Elektryczna obroża – właściciel psa testuje ją na sobie

· 9 marca 2019
Bardzo często psom wymierza się karę za szczekanie zakładając im obrożę elektryczną. Pewien człowiek chciał sprawdzić na sobie, jak ona działa. Jakie były wyniki eksperymentu?

Elektryczna obroża treningowa to zmora, której doświadczyło wiele psów. Pewien człowiek postanowił zastosować ją na sobie, aby zrozumieć co czuje pies, który ją nosi. Chcesz poznać jego opinię? Zapraszamy do lektury.

Elektryczna obroża treningowa lub obroża antyszczekowa jest zalecana przez producentów do utemperowania psów, które za bardzo szczekają. Przed zastosowaniem jej na swoim psie, pewien właściciel postanowił ją wypróbować na sobie. Chciał się dowiedzieć, co w takim momencie czuje jego czworonożny przyjaciel.

Człowiek, który wypróbował na sobie, jak działa elektryczna obroża treningowa

WoodysGamertag jest kanałem na Youtube. Jego twórcą jest Woody. Mężczyzna ten zaczął swoją przygodę od umieszczania filmików, które nagrywał podczas grania w gry wideo. Jego kanał był bardzo zróżnicowany. Obecnie większość treści, które tam spotkamy oparte są na videoblogach z jego codziennego życia. Możemy również zobaczyć epizody z życia jego żony i różne domowe perypetie.

Mam szczeniaka z gatunku dogów”, mówi Woody na początku jednego z filmików. „Ma 9 lub 10 miesięcy, ale nie wyobrażasz sobie nawet, jaki jest hałaśliwy. Bardzo dużo szczeka”. Aby rozwiązać ten problem, Woody postanowił sprawdzić, czy może mu pomóc elektryczna obroża treningowa. To znaczy, kupił elektryczny kołnierz, który jest uruchamiany przez wibrację gardła psa w momencie, gdy ten zaczyna szczekać.

Jednak zanim włożył obrożę na swojego psa, Woody postanowił spróbować jej działanie na sobie. Chciał mieć informację z pierwszej ręki, co się dzieje, gdy obroża elektryczna się uruchamia. Siada więc na krześle z obrożą i próbuje naśladować szczekanie psa. Wkrótce przekonuje się, w jaki sposób włącza się obroża, która następnie zaczyna wysyłać elektryczne impulsy.

Przy każdym szczeknięciu można zobaczyć, w jaki sposób wyładowania wpływają na całe ciało. Jego ramiona kurczą się, stopy uderzają o ziemię, a on mimowolnie wykrzywia twarz. Woody wytrzymuje około minuty z działającą obrożą, zanim postanawia ją zdjąć. Zdecydowanie postanawia : „nie będę już szczekał”.

Pies z obrożą elektryczną.

Problemy zdrowotne spowodowane użyciem obroży elektrycznych

Woody postanawia zdjąć naszyjnik, gdy mija zaledwie minuta od rozpoczęcia próby. Otrzymał w niej cztery lub pięć wstrząsów elektrycznych. Twój pies, jeśli ją nosi, nie może podjąć takiej decyzji. Wcześniej będzie musiał się nauczyć kojarzyć, że szczekanie oznacza ból. Jednak nie wszystkie psy potrafią uczyć się z tej lekcji.

Konsekwencje noszenia elektrycznej obroży treningowej są poważniejsze niż te, które poniósł tytułowy właściciel. Z jednej strony, nauka psa zajmuje więcej czasu, więc oznacza to odebranie większej ilości wstrząsów elektrycznych. Z drugiej strony szkody wyrządzone przez energię elektryczną zależą od masy, która pochłania energię elektryczną. Wniosek: im mniejsze ciało, tym więcej powstaje szkód.

Oznacza to, że Woody jest dorosłym mężczyzną, którego masa ciała może wynosić od 80 do 90 kilogramów. Jego szczeniak rasy dog (great dane), mimo że jest dużym psem, nadal nie osiąga nawet 40 kilogramów. Jego właściciel odczuwa zatem połowę wyładowania, jakie odczuwa pies nosząc obrożę.

W różnych badaniach udowodniono, że konsekwencje używania obroży elektrycznych, niezależnie od tego, czy są aktywowane przez sterowanie czy automatycznie, są poważne. Wstrząsy elektryczne nie tylko wywołują skurcze mięśni całego ciała. Wpływają również na wydzielanie gruczołów hormonalnych – takich jak tarczycy – które znajdują się w szyi.

Mogą również wpływać na układ odpornościowy, aktywować niepotrzebnie i wielokrotnie mechanizm stresu, utrudniać wydzielanie serotoniny, hormonu, który zapewnia dobre samopoczucie i spokój. Zwiększają także ciśnienie w oku i mogą powodować nieodwracalne problemy ze wzrokiem.

Wystraszony pies.

To na poziomie fizycznym. Konsekwencje psychologiczne dla psa są równie liczne. Obroża elektryczna zwiększa stres, dezorientację i zmniejsza zaufanie psa do siebie, swojej rodziny i domu, w którym mieszka. Narastają nowe obawy i lęki. Ten stan zdenerwowania paradoksalnie powoduje, że psy szczekają więcej, zamiast mniej.

Skuteczne rozwiązania w edukacji psów

„Ludzie pytają mnie, czy elektryczna obroża antyszczekowa zadziałała. Nie zadziałała ” – dodaje Woody w opisie filmu. „Nie było zmian w zachowaniu psa.”

Jednak, wyjaśnia on, że znaleźli rozwiązanie tego problemu. Zrezygnowali z elektrycznej obroży szkoleniowej na rzecz skuteczniejszej metody: „Wynajęliśmy trenera psów i odkryliśmy, że muszę spędzać więcej czasu z moim zwierzakiem. Zabieramy go raz w tygodniu do przedszkola dla psów. Zaczęliśmy też wychodzić na spacery. ”

Woody zamyka sprawę następującym zdaniem: „Te decyzje były znacznie bardziej skuteczne niż obroża”. Kluczem do rozwiązania problemu jest zrozumienie, że nie można uspokoić psa przez wymierzanie kary za objawy zdenerwowania, takimi jak szczekanie.

Jeśli pies przejawia nieodpowiednie postępowanie, szczekanie lub destrukcyjne zachowanie, w tym agresję, oznacza to, że istnieje inny palący problem. Zachowanie, które nam się nie podoba, jest tylko symptomem. Aby móc go rozwiązać, musisz dojść do sedna dyskomfortu psa, ponieważ atakując objawy nie uzyskujesz żadnej poprawy.

Film WoodysGamertag można zobaczyć na platformie YouTube, w języku angielskim, wraz z resztą filmów. Elektryczna obroża treningowa nie pomogła w rozwiązaniu problemu szczeniaka. Natomiast wychowawcy, który rozumiał potrzeby swojego psa, owszem, pomogła bardzo skutecznie.

  • Salgirli, Y., Böhm, I., Ott, S., Schalke, E., & Hackbarth, H. (2010). Comparison of stress and learning effects of three different training methods: Electric training collar, pinch collar, and quitting signal. Journal of Veterinary Behavior. https://doi.org/10.1016/j.jveb.2009.09.036
  • Cooper, J. J., Cracknell, N., Hardiman, J., Wright, H., & Mills, D. (2014). The welfare consequences and efficacy of training pet dogs with remote electronic training collars in comparison to reward based training. PLoS ONE. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0102722