Nawilżenie skóry psa – jak ją pielęgnować?

27 lipca 2018

Czy wiesz, że nawilżenie skóry psa jest tak samo istotne, jak w przypadku skóry człowieka? Po wykluczeniu teorii, że Twój zwierzak cierpi na chorobę dermatologiczną powinieneś zadbać o nawilżenie skóry psa, jeśli jest ona sucha. Jest na to wiele różnych sposobów, takich jak różnego rodzaju produkty, sztuczne lub naturalne.

Oczywiście zawsze najlepszą opcją są te drugie. W sieci jest wiele przydatnych artykułów napisanych przez profesjonalistów o tym jak dbać o nawilżenie skóry psa. Przed rozpoczęciem leczenia należy jednak zidentyfikować powody, dla których Twój zwierzak ma suchą skórę.

Właściwe nawilżenie skóry przez właściwą dietę

Na początek dobrym rozwiązaniem byłaby zmiana sposobu odżywiania Twojego psa, aby poprawić naturalne procesy wytwarzania warstwy tłuszczowej w skórze. Niektóre z produktów, które warto wypróbować, to ryby, oleje i jajka.

Produkty te pomagają naszemu przyjacielowi w naturalnej regeneracji skóry właściwej i sprawiają, że staje się ona lśniąca.

nawilżenie skóry psa a sposób odżywiania

Nawet jeśli nie wydaje się to bardzo ważne powinniśmy głaskać naszego psa jak najczęściej, ponieważ stymuluje to produkcję nowych komórek skórnych i tłuszczowych na jego ciele.

Jeśli znajdujemy się w chłodnym klimacie i nasze zwierzę aż trzęsie się z zimna, konieczne będzie znalezienie rozwiązania tej sytuacji.

Jest to nie tylko nieprzyjemne doświadczenie – zimna pogoda jest tak naprawdę jedną z głównych przyczyn suchej skóry. W wielu sklepach z łatwością znajdziesz ubrania i płaszcze dla psów.

Nawilżanie skóry psa za pomocą produktów do kąpieli i ogólnej higieny ciała

Kąpiel to ważny moment dla Twojego psa. Nadmierne korzystanie z kąpieli może również powodować wysuszenie skóry, ponieważ woda może niszczyć naturalną barierę ochronną skóry właściwej.

Właściciele psów powinni otrzymywać informacje na temat wymaganego czasu jaki powinni odczekać między kolejnymi kąpielami, aby w żaden sposób nie uszkodzić skóry swojego psiaka.

Jeśli chodzi o szampony, powinieneś używać tych specjalnie stworzonych dla psów. Nie możesz używać szamponu dla ludzi. W przypadku, jeśli Twój czworonożny przyjaciel ma suchą skórę, możesz użyć szamponów zawierających owies – jest to bardzo dobry składnik do pielęgnacji skóry.

Jest wiele bardzo dobrych produktów dla ludzi, które dają świetne rezultaty. Z łatwością możesz znaleźć odżywkę, która nawilży sierść Twojego zwierzaka i nada jej więcej życia.

Jeśli chodzi o odżywki, należy je pozostawić na włosach na co najmniej 15-20 minut. Następnie za pomocą dużej ilości wody dokładnie spłucz resztki produktu. Jeśli Twój pies ma bardzo dużo włosów, jest to ważne, aby ją okiełznać.

Tego typu zabiegi przy regularnym stosowaniu mogą regulować powstawanie i zapobiegać gromadzeniu się kurzu, brudu i łupieżu na włosach Twojego zwierzaka.

Nawilżanie skóry psa za pomocą oliwy z oliwek

Kolejnym produktem, który ma wiele zalet jest oliwa z oliwek. Możesz jej używać bez problemu, ponieważ jest to produkt naturalny o silnych właściwościach nawilżających. Konieczne jednak jest wyznaczanie odpowiednich dawek, ponieważ oliwa może pozostawić okropne plamy na Twoim łóżku, podłodze, a nawet na ścianach.

Picie dużej ilości wody i kąpiel słoneczna

Picie dużej ilości świeżej wody pomoże naszemu zwierzęciu nawodnić jego tkanki od wewnątrz, co wpłynie również na jego skórę.

Chociaż wiadomo, że działanie słońca jest bardzo korzystne dla zdrowia zwierząt, zbyt duża ekspozycja może spowodować oparzenia i podrażnienia. Jeśli Twój zwierzak nie ma włosów, musisz być świadomy możliwości wystąpienia oparzeń, szczególnie podczas podróży w góry lub na plażę. Pod tym względem ich skóra nie różni się znacznie od naszej.

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe może powodować rozwój zmian przednowotworowych na nosie i tułowiu. Jeśli nasz czworonożny przyjaciel spędza większość swojego życia w domu, będzie jeszcze bardziej podatny na krzywdę.

Do ras najbardziej wrażliwych na tak zwane „słonecznezapalenie skóry” należą: boksery, teriery White Bull Terrier, amerykańskie teriery Staffordshire, psy rasy beagle, dalmatyńczyki i niemiecki wyżeł krótkowłosy.

Oparzenia słoneczne

nawilżanie skóry psa, pies kąpie się w morzu

Oparzenia słoneczne mogą występować w wielu formach, między innymi: łuszczącej się skóry, strupków, wyprysków, nieregularnych obrzęków i owrzodzeń. Najbardziej wrażliwe obszary to brzuch i boczne strony brzucha oraz wewnętrzna strona ud.

Zmiany skórne mogą wystąpić również na bokach, końcu ogona i kończynach. Zmiany w obrębie nosa i bezwłosej skóry na pyszczku mogą występować w formie zaczerwienień i łuszczącej się skóry.

Ekstremalna forma zmian pochodzących ze zbyt długich okresów ekspozycji na słońce może obejmować łysienie, strupy, nadżerkę, owrzodzenia i blizny. Najwyższy czynnik ryzyka występuje między godziną 9 a 16, zarówno dla psów, jak i dla ludzi. Konieczne jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej.