Pchły i pasożyty - jak usunąć je z ciężarnego pupila

13 Grudzień, 2019
Jeśli nie chcesz usuwać pcheł i pasożytów za pomocą środków chemicznych, które mogą one zaszkodzić skórze Twojego zwierzaka, zastosuj domowe środki.
 

Jeśli Twój ciężarny pupil ma pchły i pasożyty, a także kleszcze, powinieneś się ich pozbyć. Jednak w sytuacji, kiedy Twoje zwierzę jest w ciąży, musisz być szczególnie ostrożny i zadbać o zdrowie i komfort przyszłej mamy.

Być może zastanawiasz się, czy substancje chemiczne zawarte w produktach przeciwpasożytniczych wpływają na młode lub matkę? Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się więcej na ten ważny temat.

Czy produkty przeciw pchłom są bezpieczne dla Twojego ciężarnego zwierzęcia?

Kiedy suczka jest w ciąży, zmienia się u niej poziom hormonów, wrażliwość, a nawet niektóre funkcje organizmu. Może to prowadzić do większej wrażliwości skóry, wydzielania specyficznego zapachu, a nawet może powodować alergie, których wcześniej nie zaobserwowałeś u pupila.

Dlatego należy zachować ostrożność podczas korzystania z tych produktów. Zazwyczaj są one do stosowania zewnętrznego i nie wnikają przez skórę. Dzięki temu nie ma bezpośredniego zagrożenia dla szczeniąt. Produkty te mogą jednak mieć niekorzystny wpływ na przyszłą psią mamę.

Ciąża może powodować nadwrażliwość skóry. Może dojść do uszkodzeń zewnętrznych części skóry lub alergii po spożyciu przez zlizywanie lub wdychanie przez nos. Wywoła to dyskomfort, który mógłby wpłynąć na szczenięta.

Suczka rottweilera w ciąży
 

Można ich jednak używać, o ile weterynarz stwierdzi, że jest to bezpieczne. Z pewnością zaleci on najlepszy produkt i sposób na pozbycie się pasożytów. Upewnij się natomiast, że przestrzegasz wskazanej dawki. Weź pod uwagę masę ciała, wiek i etap ciąży Twojego pupila.

Mimo wszystko możesz mieć pewne opory i nie chcieć stosować substancji chemicznych w czasie ciąży swojej suczki. Czy są inne sposoby na pozbycie się pcheł? Tak! Dowiedz się, jakie.

Pchły i pasożyty – usuwanie z ciężarnego zwierzęcia

Jeśli skłaniasz się ku bardziej tradycyjnym metodom, masz dwie opcje: ręczne usuwanie pasożytów (co wymaga dużo cierpliwości) lub przy użyciu naturalnych produktów.

Jeśli jesteś pełen determinacji i zdecydujesz się ręcznie usunąć pchły, będziesz potrzebował rękawiczek, czapki, starych ubrań, olejków eterycznych, ciepłej wody, szamponu dla szczeniąt, grzebienia na wszy i ręcznika.

Załóż stare ubrania i zakryj włosy czapką. Jeśli pchła przeskoczy na Ciebie i Twoje włosy, będziesz mieć jeszcze więcej problemów. Użyj gumowych lub lateksowych rękawiczek, aby uniknąć zakażenia. Bezwzględnie powinieneś ich użyć, jeśli Twoje ciężarne zwierzę ma jakąkolwiek zainfekowaną ranę. Silnie pachnący olejek eteryczny pomoże odstraszyć pchły. Nanieś go na rękawice, aby pchły po Twych rękach nie przeszły na Ciebie.

Napełnij wannę ciepłą wodą i ostrożnie umieść w niej swojego psa. Pamiętaj, aby do niego przemawiać. Pomoże Ci to uspokoić Twoją ciężarną suczkę. Pamiętaj, że w jej stanie stres i nagłe ruchy nie są dla niej dobre. Zwilż sierść psa i nałóż szampon.

 
Kąpiel psa, pchły i pasożyty

Masuj całe ciało psa okrężnymi ruchami. Zauważysz, jak pchły spadają i znikają w wodzie. Następnie zacznij wyczesywanie psa. Bez spłukiwania szamponu przeczesz swojego psa grzebieniem na wszy, który odciągnie wszystko, co napotka na swojej drodze, ponieważ jego ząbki są osadzone bardzo gęsto.

Nie zostawiaj pcheł w wannie, przełóż je do osobnego wiadra z wodą lub spłucz. Mogą przetrwać w wodzie przez kilka minut. Istnieje więc ryzyko, że ponownie wejdą w sierść Twojego pupila. Spłucz szampon, osusz psa ręcznikiem i poddaj go końcowej kontroli. Może się okazać, że jest na nim więcej pcheł, które trzeba będzie usunąć ręcznie.

Domowe środki na pchły i pasożyty

Naszym zdaniem poprzednia metoda usuwania pcheł jest najlepsza i najmniej agresywna dla ciężarnej suczki. Jeśli jednak chcesz zastosować inne domowe lekarstwo, możesz użyć jednej z poniższych metod:

  • Połączenie równych porcji oleju i alkoholu
  • Napar z rumianku
  • Cytryna
  • Ocet jabłkowy
  • Drożdże piwne

Do naniesienia dowolnego z tych środków na skórę Twojego psa, możesz użyć waty. Wytwarzają one specyficzny zapach, który odstrasza pchły. Nie zabiją ich, ale sprawią, że uciekną! Ponieważ produkty te są w 100% naturalne, nie zaszkodzą ani skórze, ani nosowi Twojego zwierzaka.