne miejsce z dostępem do świeżego powietrza.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jeśli twój kot został zatruty, to zabrać go do przewiewnego pomieszczenia, które nie jest zbyt chłodne. Upewnij się, że jest to miejsce z delikatnym przeciągiem, aby złagodzić ból kota i pomóc mu się zrelaksować.

Bądź ostrożny, kiedy go przenosisz, ponieważ może Cię ugryźć lub podrapać. Nawet w przypadku, gdy nigdy nie był agresywny w Twoją stronę, to podczas zatrucia może zachowywać się nienaturalnie.

Skontaktuj się z weterynarzem.

Zadzwoń do weterynarza i dowiedz się, czy może natychmiast do Ciebie przyjechać lub poinformuj go, że sam się do niego udasz. Poproś go o instrukcje, jak powinieneś postępować do chwili, gdy sam będzie mógł udzielić pomocy Twojemu zwierzakowi.

Zawsze miej pod ręką całodobowy numer telefonu weterynarza. To może naprawdę uratować życie Twojego kota w przypadku niespodziewanej sytuacji losowej.

Nie podawaj kotu niczego, czego nie zlecił weterynarz.

Jest to bardzo powszechny błąd, który popełniają ludzie, gdy ich kot został zatruty. Internet i porady rodziny lub znajomych często są mylne i niekoniecznie korzystne dla zdrowia twojego kota.

W każdym przypadku najlepiej stosować się do wskazówek Waszego weterynarza. Ponadto niektóre kraje mają całodobową infolinię, która służy pomocą w przypadku zatrucia zwierząt domowych.

W przypadku zatrucia nigdy nie wywołuj sztucznie wymiotów u kota.

Jeśli nie jesteś w stanie dowiedzieć się, czym konkretnie była trucizna, która spowodowała zatrucie, to nigdy nie zmuszaj kota wymiotów. Niektóre substancje po zmieszaniu z kwasem żołądkowym mogą powodować nieodwracalne uszkodzenie przełyku lub przewodu pokarmowego Twojego kota.

wymioty u kota

Lepiej odczekać kilka minut, aż skontaktujesz się z weterynarzem, który dokładnie poinstruuje Cię, jak powinieneś postępować, krok po kroku.

Użyj węgla aktywowanego.

Jeśli twój weterynarz dał ci zielone światło, by zmusić twojego kota do wymiotów, podaj mu później węgiel aktywowany. Użyj wody, aby rozcieńczyć go w proporcji około 1 gram na kilogram wagi twojego kota. Mieszanina powinna mieć gęstość większą niż ciecz, a do doustnego podania należy użyć strzykawki.

Węgiel aktywowany sprawia, że organizm nie wchłania trucizny tak szybko, a zarazem wytwarza barierę ochronną chroniącą najważniejsze organy ciała.

Zawsze pamiętaj, że zachowanie spokoju może pomóc w każdej sytuacji kryzysowej. Poza tym koty mają tendencję do niepokoju i paniki. Ich emocje bardzo często są refleksją tego, jak się zachowujesz. Jeśli wydajesz się spokojny, twój kot również się uspokoi. Zawsze istnieje rozwiązanie, więc nie martw się, wszystko będzie w porządku!