Problemy z oczami u kotów - 6 przyczyn

20 Luty, 2020
Problemy z oczami u kotów są najczęstszymi przyczynami wizyty u weterynarza. Rokowanie na rozwiązanie problemu może być jednak duże, jeśli nastąpi wczesne wykrycie.
 

Problemy z oczami u kotów występują bardzo często. Niektóre z nich są też podobne do stanów patologicznych, które dotykają oczy psów. Jakikolwiek problem z oczami, zarówno u kotów, jak i psów, powinien postawić nas w stan gotowości. Każde łzawienie, zmiany wyglądu lub nadmierne mruganie wymagają natychmiastowej pomocy weterynaryjnej.

Problemy z oczami u kotów często wpływają również na zmniejszenie apetytu. Dlatego ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z wszelkich zmian w nawykach żywieniowych. Często sprawdzaj oczy kota, aby wiedzieć, jak wyglądają w normalnym stanie. W ten sposób będziesz w stanie zrozumieć, co się zmieniło, gdy wystąpi problem.

1. Zapalenie spojówek – najczęstsze problemy z oczami u kotów

Jest to najczęstsza choroba oczu u kotów. Składa się z procesu zapalnego błony pokrywającej wnętrze powiek i część oka. Często to zapalenie obejmuje łzawienie lub wydzielanie ropy w jednym lub obu oczach.

Wirusowe zakażenie opryszczką jest częstą przyczyną zapalenia spojówek u kotów. Inne przyczyny to alergeny środowiskowe, czynniki drażniące i infekcje bakteryjne.

Problemy z oczami u kotów

Koty perskie i himalajskie mają budowę pyska, która może powodować zatkanie kanalików łzowych, co powoduje łzawienie oczu. W tych rasach uzasadnione jest leczenie odpowiednimi płukankami lub lekami, aby zapobiec zapaleniu spojówek.

2. Wrzody rogówki

Ten stan jest szczególnie powszechny u kociąt mieszkających na zewnątrz. Zasadniczo owrzodzenia powstają w wyniku uszkodzenia rogówki. Tego rodzaju uszkodzenie można wykryć, jeśli zobaczysz, jak twój kot mruży oczy lub widoczna jest wydzielina, zadrapania czy też zaczerwienienie i obrzęk wokół oka.

 

Wrzody rogówki czasami rozwijają sekwestrację, która jest ciemnym, przebarwionym miejscem widocznym w oku. Dzieje się tak, gdy rogówka umiera, powstaje tzw. martwak.

3. Zapalenie błony naczyniowej oka

Jest to zapalenie części naczyniowych w oku. Chociaż przyczyna zapalenia błony naczyniowej oka nie jest znana, uważa się, że procesy ogólnoustrojowego zapalenia lub ciężkich owrzodzeń rogówki mogą przejść w zapalenie błony naczyniowej oka.

Objawy obejmują zmianę koloru lub wielkości tęczówki lub źrenicy, zaczerwienienie powiek, wrażliwość na światło, ból oka lub utratę wzroku.

4. Jaskra

Jest to bardzo częsta choroba u kotów, która wynika ze zwiększonego ciśnienia płynu w oku, które występuje z powodu złego drenażu cieczy wodnistej.

Wielkie oczy kota

W tym scenariuszu nagromadzony płyn wywiera nacisk na nerw wzrokowy, który przenosi informacje wzrokowe z oka do mózgu. Gdy wzrost ciśnienia jest silny, nerw wzrokowy ulega uszkodzeniu i może powodować ślepotę.

5. Ślepota

Istnieje kilka przyczyn ślepoty. W przypadku uszkodzenia siatkówki utrata wzroku może być częściowa lub całkowita. Pamiętaj, że ten proces może być powolny, więc wczesne wykrycie może być na wagę złota.

 

Nabądź nawyku obserwowania wszelkich zmian w sposobie poruszania się i zabawy kota. Jest to jedyny sposób na wykrycie wczesnych problemów z oczami u kotów.

Ważne jest, aby wiedzieć, że uszkodzenie siatkówki może być spowodowane wysokim ciśnieniem krwi, które powodują choroby, takie jak nadczynność tarczycy, cukrzyca lub choroby nerek. Z tego powodu regularne wizyty u weterynarza w celu rutynowej kontroli ciśnienia krwi u starszych kotów jest fundamentalne dla zapobiegania uszkodzeniom oczu.

6. Co jeszcze może powodować problemy z oczami u kotów

Wiele chorób oczu u kotów jest często wtórnych do innych chorób, które mogą komplikować postępowanie a także leczenie.

Wtórne choroby oczu mogą być spowodowane przez: choroby wirusowe, takie jak opryszczka, białaczka kotów, brak odporności układu immunologicznego lub zakaźne zapalenie otrzewnej kotów, a także zakażenie Cryptococcus.

Podsumowując, podobnie jak w przypadku większości chorób, zabranie kotka do weterynarza na rutynowe kontrole daje najlepszą szansę wczesnego wykrycia zaburzeń, które mogą powodować problemy z oczami u kotów.

 
  • Hernandorena, D. B. H., López, D. M. A. T., & Piñeiro, D. C. J. S. (2019). Enfermedades oculares de los animales de compañía. Asociación Cubana de Medicina Veterinaria. Editorial Universitaria. El Vedado, La Habana.
  • Tizard, I. R., & Martínez, R. P. (1998). Inmunología veterinaria (No. 636.0896079 T593 1995.). México^ eDF DF: McGraw-Hill Interamericana.