Dym papierosowy - jak bardzo wpływa na zwierzęta?

26 Marzec, 2019
Dym papierosowy wpływa na zwierzęta w podobny sposób, w jaki wpływa na ludzi. Jednak ryzyko zachorowania jest różne w zależności od gatunku i rasy. W niektórych jednak przypadkach nawet niedopałek rzucony na ziemię może mieć negatywny skutek dla zwierząt.
 

Dym papierosowy i jego wpływ na ludzi to szeroko dyskutowany temat, który dotyczy także i zwierząt. Zwierzęta bowiem, podobnie jak ludzie, są podatne na różne choroby wywołane papierosami i biernym paleniem.

Zaskakująca jest jednak mała ilość dostępnych informacji o tym, jak dym papierosowy wpływa na zwierzęta. Dlatego też celem poniższego artykułu jest szerzenie wiedzy na temat skutków wpływu dymu papierosowego na zdrowie naszych zwierząt domowych.

Papierosy i nikotyna

Te dwa pojęcia są ze sobą nieodłącznie związane i zazwyczaj wymienia się je razem podczas wszelkich dyskusji na wspomniany temat. Nikotyna jest bowiem głównym związkiem czynnym zawartym w tytoniu. Podczas zażywania tytoniu, zazwyczaj w formie papierosów, nikotyna przenika do ciała z dymem przez płuca. Następnie jest wchłaniana do krwiobiegu.

W małych dawkach nikotyna nie jest szkodliwa. Jednak zwiększone ilości tego związku mają negatywny wpływ na organizmy żywe. U ludzi wywołuje ona niepokój, ataki paniki, bóle głowy, a także choroby przewlekłe, do których należą różne formy nowotworów.

Jak sprawa wygląda w przypadku zwierząt? Mimo że same zwierzęta nie palą papierosów, to dym papierosowy wpływa na nie równie szkodliwie, jak na ludzi. W zależności od gatunku i rasy, złe nawyki właścicieli mogą spowodować wiele cierpienia u ich pupili, które stają się biernymi palaczami.

Większość chorób, na które cierpią ludzie, atakuje również zwierzęta, ponieważ nasze organizmy nie różnią się aż tak drastycznie. Różnica polega na większym lub mniejszym ryzyku wystąpienia poszczególnych chorób. Wszystko zależy bowiem od wpływu szkodliwych substancji na organizm danego zwierzęcia.

 

Na przykład psy z krótkimi nosami, tzw. psy krótkogłowe mają większe prawdopodobieństwo zachorowania na zapalenie zatok i nowotwór płuc. W ich pysku dym papierosowy ulega większej koncentracji, dlatego większość problemów dotyczy okolic ich nosa.

Jak dym papierosowy wpływa na nasze zwierzęta?

Niestety wymienione powyżej choroby to tylko namiastka problemów, z jakimi borykają się zwierzęta palaczy. Choroby psów różnią się od chorób kotów, inne są również stopnie ich ciężkości. Jedne rasy są bardziej podatne na konkretne choroby, inne natomiast są bardziej odporne.

Psy, dym papierosowy i bierne palenie

Zmysł węchu u wielu ras psów jest ich najczulszym zmysłem. Dlatego też zwierzęta te są bardzo podatne na wszelkie choroby dróg oddechowych związane z dymem papierosowym.

Kobieta na łące pali przy psie

Badania wykazały, że psy, których właściciele są aktywnymi palaczami są w 40% bardziej podatne na zachorowanie na różnego rodzaju nowotwory. Poza tym tytoń może być przyczyną różnego rodzaju alergii w ciele zwierzęcia, atakując w szczególności jego mózg. Alergie dotyczą głównie nosa i oczu.

Kiedy zmysł węchu psa w związku z dymem papierosowym nie jest w stanie odczuwać zapachów z otoczenia, zwierzę może zareagować utratą apetytu.

 

Podduszenie i omdlenia to kolejne problemy zdrowotne związane z biernym paleniem tych zwierząt. Jeżeli jesteś nałogowym palaczem i palisz w domu, nie wpuszczając do pomieszczenia świeżego powietrza, Twój pupil może się przydusić.

Koty i bierne palenie

Koty są szczególnie wrażliwe na dym papierosowy, ponieważ ciągle się liżą i czyszczą. Drobiny dymu przylegają do ich futra i kot je nieustannie zlizuje. Spośród wielu chorób, koty są szczególnie narażone na nowotwory jamy ustnej i dróg oddechowych.

Kot pije wodę, w której są pety

Zanotowano przypadki alergii dotyczącej oczu kota, który zetknął się z dymem papierosowym. Drobiny dymu wchodzą wówczas w reakcję z błoną śluzową oka. Powoduje to świąd, zwierzę drapie się przez długi czas i intensywnie łzawi.

Również niedopałki papierosowe mogą wywoływać choroby, ponieważ zawierają one toksyczne związki, które zatruwają środowisko. Najlepiej natychmiast pozbyć się niedopałków. W idealnym przypadku, dobrze by było zrezygnować z palenia papierosów – zarówno dla własnego zdrowia, jak i dla dobra swojego pupila.

Na problemy wywołane wpływem tytoniu i dymu papierosowego nie ma prostych domowych metod. Dlatego też, kiedy zauważysz, jakieś niepokojące oznaki u swojego zwierzęcia, które możesz przypisać wpływowi dymu papierosowego, najlepiej skonsultować się z weterynarzem.

 

Pamiętaj, że Twój nałóg wpływa nie tylko na Ciebie, ale na wszystkich domowników, do których wliczają się również Twoje zwierzęta.