Nużyca u psów: leczenie i zapobieganie

22 Kwiecień, 2019
O tym, że zwierzę choruje na nużyce świadczą takie objawy, jak zaczerwienienie i zapalenie skóry, rany, wrzody lub połacie otwartej skóry. W niektórych przypadkach chore zwierzę traci apetyt i znacznie chudnie, a jego skóra zaczyna brzydko pachnieć.
 

Nużyca u psów występuje na skórze, a powoduje ją pewien rodzaj roztoczy. Mimo że jest to choroba dotykająca psy, to może niestety przenieść się też na człowieka.

Dobrą wiadomością jest jednak to, że nużyca u psów może być z powodzeniem leczona i można jej zapobiegać. Metody leczenia opisane w poniższym artykule, o ile stosowane poprawnie, są bardzo skuteczne.

Czym jest nużyca u psów?

Nużyca to choroba skóry wywoływana przez pasożytnicze roztocza, które żywią się łojem, keratyną i komórkami skóry psów, kotów, a także ludzi. Najczęstszą metodą zarażenia jest bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem lub skażonym przedmiotem. Zaliczyć tu można na przykład koc lub szczotkę.

Rodzaj nużycy rozwijającej się u zwierzęcia lub człowieka zależy od gatunku roztoczy, które wywołują infekcję. Choroba bardzo często występuje u bezpańskich psów oraz tych, które żyją w ciasnych, zapełnionych miejscach i niehigienicznych warunkach.

Pies gryzie swędzące miejsce

Demodekoza

Roztocza odpowiedzialne za rozwój tego typu nużycy są z gatunku Demodex, czyli nużeniec. Żyją one naturalnie na skórze i włosach zwierzęcia. Choroba rozwija się, kiedy z jakiejś przyczyny (nowotwór u psa, niedoczynność tarczycy lub zaburzenia układu odpornościowego) zwiększa się populacja tych mikroorganizmów na ciele zwierzęcia.

 

Warto wspomnieć, że demodekoza nie jest zaraźliwa ani między psami, ani między psami a człowiekiem. Mimo to może ona przenieść się na niektóre psy czystej rasy z krótką sierścią, do których zaliczyć można dobermany i shar pei.

Świerzb

Roztoczem, który wywołuje tę chorobę jest Sarcoptes scabei var canis, czyli świerzbowiec drążący psi. Jak sama nazwa wskazuje, posiada on zdolność do drążenia psiej skóry. Należy zaznaczyć, że ten rodzaj świerzbu jest zaraźliwy dla człowieka. Przenosi się również na inne ssaki, do których zaliczyć można na przykład koty i lisy.

Cheyletielloza

Choroba ta, nazywana również „łupieżem wędrującym”, powstaje w wyniku zakażenia roztoczem z rodziny Cheyletiella. Występuje ona u ludzi, u których powoduje wysypki i zaczerwienienia. Dotyka także psy, króliki i koty.

Nużyca u psów: objawy i diagnoza

Aby dobrze zdiagnozować nużycę u psów, musisz zwracać szczególną uwagę na pewne zachowania i objawy. Dobrą rzeczą dotyczącą tego typu infekcji jest fakt, że jest ona stosunkowo łatwo do rozpoznania. Rozmiar i umiejscowienie zmian będą różne w zależności od rodzaju nużycy.

Istnieje natomiast jeden szczególnie ewidentny objaw, które jest wspólny dla wszystkich rodzajów nużycy. Mowa tu oczywiście o nieprzepartym swędzenie.

Oznacza to, że Twój pies będzie nieustannie drapał konkretne rejony swojego ciała. Będzie on również lizał te zainfekowane części. Może również dojść do samookaleczenia.

Kolejnym charakterystycznym objawem jest utrata sierści na zainfekowanych regionach skóry, co może obejmować zarówno małe łatki, jak i duże połacie skóry. Wszystko to zależy od rozległości zakażenia. Choroba może również objawiać się łupieżem, złuszczaniem skóry, mogą powstawać strupy i pryszcze.

 
Nużyca u psów na głowie

O tym, że zwierzę choruje na nużyce świadczą takie objawy, jak zaczerwienienie i zapalenie skóry, rany, wrzody lub połacie otwartej skóry. W niektórych przypadkach chore zwierzę traci apetyt i znacznie chudnie, a jego skóra zaczyna brzydko pachnieć.

Leczenie i zapobieganie nużycy u psów środkami naturalnymi

Leczenie nużycy powinno opierać się na dwóch głównych czynnościach: leczenie skóry zwierzęcia za pomocą dostępnych środków oraz poprawa i zachowanie higienicznych warunków życia dla chorego zwierzęcia. W pierwszej kolejności możesz podać swojemu zwierzęciu leki przepisane przez weterynarza. Są to zazwyczaj leki doustne.

Możesz jednak zwiększyć skuteczność leków, stosując środki naturalne. Polega to na zewnętrznej aplikacji pewnych składników. Oto kilka przykładów naturalnych środków przeciw nużycy u psów:

1. Czosnek

Jest to środek o działaniu antybakteryjnym i gojącym, dlatego może pomóc Ci wyeliminować roztocza i poleczyć skórę swojego psa. Leczenie polega na posiekaniu dwóch ząbków czosnku i zmieszaniu ich z oliwą z oliwek.

Następnie trzeba nałożyć tak powstałą papkę na chore miejsca i zostawić na noc. Rano należy delikatnie usunąć oliwę i pozostałości miękką, wilgotną szmatką.

 

2. Neutralne mydło

Psy z nużycą powinny być kąpane w białym lub neutralnym mydle. Zapobiega to dalszemu podrażnieniu skóry, które może nastąpić wskutek stosowania perfumowanych mydeł i szamponów. Istnieją również mydła medyczne, które zawierają dodatek substancji przeciwbakteryjnych i antyseptycznych. Środki takie nakłada się na skórę psa, a następnie zmywa po dwóch minutach.

3. Rumianek

Roślina ta posiada właściwości, które są korzystne dla skóry i jest bardzo przydatna w leczeniu nużycy. Kwiaty rumianka działają odświeżająco, przeciwzapalnie i oczyszczająco. Możesz wykonać napar z kwiatów rumianka, zalewając mieszaninę kwiatów i liści rumianka pół litrem wrzącej wody. Kiedy napar ostygnie możesz użyć go do zwilżenia futra psa.