Wilczarz irlandzki - gigant wśród psów

Poznaj jednego z największych psów świata.
 

Wilczarz irlandzki to jedna z największych ras psów na świecie. Psy te były na granicy wyginięcia. Zdecydowano się więc na wzmocnienie ich genów i krzyżówkę z dogiem niemieckim. Dlatego też, mimo że może wydawać się inaczej, to jest on wyższy.

Jako gigant, który zapewne budzi respekt swoim wyglądem, wilczarz irlandzki to pies o niezwykle łagodnej naturze.

Pochodzenie

Rasa ta jest tak stara, że nikt nie jest w stanie określić jej początku. Uważa się, że pochodzi ona z Irlandii. Dawni Celtowie wykorzystywali te psy do polowania i ochrony bydła przed wilkami. Nawet sam Juliusz Cezar doceniał przedstawicieli tej rasy za ich szlachetność i piękno.

 

Te wywodzące się z Irlandii psy rozprzestrzeniły się po Europie za sprawą Rzymian. Jednak na początku XIX wieku, jak zresztą wiele innych ras, wilczarz irlandzki stanął przed obliczem wyginięcia.

Dlatego też zdecydowano się na ich krzyżówkę z dogiem niemieckim i chartem szkockim. Miało to na celu ich wzmocnienie i poprawę odporności.

Wilczarz irlandzki jest niezwykle wyjątkową rasą. Międzynarodowa Konwencja Kynologiczna zalicza go do grupy wilczurów, spokrewnionych blisko z ogarami i chartami, mimo że nie przypomina on wyglądem żadnej ze spokrewnionych grup. Poza tym wilczarz jest w stanie stawić czoła wilkom w celu obrony bydła.

 

Wilczarz irlandzki – charakterystyka

Wilczarz irlandzki należy do największych ras psów na świecie. Dorosły osobnik może mierzyć między 70 i 80 cm wysokości, be wyraźnej różnicy rozmiaru między samcami i samicami. Jest to pies – gigant, którego waga dochodzi do 55 kg.

WIlczarz irlandzki, różnica rozmiarów

Kształt głowy przypomina charta, z długim, spiczastym pyskiem. Zaokrąglenie między czaszką a nosem jest nieznaczne. Mają one małe, ciemne oczy. Uszy są typowe dla chartów: małe, trójkątne, opadające.

Posiadają one jednak długie, szorstkie futro. Najdłuższe włosie występuje wokół łap a najgęstsze na ogonie. Umaszczenie może być szare, stalowoszare, cętkowane, czerwone, czarne, czysto białe oraz koloru pszenicy.

 

Wilczarze mają olbrzymią pierś i szczupły brzuch. Smukła budowa ciała sprawia, że wydają się być mniejsze niż inne duże psy. Są to jednak pozory, wynikające z proporcji ich ciała.

Zachowanie

Przedstawicieli tej rasy określa się mianem „wielkich, przyjaznych gigantów” ze względu na ich niezwykły spokój i łagodne usposobienie. Wilczarz irlandzki to wspaniały przyjaciel i bezgranicznie oddany członek rodziny.

Ich natura czyni je idealnymi towarzyszami rodzin z dziećmi. Należy jednak pamiętać, że ze względu na swój rozmiar bywają one nieco niezgrabne i mogą bezwiednie zrobić krzywdę małym dzieciom.

Dawniej wykorzystywano je do obrony gospodarstw, głównie ze względu na ich imponujący rozmiar. W rzeczywistości są one jednak zbyt przyjacielskie i nie nadają się do tego rodzaju zadań. Z tego względu ostateczną ich funkcją stały się pomoc w polowaniach i ochrona bydła.

Dwa wilczarze irlandzkie biegną

Psy tej rasy posiadają również wspaniały instynkt łowiecki. Dlatego też uwielbiają aportować. Z ogromną radością zaangażują się również w inne zabawy polegające na tropieniu i namierzaniu.

Opieka i pielęgnacja

Psy o tak ogromnych rozmiarach siłą rzeczy są narażone na różne choroby i problemy zdrowotne. Dlatego trzeba powziąć wszelkie środki, mające na celu ich uniknięcie. Odpowiednia profilaktyka musi być jednak prowadzona pod kontrolą weterynarza.

Jak wiele innych ras, wilczarze mają tendencję do dysplazji stawu biodrowego. Zanotowano również sporo przypadków skrętu żołądka. Jest to problem bardzo poważny, prowadzący często do śmierci psa.

 

Rasa ta ma również większy odsetek zachorowań na raka kości, w porównaniu z przedstawicielami innych ras. Notuje się także wiele przypadków kardiomiopatii i problemów okulistycznych, takich jak dystrofia siatkówki.

Wszystkie psy powinny być poddawane regularnym badaniom kontrolnym u weterynarza. W przypadku przedstawicieli tej rasy psów – olbrzymów jest to czynność kategorycznie niezbędna. Upewnij się, że Twój pupil jest zawsze odpowiednio zaszczepiony i odrobaczony.

Wilczarz irlandzki jest psem niezwykle łagodnym. Ze względu na duży rozmiar, nie musisz wykonywać z nim specjalnych ćwiczeń czy aportowania. Musisz mu jednak zapewnić dobrą dawkę ruchu, zabierając go na długie spacery. Dzięki temu będzie on w stanie wykorzystać dobrą porcję swojej energii.

 

Podsumowując, przypominamy, że wilczarze należą do największych ras psów na świecie. Ich rozmiar idzie jednak w parze z czymś jeszcze większym – ich ogromną czułością i kochającym usposobieniem.