Mały pies w domu - same zalety!

20 Czerwiec, 2019
Mały pies to bez wątpienia mniej pracy i niższe koszty utrzymania niż w przypadku czworonoga o większych gabarytach. Im mniejszy, tym łatwiej zachować prawidłową higienę, zadbać o odpowiednią dawkę ruchu i codzienną porcję jedzenia.
 

Czy mały pies w mieszkaniu oznacza mniejszy kłopot? Zwykle kiedy decydujemy się na adopcję szczeniaka bądź dorosłego psa, w głowie rodzi nam się pytanie: czy rozmiar naszego nowego przyjaciela będzie miał wpływ na codzienne życie i obowiązki wobec niego? Czy też wielkość psa nie ma żadnego znaczenia?

Otóż, jak się okazuje, różnica jest znaczna. A zatem nawet, jeśli zawsze bardziej podobały ci się duże psy, rozważ również inne możliwości. Mały pies w domu oznacza naprawdę mniej obowiązków i przede wszystkim – wydatków.

Poniżej znajdziesz kilka argumentów przemawiających za wyborem czworonożnego pupila o mniejszych gabarytach. Być może przekonają cię one do adopcji szczenięcia.

Dlaczego mały pies to trafny wybór?

Istnieje wiele powodów, dla których wybór małego psa może okazać się w wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem. Oto kilka z nich:

Mały pies lepiej się adaptuje w domu

Jeśli twoja sytuacja życiowa jest niestabilna i nie masz stałego miejsca zamieszkania, bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem będzie przedstawiciel rasy o małych rozmiarach. Nawet jeśli bardzo podobają ci się duże psy, zastanów się, co z nim będzie, kiedy po raz kolejny zmienisz mieszkanie. Czy będziesz w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki do życia?

Małe psy natomiast nie wymagają wielkich przestrzeni i znacznie szybciej się przystosowują do nowych okoliczności. Mogą żyć zarówno w wielkim domu z ogrodem, jak i w niewielkiej kawalerce w bloku, i będą szczęśliwe. Jeśli zatem twoje cztery kąty nie są zbyt duże, rozsądniejszym wyborem będzie adopcja pupila o małych gabarytach.

 

Im mniejszy pies, tym mniejsze koszty utrzymania

Nie ma co ukrywać – mały pies to małe koszty utrzymania i mniejszy wysiłek na co dzień. Zacznijmy od tego, że niewielkich rozmiarów czworonóg ma mały żołądek, a zatem worek karmy wystarczy mu na wiele dłużej niż w przypadku dużego psa.

Mały pies je z miski

Do tego dołączmy inne wydatki, takie jak szampony, akcesoria, fryzjera itp. Generalnie akcesoria dla małych psów są tańsze, a wszelkiego rodzaju kosmetyki i środki higieny wystarczają na dłużej.

Mały pies nie wymaga dużo ruchu

Oczywiście nie traktujmy tego stwierdzenia zbyt dosłownie. Wszystkie psy – zresztą jak i ludzie – potrzebują codziennej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Jednakże w przypadku małych zwierząt będzie ona znacznie mniejsza niż w przypadku tych o wielkich rozmiarach.

Duże psy bowiem muszą się wybiegać, gdyż w przeciwnym wypadku wzrasta u nich ryzyko pojawienia się problemów ze stawami. Z kolei mały pupil ma krótkie nóżki i nie potrzebuje bardzo długich spacerów na co dzień. Kilkanaście minut dreptania po ulicy w zupełności mu wystarczy do zachowania zdrowia.

Dwa psy na łące
 

Ponadto mały pies może się również wybiegać podczas zabaw w mieszkaniu. Dla niego nawet mały pokój jest wystarczająco duży do szaleńczych zabaw i ćwiczeń.

Pamiętaj o tym, zwłaszcza jeśli dużo pracujesz i nie dysponujesz wystarczającą ilością czasu na spacery z dużym psem. Ponadto małego pieska łatwiej jest zabrać ze sobą wszędzie, nawet w podróż.

Mały pies mniej się stresuje

Kolejnym, solidnym argumentem przemawiającym za wyborem małego psa jest fakt, że małe psy mniej się stresują. Oczywiście jest to bezpośrednio uzależnione od genetycznej podatności na stres danej rasy. Jednakże generalnie mniejsze czworonogi charakteryzują się łatwością adaptacyjną, a ponadto nie nudzą się tak bardzo jak duże psy, kiedy zostają same w domu.

Jest to bardzo istotny czynnik, gdyż akumulacja stresu może prowadzić do rozmaitych destrukcyjnych zachowań zwierzęcia. Stąd też nie zaleca się psów dużych ras osobom, które większość dnia spędzają poza domem.

Nie lubią one samotnie spędzać długich godzin, a ponadto na bieżąco powinny rozładowywać nagromadzoną energię. Kiedy nie mają takiej możliwości poprzez ruch na świeżym powietrzu, niszczą w domu wszystko, co tylko napotkają na swojej drodze. A zatem – im mniejszy pies, tym mniejsze ryzyko wszelkiego rodzaju szkód materialnych.

Łatwiejsza tresura

Generalnie małym psom łatwiej przychodzi tresura. Chociaż i tutaj wiele do powiedzenia mają konkretne uwarunkowania w związku z daną rasą. W wielu przypadkach, aby prawidłowo wychować dużego psa, należy go oddać w ręce profesjonalnego trenera. Z małym powinieneś poradzić sobie samodzielnie.

 
Dziewczyna z psem na smyczy

Nie chcemy przez to powiedzieć, że mały pies nigdy nie potrzebuje fachowej tresury. Ogólnie jednak, ze względu na jego niewielkie rozmiary, łatwiej jest go kontrolować, szkolić i wychowywać.

Mały pies brudzi mniej

W tej kwestii nie ma czemu zaprzeczać – mały pies brudzi mniej niż duży: traci mniej sierści, rozrzuca mniej jedzenia wokół miski, pozostawia mniejsze ślady na podłodze po spacerze itp. Niby to błahy argument, ale jakże ważny, zwłaszcza w czasach, kiedy narzekamy na chroniczny brak wolnego czasu.

Krótsze i mniej wymagające spacery

Jak już powiedzieliśmy powyżej, duży pies wymaga długich i intensywnych spacerów, a mały – krótszych. To jedna sprawa, a druga to wysiłek, jaki musimy włożyć w codzienne wyjścia z pupilem na świeże powietrze. Ile razy widziałeś, jak bydle ciągnie swojego właściciela, jakby to ono wyprowadzało go na przechadzkę, a nie odwrotnie?

Otóż spacery z dużym psem mogą być wyczerpujące dla właściciela. Wymagają bowiem sporej siły, aby zapanować nad spragnionym ruchu zwierzęciem. Z kolei mały czworonóg jest łatwy „w obsłudze” i łatwo nad nim zapanować, również podczas interakcji z innymi psami.

 

Nie chcemy tu wcale umniejszać zalet wielkich psów, ponieważ – jak już wiecie – jesteśmy miłośnikami wszystkich zwierząt. Dziś jednak było o argumentach za adopcją małego psa. A zatem te nieco większe naturą rzeczy wypadły nieco gorzej.

Pamiętajmy jednak, że zdrowie i dobre samopoczucie zwierzęcia jest bardzo ważne. Wybierz więc towarzysza, któremu będziesz mógł zapewnić wszystko, czego potrzebuje do szczęśliwej egzystencji.