Psy małych ras, które kuleją - poznaj je

02 Styczeń, 2020
Z powodu wrodzonej wady u niektórych psów w wieku od 4 do 12 miesięcy diagnozuje się kulawiznę, która, nieleczona, może prowadzić do trwałego zwyrodnienia.
 

Psy małych ras mają wiele wspólnych cech, które wybiegają znacznie dalej niż porównanie ich rozmiaru. Na przykład niektóre z nich kuleją z powodu choroby znanej pod nazwą zespołu Legga-Calvé’a-Perthesa. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Psy małych ras, które kuleją: co warto wiedzieć

Psy małych ras mają większe prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Legga-Calvé’a-Perthesa (LCP). Cechuje się ona tym, że krew nie dociera prawidłowo do mięśni kończyn dolnych. Powoduje to pewne trudności w chodzeniu i kulenie w różnym stopniu zaawansowania.

Choroba ta znana jest również jako „jałowa martwica kości” i dotyczy głównie głowy kości udowej. To zaburzenie powoduje atrofię mięśni, a w niektórych przypadkach jest bardzo bolesne. Diagnozuje się je zazwyczaj, gdy zwierzę ma od 4 do 12 miesięcy. Ponadto bez odpowiedniego leczenia, schorzenie prowadzi do zwyrodnień i wpływa głównie na biodra zwierzęcia.

Niektórzy weterynarze zalecają stosowanie temblaków dla małych ras, które kuleją z powodu choroby LCP. Zalecają także odpoczynek i unieruchomienie kończyn. Jednak w wielu przypadkach, szczególnie tych ciężkich, specjaliści decydują się na operację, która ma na celu odwrócenie zmian.

Kulenie u małych psów z powodu zwichniętej rzepki

Innym powodem, dla którego psy małych ras kuleją, jest zwichnięcie rzepki. Rzepka jest skostnieniem ścięgna i znajduje się w okolicy mięśnia czworogłowego.

Zaburzenie to jest dziedziczne, jednak może ulec pogorszeniu przez wpływ składników odżywczych lub czynników środowiskowych. Oprócz bólu podczas chodzenia zwierzę prawdopodobnie „skacze”. Sytuacja jest znacznie trudniejsza, jeśli zwierzę ma nadwagę lub musi włożyć w ruch wiele wysiłku.

 

Ten rodzaj kulenia jest powszechny u psów małych ras, ponieważ jest wadą wrodzoną. Zaraz po urodzeniu ich kolana są zdrowe, ale w miarę wzrostu, głębokość bruzdy w ich kości udowej zmniejsza się, a rzepka porusza się swobodnie. To sprawia, że ​​jest ona ulokowana zbyt luźno i komplikuje chodzenie.

W przeciwieństwie do choroby LCP, zwichnięcie rzepki może wystąpić zarówno w przednich, jak i tylnych łapach psa.

Które z psów małych ras kuleją?

Psy małych ras, które cierpią na chorobę Legga-Calvé’a-Perthesa są bardziej podatne na kulenie od najmłodszych lat. Jednak niektóre wykazują objawy dopiero w wieku dorosłym. Oto rasy, które są szczególnie podatne na tę chorobę:

1. Maltańczyk

Ten pies, który swoją sławę rozpoczął od Włoch, pochodzi z Malty, wyspy na Morzu Śródziemnym. Jest to dość zdrowa rasa psów. Jej przedstawiciele mogą jednak kuleć, głównie z powodu problemów z kolanami i rzepkami. Musisz zadbać o to, by Twój pupil nie miał nadwagi.

Maltańczyk na tle zachodu słońca

2. Yorkshire Terrier

Ta rasa małych psów pochodzi z Anglii. Została stworzona w trakcie rewolucji przemysłowej. Przedstawiciele miewają całkiem sporo problemów zdrowotnych.

 

Należą do nich między innymi zwichnięcie rzepki, alergie skórne, problemy z sercem, zaćma, suche zapalenie rogówki i nadwrażliwość układu trawiennego.

York na trawie, małe psy, które kuleją

3. Psy małych ras, które kuleją – pudel toy

Jest to kolejna z małych ras psów, które często kuleją, znacznie częściej niż inne podkategorie pudli (duże, średnie lub miniaturowe). Pudel toy mierzy do 28 centymetrów, a ta cecha odróżnia go od innych pudli.

Pudel toy biegnie drogą

4. Mops

Mops jest rasą psów z Chin, która została wyhodowana w Wielkiej Brytanii. W ostatnich latach stał się dość popularny. Należą one do sekcji molosów i jest rasą brachycefaliczną z powodu krótkiego pyska i spłaszczonej kufy. Psy te nie znoszą upału i mają trudności z oddychaniem.

Mops na plaży
 

Zwykle cierpią też na otyłość, ponieważ dużo jedzą i nie lubią ćwiczeń. To pogarsza sytuację i zwiększa ryzyko kulenia. Ich stawy nie mogą znieść tak dużego ciężaru podczas chodzenia.

Podsumowanie

Jeśli zauważysz, że Twój pies kuleje, zwłaszcza podczas spacerów, powinieneś ustalić tego przyczynę. Być może jest to objaw tymczasowy, Twój pupil potknął się, odczuwa ból lub coś utknęło w poduszce jego łapy. Jeśli jednak kuleje przez kilka dni, powinieneś umówić się na wizytę u weterynarza. Dokładnie zbada on Twojego psa. Bądź czujny zwłaszcza wtedy, jeśli jest to rasa małego psa.

Vargas-Carvajal, I. X., & Martínez-Ballesteros, Ó. F. (2012). Enfermedad de Legg-Calvé-Perthes. Revisión actualizada. Semergen. https://doi.org/10.1016/j.semerg.2011.09.012