Wymarłe rasy psów, które powinieneś znać

21 Październik, 2019
Podczas gdy niektóre wymarłe rasy psów istniały w starożytnej Grecji, inne zniknęły dopiero w XIX wieku.
 

Liczba ras wymarłych psów jest obecnie nieznana. Wiele z nich ostatecznie popadło w zapomnienie, choć stało się tak z różnych powodów. Niektóre rasy zanikły na skutek zaprzestania ich używania jako zwierząt pracujących. Inne z kolei wyeliminowano po wprowadzeniu innych ras egzotycznych. Jednak zarówno dokumentacja, jak i nauka pozwoliły poznać najważniejsze wymarłe rasy psów.

Na przestrzeni historii, to przede wszystkim od człowieka zależało przetrwanie dzikich i domowych zwierząt. W przypadku zwierząt domowych kluczowym czynnikiem był  rozwój nowych metod pracy, ale i pojawienie się koncepcji zwierzęcia do towarzystwa.

Do tego dochodzi również wprowadzenie gatunków egzotycznych. Nie tylko konkurują one o zasoby, ale i rozprzestrzeniają nieznane choroby na zwierzęta endemiczne.

Obecnie, zmiany klimatu stanowią dodatkowe zagrożenie dla milionów gatunków, co między innymi może zwiększyć listę wymarłych ras psów. Niektóre z najważniejszych są przedstawione poniżej:

Wymarłe rasy psów istniejące w starożytności

  • Molos. Rasa ta występująca w dokumentach pod nazwą Molossus jest uważana za poprzednika mastifów. Można powiedzieć, że jest to jedna z najstarszych ras, ponieważ występuje już w zapisach Wergiliusza i Arystotelesa. Jednak historycy i inni eksperci mają różne opinie co do ich możliwej przydatności dla ludzi. Są tacy, którzy uważają, że wykorzystywano je do obrony, inni natomiast twierdzą, że do polowania.
Najstarsze rasy psów
 

  • Bezwłosy pies afrykański. Rasa ta charakteryzowała się brakiem owłosienia i wysoką temperaturą ciała, co uzasadniało używanie tego psa „koca”. Przypisywano mu właściwości lecznicze a dziś wiąże się tę rasę z innymi rasami psów bez sierści. Jednym z dowodów na jego istnienie jest Muzeum Zoologiczne Waltera Rothschilda w Anglii.

Współczesne wymarłe rasy psów

  • Kuri. Z wyglądem podobnym do lisa i pyskiem o silnym uzębieniu jest to jedna z najmłodszych ras psów, które wymarły. Obecność tej rasy w Nowej Zelandii sięga XVIII wieku, kiedy to na wyspę przybyli osadnicy na dużych kajakach. Jednak w połowie XIX wieku kuri nie był w stanie przetrwać krzyżowania z rasami psów europejskich.
  • Talbot. Historyczne zapisy z XVII wieku uważały go za przodka takich ras, jak Beagle i Bloodhound, zwany psem świętego Huberta. Znaczenie Talbota było tak duże, że niektóre angielskie zajazdy i puby do dziś utrzymały podobizny tej rasy na swoich budynkach.
Dawne rasy psów

  • Paisley Terrier. Jego nazwa pochodzi od miejsca jego pochodzenia, Paisley, położonego w Szkocji. Dzięki długim i jedwabistym włosom stał się jednym z najpopularniejszych psów wystawowych w XVIII wieku.

Następnie, wykorzystywanie tej rasy do stworzenia obecnego yorkshire terriera było przyczyną jej zniknięcia. Stało się tak, gdyż psy nowej rasy zyskały większą popularność wśród mieszkańców niż jej poprzednicy.

 

  • Turnspit dog. Psy tej rasy wykonywały jedno z najdziwniejszych zadań w całej historii psów. Ich długie ciało o krótkich nogach, podobne do dzisiejszego jamnika, pozwalało im biegać na kole, które obracało okrągły rożen umieszczony nad kominkiem. Późniejszy postęp w dziedzinie energii elektrycznej sprawił, że główna misja tej rasy przestała mieć rację bytu, co doprowadziło do jej wyginięcia.

Jak widzimy, wymarłe rasy psów są bardzo różnorodne, zarówno pod względem rozmieszczenia geograficznego, jak i czasu występowania. Dlatego dbanie o obecne środowisko i poszanowanie flory i fauny w nim przebywającej jest podstawowym obowiązkiem każdego człowieka.

 
  • DogTime. Ten notable extinct dog breeds. (S.f). Recuperado de https://dogtime.com/dog-health/general/20288-10-extinct-dog-breeds
  • Wilson, K. (2015). BarkPost. 15 Extinct Dog Breeds You’ve Probably Never Heard Of. Recuperado de https://barkpost.com/discover/15-extinct-dog-breeds/