Kąpanie psa zimą – czy to dobry pomysł?

3 marca 2019
Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać w okresie zimowym, jest to, by kąpiele nie były zbyt częste ani zbyt długie. Psy odczuwają zmiany temperatury na skórze tak samo jak ludzie i są równie podatne na infekcje i inne dolegliwości skórne.

Bez wątpienia w lecie opieka nad czworonogiem jest znacznie łatwiejsza niż w okresie chłodów, pluchy i mrozu. Czy kąpanie psa zimą to dobry pomysł? Dowiesz się o tym z dzisiejszego artykułu.

Zalet letnich kąpieli jest wiele. Przede wszystkim chłodny prysznic znakomicie orzeźwia ciało zwierzęcia, a pluskanie się z zimnej rzece czy jeziorze to także świetna zabawa. A jak powinno wyglądać kąpanie psa zimą? Poniżej znajdziesz sześć wskazówek, które ułatwią Ci to zadanie oraz pomogą zadbać o zdrowie pupila.

Kąpanie psa zimą – wskazówki i porady

Zwierzęta odczuwają zimno tak samo jak my, ludzie. Pomimo faktu iż posiadają miękki i ciepłe futerko, nie zawsze umożliwia im ono utrzymanie prawidłowej temperatury ciała w najchłodniejszym okresie w roku. Stąd też wielu właścicieli wspomaga swoje zwierzaki ciepłymi ubrankami.

Skoro już samo wyjście psa na mróz może być dla niego nieprzyjemnym doświadczeniem, jak rozwiązać sprawę kąpieli w okresie zimowym? Nasze pluszaki wydzielają swój psi zapach przez cały rok, więc nie zaleca się rezygnacji z kąpania – dla komfortu zarówno Twojego, jak i psa.

Ponadto psy w porze deszczu, śniegu i błota brudzą się znacznie łatwiej. Wystarczy wyjść na krótki spacer, chwila nieuwagi, a nasz milusiński w najlepsze tapla się w kałuży! Zapach mokrego psa w domu może być naprawdę uciążliwy i nieprzyjemny dla nosów domowników.

Kąpanie psa zimą

Już na samym początku warto sobie uświadomić, że kąpanie psa zimą nie należy do przyjemności. Nie ma ono nic wspólnego z radosnym taplaniem się w wodzie, gdy z nieba spływają ciepłe promienie słońca. Dowiedz się, jak sprawić, by zimowa pielęgnacja była prostsza i bardziej komfortowa dla Was obojga.

1. Nie kąp psa zbyt często

Zdecydowanie zimą kąp psa rzadziej niż latem. Jeśli Twój pupil nie spędza dużo czasu na podwórku, w zupełności wystarczy to robić co 4-8 tygodni.

Pamiętaj, że zbyt częste kąpanie psa zimą eliminuje z jego skóry naturalną, tłuszczową warstwę ochronną, w związku z czym włosy tracą pewne istotne dla zdrowia zwierzęcia właściwości. Co więcej, hamują wydzielanie przez gruczoły typowych „psich aromatów”, które są niezbędne między innymi do komunikowania się z innymi zwierzętami.

2. Zimowe kąpiele powinny być możliwie jak najkrótsze

Kąpiel psa zimą powinna odbywać się „ekspresowo”. Pamiętaj, że im dłużej Twój pupil stoi w strugach wody, tym bardziej narażasz go na przeziębienie i rozmaite psie dolegliwości. Wystarczy szybko usunąć brud z futerka i jak najszybciej zakończyć kąpanie.

Długie, wypełnione zabawą pluskanie zostawcie sobie na ciepłe, letnie dni. Zimą należy robić to szybko i nie wystawiając zdrowia psa na niepotrzebne ryzyko.

Przeczytaj również artykuł: Pies zimą – jak o niego prawidłowo zadbać?

3. Uwaga na temperaturę wody!

Kąpanie psa zimą może okazać się dla niego naprawdę niebezpieczne, jeśli nie będziemy przywiązywać wagi do odpowiedniej temperatury wody. Aby nasz pupil się nie przeziębił, nie należy stosować zimnej wody. Ponadto znacznie trudniej będzie Ci doczyścić zabrudzone futerko.

Kąpanie psa zimą

Z drugiej strony woda do psiej kąpieli nie powinna być też zbyt ciepła, gdyż może prowadzić do oparzeń i podrażnień skóry. Co więcej, im cieplejszy strumień wody, tym bardziej narażamy naszego milusińskiego na nadmierne wysuszenie naskórka, pozbawienie go naturalnej warstwy ochronnej i zwiększamy ryzyko wystąpienia stanu zapalnego i chorób skóry.

Idealna woda do zimowych kąpieli psa powinna być letnia. Wówczas zwierzę będzie czuło się komfortowo, a po zakończeniu mycia nie narazimy go na nagłe i niezdrowe zmiany temperatur.

4. Zimowa kąpiel powinna odbywać się w domu

Chociaż dla wielu właścicieli czworonogów pomysł kąpania ich w domowej łazience może wydawać się szalony, warto rozważyć tę możliwość z kilku istotnych powodów.

  • Chociaż zwierzę nie wymaga tak komfortowych warunków jak człowiek, to jednak powinniśmy zapewnić mu minimum niezbędne do zachowania zdrowia.
  • Kąpiąc swojego pupila w ogródku, na zimnie, zmuszasz go do nieprzyjemnych doświadczeń. Wyobraź sobie siebie samego w takiej sytuacji…
  • Domowe warunki i ciepło pomogą wyeliminować ryzyko zachorowania zwierzęcia i rozwoju możliwych traum związanych z zimnem.

Pamiętaj, że kąpanie psa zimą powinna być jak najbardziej komfortowe dla Was obojga. Zastanów się zatem, które miejsce domu najbardziej nadaje się do psiej kąpieli i nie zastanawiając się dłużej, zabierz się do działania.

Twój pies jest dużym bokserem lub labradorem? W takim wypadku trzeba go wsadzić pod prysznic lub do wanny. Jeśli jednak Twój czworonóg jest niewielkich rozmiarów (chihuahua, jamnik, buldog francuski…) do wyboru masz więcej opcji: umywalka, zlew kuchenny, zlew w pralni itp.

Po zakończeniu kąpieli nie zapomnij dokładnie wymyć zlewu, umywalki, brodzika czy wanny. Dobrze zdezynfekuj i usuń wszystkie pozostawione przez psa włosy oraz inne zabrudzenia.

5. Dobrze wysusz sierść psa

Po zakończeniu kąpieli pozwól psu na wielokrotne „otrzepanie się”. Wypuść go w miejscu, w którym nie wyrządzi żadnych szkód. Mokre zwierzę ma bowiem tendencję do wycierania się o wszelkie możliwe chłonne przedmioty. Najlepiej rozłóż mu ręcznik lub dywanik w łazience i pozwól na kilkanaście minut szaleństwa.

Suszenie psa ręcznikiem

Aby uniknąć zabrudzenia domu, możesz również owinąć pupila w miękki ręcznik i delikatnie masując suszyć jego futerko. W ten sposób pozbędziesz się nadmiaru wody. Jednakże kiedy wypuścisz psa z objęć, tak czy siak będzie on „wycierał się” we wszystko, co tylko napotka na swojej drodze.

Dobrą praktyką ułatwiającą kąpanie psa zimą jest użycie suszarki do włosów. Zwróć jednak uwagę na temperaturę strumienia powietrza, aby nie oparzyć delikatnej skóry swojego milusińskiego. W ten sposób wysuszysz futerko szybko, zapobiegając jednocześnie chorobom i infekcjom grzybiczym, które mogą się rozwinąć w nadmiernie wilgotnym środowisku.

Przeczytaj również: Pielęgnacja zwierzęcia – idealny salon piękności w domu

6. Wybierz na kąpiel psa jasny, słoneczny dzień

Najlepszym momentem na kąpiel psa zimą jest bez wątpienia południowa pora w słoneczny dzień. Dlaczego? Nawet jeśli kąpanie odbywa się w domu i wysuszymy futerko psiaka suszarką, będzie mu bardzo miło wyłożyć się w miejscu, gdzie padają ciepłe promienie słońca i na chwilę zrelaksować się.

Porady końcowe

Pamiętaj, że jeśli nie masz warunków w domu do kąpania zimą swojego psa, możesz zabrać go do specjalnego salonu fryzjerskiego dla psów lub salonu piękności, które mają w swojej ofercie psie kąpiele.

W zimie bardzo wygodne jest czyszczenie sierści na sucho za pomocą specjalnie opracowanych w tym celu psich kosmetyków, które są łatwe w stosowaniu, a pomagają zachować prawidłową higienę zwierzęcia w zimie.