Walki między kotami - co powinieneś o nich wiedzieć?

26 Październik, 2019
Fakt, że są to zwierzęta bardzo terytorialne i zazdrosne, zwykle powoduje bójki wśród kotów, zarówno domowych, jak i ulicznych. Konkurowanie o samicę również może się stać kwestią sporną.
 

Jeśli masz w domu więcej niż jednego kociaka, zauważysz, że pokój nie zawsze panuje wśród tych ukochanych zwierząt. Czasami wybuchają wręcz walki między kotami. I wcale nie powinno nas dziwić, że zarówno zwierzęta domowe, jak i żyjące na ulicy czasem prowadzą między sobą wojnę. Dlatego w tym artykule powiemy ci wszystko, co musisz wiedzieć o walkach miedzy kotami.

Dlaczego wybuchają walki między kotami?

Wiadomo, że Felis catus to zwierzęta bardzo pilnie strzegące swojego terytorium. Zazwyczaj są też zazdrosne i dlatego na tym tle wynikają główne przyczyny kłótni miedzy nimi. Ale czasem spróbują się też bronić, jeśli przeraża ich jakaś sytuacja. I oczywiście, o ile samce nie zostaną wykastrowane, oczywiste jest, że kocury będą spierać się o samicę w rui.

Ale szczególne przyczyny, które powodują walki między kotami, są czasami trudne do zrozumienia dla ludzi. Nagle dochodzi do bójki ni stąd ni zowąd, a już po chwili konflikt zwykle się kończy i kocie życie dalej się toczy w całkowitym spokoju.

Chociaż czasami sprawy niestety komplikują się o wiele bardziej. Może dojść nawet do tego, że zwierzęta – a także Ty, jeśli zechcesz interweniować – mogą się poranić lub utrzymywać swoją wojnę przez wiele dni.

Poznaj przyczyny tych konfliktów a także najlepsze sposoby na walki między kotami.

Nowe zwierzę w domu to powód do sporu

Jeśli masz już kota i przyniesiesz do domu następnego, możesz po raz pierwszy staniesz wobec problemu walki między kotami. I jest bardzo prawdopodobne, że nowy mieszkaniec zostanie odrzucony, z większą lub mniejszą intensywnością. Wszystko będzie zależeć od charakteru każdego ze zwierząt.

 
Walczące koty

W takich przypadkach ważne jest, aby obchodzić się z nimi z dużą delikatnością. Chcemy bowiem uniknąć sytuacji, w której zadomowiony kot poczuje, że zupełnie nowy mieszkaniec domu wchodzi na jego terytorium. Z drugiej jednak strony musisz również zadbać o własną przestrzeń dla nowego zwierzaka, aby przystosował się bez nadmiernego stresu.

Idealnie byłoby zatem uniknąć sytuacji, w której koty musiałyby się dzielić miskami na karmę i na wodę, przynajmniej na początku. Ta sama zasada dotyczy korzystania z kuwety, legowiska lub zabawek. Jeśli chcesz uniknąć konfliktów, zadbaj o to, by każde zwierzę miało własne wyposażenie.

Jakie inne przyczyny mogą wywołać walki między kotami

Walki między kotami będą nieuniknione (a nawet gwałtowne), na przykład, jeśli masz parę samców i samicę i żadne ze zwierząt nie jest wysterylizowane. Harmonia powróci do domu tylko wtedy, gdy poddasz operacji swoje koty. W ten sposób unikniesz również niechcianych miotów.

Z drugiej strony, jeśli kot czuje się osaczony lub zagrożony, może stać się bardzo agresywny. Czasami może nawet zaatakować, zarówno inne koty, jak i Ciebie, jeśli spróbujesz go dotknąć. W takich okolicznościach najlepiej poczekać, aż zwierzę się uspokoi a potem spróbować wyjaśnić, co wzbudza w nim taką złość.

 

Wśród przyczyn, które mogą wywołać tak gwałtowną reakcję, możemy wymienić obecność jakiejś dziwnej osoby lub zwierzęcia. Kot może się również bać ruchów lub nagłych zmian w otoczeniu, a nawet głośnych dźwięków lub nieznanych mu zapachów.

Walki między kotami

Aby uniknąć walki między zwierzętami, ważne jest również, aby traktować każde z nich jednakowo. Jeśli koty poczują się zazdrosne, najprawdopodobniej staną ze sobą do walki.

Wskazówki, jak zapobiegać walkom między kotami

Ale co zrobić w tym momencie, gdy twoje zwierzaki właśnie sczepiły się w zaciętej bójce? Nawet nie myśl o bezpośredniej interwencji, żeby je rozdzielić. Niezależnie od tego, jak bardzo cię kochają, w tych momentach nie będą zważać na konsekwencje. Dlatego bardzo możliwe, że staniesz się ofiarą zadrapania lub ugryzienia, które oczywiście nie były dla ciebie przeznaczone.

Najlepiej jest ostudzić ich agresję jakimś działaniem, które odwróci uwagę kotów. Krzyk, inny dźwięk lub uderzenie w jakiś przedmiot może być skutecznym bodźcem. Po zakończonej walce nie karz swoich zwierzaków. Nie rozwiąże to żadnych problemów, a nawet może je pogorszyć.

 

To normalne, że koty od czasu do czasu warczą na siebie lub parskają, a nawet dochodzi do krótkiego spięcia. Ważne jest, aby zwracać uwagę, aby nie wdały się w poważne walki, w wyniku których mogą się nawzajem poranić. A nawet jeśli dojdzie takiego konfliktu, spróbuj opanować sytuację, a następnie trzymaj skłóconych rywali oddzielnie, aż powróci spokój.

Pamiętaj również, że jeśli agresja między kotami utrzymuje się lub staje się bardzo gwałtowna, możesz skonsultować się z weterynarzem lub specjalistą od zachowania zwierząt.