Makaron - czy można go podawać psom?

11 Listopad, 2019
Chociaż porcja makaronu od czasu do czasu nie powoduje problemów u psów, prawdą jest, że jego nadmiar może powodować otyłość ze względu na dużą zawartość węglowodanów.
 

Makaron jest szeroko rozpowszechnionym pokarmem na całym świecie. Wielu właścicieli psów zastanawia się, czy psy mogą jeść makaron, czy wyjdzie im na zdrowie czy nie. Odpowiedź jest taka, że ​​spożycie makaronu nie jest toksyczne dla psów. Nie wyrządza im też żadnej szkody, o ile zwierzę nie cierpi na jakieś zaburzenia wątroby.

W rzeczywistości jednak makaron nie jest pożywieniem, które powinno być regularnie włączane do diety psów, ponieważ może mieć długofalowe negatywne skutki. W aspekcie odżywczym tak naprawdę nie przynosi wielkich korzyści, no może z wyjątkiem smakowych. Z drugiej strony podzielenie się z naszym zwierzakiem daniem z makaronu od czasu do czasu nie zagrozi jego zdrowiu.

Makaron: bogaty w węglowodany

Analizując skład odżywczy makaronu, można powiedzieć, że ogólnie zalicza się do produktów wykonanych z wody, mąki, a czasem jajek. Oznacza to, że makaron ma wysoką zawartość węglowodanów.

W optymalnej diecie dla psów nie powinno się włączać węglowodanów jako głównego źródła energii. Ten typ pokarmów przyczynia się bowiem do nadwagi u zwierząt, a także powoduje niedobory żywieniowe. Węglowodany nie przedstawiają natomiast żadnych korzyści odżywczych dla psów.

Czy wymogi odżywcze dotyczące karmienia psów obejmują jedzenie makaronu?

Nie, jedzenie makaronu nie wchodzi w zakres żadnych wymogów, które należy wziąć pod uwagę jeśli chodzi o karmienie zwierząt. Wymagania żywieniowe dla psów zwracają raczej uwagę na konieczność spożycia białek, tłuszczów, witamin, minerałów i innych pierwiastków. W tym punkcie należy podkreślić, że to białko stanowi główne źródło energii dla naszych przyjaciół.

 

Mimo to, jeśli chcesz włączyć makaron do diety psa, możesz to zrobić, o ile nie będziesz mu go podawać codziennie. To nie powinno stać się podstawą jego diety.

Pies czekający na makaron

Ponadto zaleca się, aby nie mieszać makaronu z żywnością przemysłową, aby uniknąć problemów z jelitami. Wynika to z faktu, że każdy rodzaj pokarmu ma inny proces trawienia, którego przebieg może się też różnić u każdego psa.

Jak włączyć makaron do diety swojego psa?

Domowe diety psów zwykle oparte są głównie na białku i warzywach. Nie wyklucza to możliwości włączenia od czasu do czasu porcji makaronu. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak można włączyć ten produkt do diety naszego pupila.

Przed podaniem makaronu naszemu najlepszemu przyjacielowi wskazane jest przejrzenie składu, a także sposobu przygotowania produktu, który chcemy mu podać. Należy również zwrócić uwagę, czy makaron zawiera pewne rodzaje mąki lub zbóż. Na przykład owies, jęczmień, mąka pełnoziarnista, czy mąka ryżowa są najbardziej odpowiednie. Te rodzaje również najbardziej ułatwią psu trawienie.

Pies w kuchni
 

Jednak nigdy nie zapominaj, że makaron nie powinien być podstawą diety psa. Dlatego ważne jest, aby włączyć też inne pokarmy, takie jak ryby, mięso lub jajka. Możesz również dodać niewielką porcję warzyw.

Z drugiej strony należy unikać soli i wszelkiej żywności, która jest zabroniona do spożycia przez zwierzęta, ponieważ może to spowodować zatrucie.

Objawy złego trawienia

Może się zdarzyć, że pies jedzący makaron ma objawy słabego trawienia. Może to wskazywać, że zwierzę cierpi na pewną nietolerancję niektórych podanych pokarmów. Niektóre z takich objawów to: wymioty, biegunka, problemy trawienne, gazy, dyskomfort i obrzęk brzucha.

Pamiętaj również, aby nigdy nie dodawać żadnego rodzaju sosu ani przypraw do karmy naszego zwierzaka, ponieważ mogą pojawić się problemy trawienne. Niektóre z tych produktów mogą być nawet toksyczne dla organizmu psa.

Rasy psów, które powinny unikać jedzenia makaronu

Pewne rasy mają zdecydowanie większe predyspozycje do otyłości i powinny unikać jedzenia makaronu lub jego pochodnych. Niektóre z tych ras to: labrador, beagle, jamnik, bokser, buldog angielski, szorstki collie, mops i basset.

Można również uwzględnić w tej sekcji psy w podeszłym wieku, sterylizowane, prowadzące raczej  siedzący tryb życia i zwierzęta z zespołem brachycefalicznym.

Makaron to pokarm niezwykle bogaty w energię, więc jeśli pies go nie spali podczas odpowiedniej dawki ruchu, zwykle przekształca się w tłuszcz, co prowadzi do nadwagi. Naszym bezwzględnym obowiązkiem jest zapobieganie otyłości u naszych psów. Nie zapominajmy, że nadwaga powoduje problemy zdrowotne i choroby, takie jak zapalenie stawów i dysplazja stawów biodrowych.