Pies o krótkich łapach – 5 ciekawych ras

· 28 lutego 2019
Mutacja genu spowodowała niedobór białka, który uniemożliwia pełny rozwój kończyn.

Pies o krótkich łapach z reguły jest sympatyczny i uroczy. Poznaj 5 ciekawych ras, które co prawda szybko nie biegają, ale są idealnymi kompanami życia.

Czy wiesz, że długość psich nóżek jest uwarunkowana mutacją zaledwie jednego genu? Tę zmianę hodowcy wprowadzili w organizmach wielu psów już wieki temu. Dlatego też dziś możemy obserwować jamniki na nienaturalnie krótkich łapkach obok chartów o niezwykle długich i smukłych, jak sarna kończynach.

Pies o krótkich łapach bardzo często bywa wybierany, jako przyjaciel rodziny. Zwykle należy on do ras cechujących się niewielkimi rozmiarami, a zatem znakomicie adaptuje się w niewielkich domach i mieszkaniach w mieście.

Z dalszej części artykułu dowiesz się więcej o pieskach, które nie są w stanie dosięgnąć stołu, ale za to mają wielkie serce i niesamowitą osobowość!

Pies o krótkich łapach – najpopularniejsze rasy

Mutacja genetyczna, która doprowadziła do pojawienia się psów z krótkimi łapami, wciąż jest żywym przedmiotem badań naukowców i specjalistów w dziedzinie weterynarii. Jeden fakt jest jednak pewny – gen ten uległ przeobrażeniu w momencie, gdy nastąpiła ewolucyjne „oddzielenie” psów od wilków.

Badania naukowe dowiodły, ze pies o krótkich łapach charakteryzuje się niedoborem pewnego rodzaju białka, które odpowiada za rozwój kończyn czworonogów. Nie ma jednak ono żadnego wpływu na długość ogona, wielkość ciała czy głowy.

U niektórych ras niedobór ten dodatkowo jest potęgowany przez tzw. zwapnienie w płytkach wzrostu, co jest szerzej znane jako karłowata nieproporcjonalność.

Oto 5 przykładów psów o krótkich łapach:

1. Welsh corgi pembroke

Rasa welsh corgi pembroke pochodzi z Wielkiej Brytanii, gdzie została stworzona do celów pasterskich. Jej przodkami są psy Wikingów, które pojawiły się w Walii już w IX wieku. Nazwa „corgi” w języku celtyckim oznacza „psa karłowatego”. Psy tej rasy znalazły sobie nawet miejsce na brytyjskim dworze królewskim, jako ulubieńcy królowej Elżbiety II.

Welsh corgi na łące

Ten pies o krótkich łapach charakteryzuje się mocną budową ciała, nieproporcjonalnie wydłużonym tułowiem w stosunku do długości kończyn, dużymi uszami i ogólnym wyglądem przypominającym wilka.

Z kolei jego futro może przyjmować barwę rudawą, beżową, czarną lub brązową z białymi łatami. W wielu przypadkach psom tej rasy obcina się ogony tuż po narodzinach.

Ponadto pies ten jest pogodny, przyjacielski, obdarza wielkim uczuciem wszystkich domowników, a także świetnie dogaduje się z małymi dziećmi. Co ciekawe, pomimo krótkich nóżek potrafi naprawdę szybko biegać! Będzie więc idealnym kompanem osób kochających jogging.

Przeczytaj również artykuł: Loki – zmarł jeden z najsłynniejszych psów Internetu

2. Jamnik

Popularny wszędzie jamnik to chyba najsłynniejszy pies o krótkich łapach. Jego brązowy, wydłużony tułów łudząco przypomina „parówkę. Do tego krótkie nóżki i niezwykle sympatyczna mordka.

Rasa ta pochodzi z Niemiec, gdzie została oficjalnie zarejestrowana w 1888 roku. Istnieje ponad 20 różnych wariantów jamników, zarwóno krótko-, długo-, jak i szorstkowłosych.

Jamnik na gałezi

Jamniki, oprócz krótkich nóżek, wyróżniają się także długim ogonem, ostro zakończonym pyszczkiem, dużymi, opadającymi na mordkę uszami i czarnymi, przyciągającymi uwagę, pazurkami.

Są wesołe, ciekawskie i towarzyskie. Niestety psy te często mają problemy z kręgosłupem oraz żebrami.

3. Basset hound

Obok jamnika to jeden z najbardziej znanych psów o krótkich nóżkach. Samo słowo „basset” oznacza „nisko osadzony”. Rasa ta pochodzi z Francji, a jej przodkiem był angielski bloodhound. Powszechnie znany, jako pies-detektyw rzeczywiście basset hound to pies tropiący i gończy.

Basset - pies o krótkich łapach

Co wyróżnia basseta hounda? Otóż najbardziej w oczy rzucają się jego olbrzymie uszy, którymi ma w zwyczaju „zamiatać” podłogę, notorycznie je brudząc. Jego ciało jest masywne i grubokościste. Sierść krótka, przylegająca do ciała w dwu- lub trzykolorowym umaszczeniu.

Skóra jest luźna z rozkosznymi fałdkami na łapach „w stylu skarpet”. Duża głowa o smutnym, łagodnym spojrzeniu. Jednakże uwaga! Pies ten ma tak długi tułów, iż pomimo krótkich nóżek bez problemu dosięga blaty kuchenne!

4. Terier szkocki

Terier szkocki to kolejna rasa, której natura nie obdarzyła długimi kończynami. Pochodzi ze szkockich Highlands, a zatem jest znakomitym „kopaczem”. Pies ten został stworzony głównie do tropienia borsuków na terenach górskich.

Jego cechą charakterystyczną jest sterczący w górę mocny i długi ogon, który pierwotnie służył właścicielom jako narzędzie do wyciągania zwierzęcia z wykopanych przez niego samego nor i dołków.

Terier szkocki ma długi pyszczek i spiczaste, postawione na sztorc uszy. Jego umaszczenie może być czarne, brązowe lub złote. Charakterystyczna bródka i wąsy nadają mu niezwykle sympatyczny wygląd. Krótkie nóżki wcale nie utrudniają mu szybkiego biegania, więc trzeba mieć go na oku podczas spaceru.

Jeśli chodzi o temperament, należy zaznaczyć, że terier szkocki jest zwierzęciem terytorialnym, zwinnym, szybkim, zdeterminowanym i bardzo niezależnym. Ponadto jest pewny siebie, inteligenty i wesoły, lecz bardzo uparty i krnąbrny. Co więcej, jest świetnym kumplem dla dzieci i całej rodziny.

Żartobliwie mówi się, że terier szkocki ma w sobie coś z kozy, coś z osła i trochę z kota. Niejeden właściciel bez wątpienia tę tezę potwierdzi!

Przeczytaj również: Pies ze szkockich Highlands – najciekawsze rasy

5. Cairn terier

Ostatnim czworonogiem o krótkich nóżkach jest przedstawiciel innej rasy ze szkockich Highlands, a mianowicie cairn terier. Jest to mały i zwinny pies myśliwski, chętnie polujący na zwierzynę i przeszukujący leśne norki.

Cairn terrier na łące

Charakteryzuje się ciałem niewielkich rozmiarów, „rozczochraną” mordką, małymi uszami i krótkim, pionowo uniesionym ogonem. Jego obfite futerko o dwóch warstwach jest wodoodporne i może mieć szare, czarne, rudawe bądź beżowe zabarwienie.

Co więcej, cairn terier jest psem bardzo wesołym, idealnym dla rodzin z dziećmi, łatwo jest go wytresować i do tego szczeka bardzo niewiele.

Grupę psów o krótkich nóżkach możemy poszerzyć jeszcze o inne rasy, na przykład angielski bulterier, westie, beagle, norfolk terrier, biszon maltański czy amerykański buldog.