Sterylizacja zwierząt – 4 główne korzyści

30 sierpnia 2019
Procedura sterylizacji wiąże się z wieloma korzyściami w kontekście zdrowia Twojego zwierzaka. Wpływa korzystnie na ich zachowanie i temperament, co jest zbawienne dla zwierząt, które są nerwowe, nieposłuszne i agresywne.

Sterylizacja zwierzaka to mądra decyzja, którą tylko Ty możesz podjąć. Jeśli zdecydujesz się to zrobić, będzie to korzystne dla Twojego pupila pod względem zmian w jego zachowaniu, a nawet ogólnego stanu zdrowia. Poniżej dowiesz się, dlaczego warto wysterylizować swojego zwierzaka.

Sterylizacja – na czym polega?

Sterylizacja to zabieg weterynaryjny, który wymaga niewielkiego czasu hospitalizacji i polega na usunięciu lub neutralizacji narządów rozrodczych zwierzęcia. Najczęściej wykonuje się ją u kotów i psów, aczkolwiek może być stosowana u innych gatunków.

Procedura sterylizacji jest prosta i może być wykonana dwoma różnymi metodami. Jedna z nich jest bezpośrednia (inwazyjna), a druga chemiczna. Sterylizacja zwierząt to stosunkowo niedrogi i profesjonalnie wykonywany zabieg w każdej części świata.

Sterylizacja ma na celu zapobieganie rozmnażania się zwierząt w celu kontrolowania populacji danego gatunku na danym obszarze. Dodatkowo pomaga także zapobiegać rozprzestrzenianiu się wielu chorób przenoszonych drogą płciową.

kot leczenie

Ponadto sterylizacja powoduje korzystne zmiany w zachowaniu Twojego zwierzaka. Poniżej możesz dowiedzieć się więcej o zaletach tego zabiegu.

Korzyści płynące ze sterylizacji Twojego zwierzaka.

Począwszy od zmian fizjologicznych po zmiany temperamentu, poniższe informacje dostarczą Wam informacji o różnych korzyściach, jakie może przynieść wysterylizowanie Waszego zwierzaka.

Zmiany hormonalne = zmiany w zachowaniu zwierzaka.

U samców po usunięciu jąder następuje bardzo znacząca zmiana osobowości i temperamentu. Większość psów płci męskiej jest bardzo terytorialna, a nawet agresywna z powodu nagromadzenia testosteronu w ich organizmie.

Po usunięciu jąder zwierzę będzie zachowywać się spokojniej i stanie się bardziej uległe w przeciwieństwie do zwierząt, które nadal mają swoje narządy płciowe. Przestaną też odczuwać nagłe potrzeby uciekania z domu w poszukiwaniu samicy, co w przeszłości mogło powodować różne niespodziewane problemy.

chory pies

Ogólnie rzecz biorąc, Twój zwierzak stanie się bardziej spokojny i będzie się lepiej czuł, przebywając w domu. Pomimo tego wciąż będzie odczuwać potrzebę udania się na spacer, aby zużyć nagromadzoną energię.

Prawdopodobnie nie będą skamleć, błagając o wyjście na zewnątrz, ponieważ uczucie zamknięcia nie będzie im tak bardzo doskwierać.

Jeśli chodzi o samiczki, po usunięciu jajników ich cykl rozrodczy zostaje przerwany, co zatrzymuje proces rui i miesiączki. Po zatrzymaniu tych cykli zmniejszy się ich chęć opuszczenia domu w poszukiwaniu partnera.

Przez pierwsze kilka dni samiczka będzie wyciszona i może wydawać się zmęczona. Jest to całkowicie normalna reakcja organizmu na dostosowanie się do zachodzących zmian hormonalnych. Z czasem zauważysz, że samiczka staje bardziej przyjazna i chętne do zabawy, nawet z nieznajomymi.

Ponadto brak pragnień i zniwelowanie popędu seksualnego powstrzyma ją przed stwarzaniem problemów z samcami w okolicy, które chcą się z nią rozmnażać i zrobią wszystko, aby to osiągnąć.

Sterylizacja zapobiega powstawaniu pewnych chorób.

Mitem jest to, że musisz pozwolić swojemu zwierzakowi przeżyć pierwszą ruję, zanim będzie mogło zostać wysterylizowane.

Brak sterylizacji może znacząco zwiększyć ryzyko rozwoju raka piersi i raka szyjki macicy. Te nowotwory mają niezwykle wysoką śmiertelność zarówno u kotów, jak i psów.

sterylizacja zabieg

W przypadku samców sterylizacja pomaga uniknąć przenoszenia chorób zakaźnych pomiędzy osobnikami tego samego gatunku. Jest to szczególnie ważny czynnik, jeśli żyją wspólnie z innymi zwierzętami.

Doskonałym przykładem tego jest wirus niedoboru odporności u kotów, który ma bardzo wysoką śmiertelność.

Ponadto, jeśli wysterylizujesz swojego pupila, zapobiegniesz powstawaniu wielu nowotworów i torbieli dróg rodnych, które są bardzo częste u zwierząt domowych. Najczęściej są zlokalizowane w odbycie i mosznie.

Sterylizacja zwierząt domowych wydłuża średnią życia.

Faktem naukowym jest to, że sterylizowane zwierzęta mają lepszą jakość życia niż te, które nie są sterylizowane. Jeśli martwisz się, że Twój zwierzak nie będzie żył wystarczająco długo, jego sterylizacja to zdrowy sposób na przedłużenie jego życia.

Wynika to głównie ze zniwelowania ryzyka zachorowania na którąś z wyżej wymienionych chorób. Ponadto metabolizm zwierzęcia nieco spowalnia, co pozwala mu wydłużyć długość jego życia.

Innymi słowy, zwierzę może mieć wyjątkowo dobre zdrowie w przeciwieństwie do przedstawicieli swojego gatunku, którzy nie przeszli tego zabiegu. Jeśli więc chcesz zwiększyć szanse na długie życie i dobre zdrowie swojego najlepszego przyjaciela, to zdecydowania powinieneś rozważyć jego sterylizację.

Zapobiega nadmiernego rozrostowi populacji.

Większość właścicieli zwierząt domowych krzyżuje swoje zwierzęta, aby były zdrowsze, co jest dobrą rzeczą. Problem polega na tym, że nie zawsze odbywa się to w zadowalający sposób.

Wiele szczeniąt szybko trafia do nowych domów, w których są obdarowane opieką, jednak później zwierzęta często zostają porzucone.

Jest to zazwyczaj spowodowane problemami finansowymi, brakiem wystarczającej ilości miejsca w domu i brakiem odpowiedniej ilości czasu wolnego, niezbędnego do opieki nad zwierzakiem.

Innym problemem jest sytuacja, gdy zwierzęta są źle traktowane lub zmuszane do rozmnażania w miejscach, takich jak farmy dla zwierząt. Chociaż nie zawsze tak jest, należy o tym pamiętać.