Szczeniak sam w domu – o czym należy pamiętać?

9 listopada 2018
Najważniejszym celem, jaki mamy do spełnienia jeśli nie chcemy, żeby szczeniak cierpiał jest staranie się o to, by nie uzależniał się od nas zanadto. Poza tym należy mu zapewnić nieco miejsca na swobodne poruszanie się oraz jedzenie. Zapewnienie mu odpowiednio dobranych zabawek sprawi natomiast, że zajmie się nimi zamiast szukać sobie rozrywki w Twojej garderobie 

Zaadoptowałaś pieska i stajesz przed wyzwaniem pod tytułem: szczeniak sam w domu! Każdy z nas posiada przecież takie czy inne obowiązki. Kiedy więc przychodzi czas na przykład na pójście do pracy całkiem słusznie zastanawiasz się jak to zorganizować. Szczeniak sam w domu to przecież nie najlepsza wróżba. 

Szczeniak sam w domu – jak się przygotować

Szczeniak sam w domu to wyzwanie, które przywołuje nam na myśl głównie problemy związane z niszczeniem przedmiotów oraz oddawaniem moczu w miejscach, które z pewnością nie są do tego przeznaczone.

Mamy też obawę co do tego, że zwierzę spędzi wiele godzin pod drzwiami wyjąc i płacząc do naszego przyjścia. Boimy się również tego, że może być chore lub przygnębione z powodu naszej nieobecności.

Nie zależnie jednak od tego jak wiele obaw i problemów przyjdzie nam do głowy, nie zmienia to faktu, że nie możemy ze zwierzęciem spędzać całego naszego czasu. Zawsze nadchodzi moment, w którym po prostu musimy wyjść. Co więc można w tej sprawie zrobić?

1. Nie uzależniaj od siebie w pełni

To bardzo ciekawa rada. Doskonale wiemy przecież jak bardzo pies zależny jest od swojego pana, co raczej nie ma miejsca w przypadku kotów. Podstawą jest więc nauczenie zwierzęcia zachowywania spokoju przez kilka godzin dziennie.

Jeśli ledwie zamknąwszy drzwi od domu słyszysz, że szczeniak sam w domu nie potrafi sobie poradzić z samotnością, to od Ciebie zależy, czy nauczysz go czuć się bezpiecznie.

Niezwykle ważne jest więc, by w czasie gdy jesteś w domu zwierzę miało swoją przestrzeń. Noszenie go w ramionach przez cały czas, a także stałe poświęcanie mu całej swojej uwagi nie należy do najlepszych pomysłów.

Szczeniak

Nie czuj się źle tylko dlatego, że nie możesz poświęcać psu uwagi 24 godziny na dobę… Przecież nawet psie matki tego nie robią! Nie popełniając tego błędu nauczysz psa równowagi, co w przyszłości wyjdzie na dobre Wam obojgu.

2. Nie krzycz na niego z każdego powodu

To zupełnie normalne, że kiedy ledwie wchodzisz do domu i widzisz wszystko przewrócone do góry nogami, masz ochotę srogo nakrzyczeć na zwierzaka. Nie jest to jednak najlepszy pomysł, bo pies zapewne nie połączy faktów i nie będzie miał najmniejszego pojęcia dlaczego go w ten sposób traktujesz.

Jedynym prawidłowym sposobem karcenia jest ten, który zakłada, że przyłapujesz pupila na gorącym uczynku. W przeciwnym przypadku jedynie zwiększysz poziom jego zależności, co wynika z faktu, że również złe zachowania pozwalają mu zwrócić na niego Twoją uwagę. Efektem ubocznym jest również to, że po prostu zacznie się Ciebie bać.

3. Jedzenie i wcześniejszy spacer

Szczeniak sam w domu, niezależnie od tego czy będzie to Cocker Spaniel czy Golden Retriever, nie będą tak skłonne do niszczenia przedmiotów, jeśli już przed wyjściem z domu zapewnisz im spacer, który pozwoli im się zmęczyć. Możesz wyjść z nim po prostu na spacer, ale możesz też pozwolić mu się wybiegać stosując jakiś rodzaj zabawy.

Jeśli chodzi o karmienie, również jest to dobry sposób. Kiedy zmęczony szczeniak zje konkretną porcję karmy, z pewnością szybko zapadnie w błogi sen, który może potrwać nawet kilka godzin.

Szczęśliwy szczeniak

4. Przygotuj zabawki

Oczywiście naiwnym byłoby przypuszczać, że szczeniak będzie spał aż do naszego powrotu do domu. Powinniśmy wziąć pod uwagę, że kiedy się obudzi i będzie się nudził, zacznie się bawić wszystkim, co napotka na swojej drodze. Aby tego uniknąć należy przygotować mu zabawki i nauczyć go posługiwania się nimi.

Możesz kupić zwierzakowi piszczącą piłeczkę, gumową kaczkę lub inne zabawki na przykład w kształcie przekąski przeznaczone do gryzienia. To pozwoli mu zająć się zabawą na sporo czasu.

5. Nie rób dramatu z wyjścia z domu

Niezależnie od tego jak wiele będzie nas to kosztować, gdy wychodzimy z domu nie powinniśmy robić żadnych wielkich pożegnań. Zwierzę w rzeczywistości nie odbierze tego dobrze, a jedynie wywołasz u niego w ten sposób zupełnie niepotrzebny lęk. Będzie niespokojne tak długo, aż znów będzie Cię mogło zobaczyć.

Zachowuj się zwyczajnie, zabierz swoje rzeczy i po prostu wyjdź z domu. Brak pożegnania z psem nie ma nic wspólnego z brakiem grzeczności czy tym podobnym. Pomyśl raczej co jest niezbędne dla dobra Twojego pupila.

Szczeniak sam w domu nie musi oznaczać katastrofy. Pod warunkiem jednak, że zapewnisz mu wszystko, czego potrzebuje. Czasem wystarczy pomyśleć o podstawowych sprawach takich jak wygodne legowisko, miska z jedzeniem i wodą oraz o kilku prostych zabawkach. Możesz mieć pewność, że szybko przyzwyczai się do Twojej nieobecności.