Rasy psów – dlaczego jest ich tak wiele i po co istnieją?

· 5 lipca 2018

Pudel, owczarek niemiecki, Golden Retriever, bokser, Chihuahua, dog niemiecki, pekińczyk, chow chow, syberyjski husky, owczarek staroangielski i tak dalej… Te wymienione rasy psów to tylko namiastka wszystkich, które istnieją. Cała lista ras wykracza poza naszą wyobraźnię …

Rzeczywistość jest taka, że te wszystkie rasy psów mogą nas przyprawić o zawrót głowy. Istnieje wiele ich odmian i normalne jest zastanawianie się, dlaczego ten układ genetyczny występuje. Biolodzy uważają, że mają logiczną odpowiedź na to skomplikowane pytanie. Dlatego, aby znaleźć na nie odpowiedź musimy cofnąć się do roku 31 000 przed naszą erą.

Pochodzenie psa od wilka

Wszystko odbyło się około 33 000 lat temu. Zgodnie z hipotezą biologa genetycznego Petera Savolainena bardzo prawdopodobne jest, że populacja wilka została wówczas podzielona na dwie duże grupy.

Bardzo prawdopodobne jest, że z biegiem czasu jedna z dwóch grup zaczęła zbliżać się do ludzkich osiedli, aby zjeść resztki jedzenia, które im zostawiono. To psy wykonały pierwszy ruch!

Psy pochodzą od wilków

Savolainen uważa, że przyjazne zachowanie psów ujawniło się z powodu ich poszukiwania przeżycia. Od tamtej chwili rozpoczął się proces wzajemnej adaptacji, który doprowadził do udomowienia psa przez ludzi.

Jak jednak wpłynęło to na dzisiejszą, bardzo różnorodną mieszankę ras psów? Biolodzy uważają, że proces udomowienia był kluczowym czynnikiem.

Rasy psów – rola człowieka w ich powstaniu

Według wyspecjalizowanych biologów to właśnie ludzie mieli wpływ na powstanie różnych ras. Być może tak się stało ze względu na różnorodne szkolenia i umiejętności, których ludzie nauczyli swoich pupili.

Od pokoleń ciało psa reagowało na te bodźce i nabywało umiejętności tworząc nowe cechy morfologiczne. Podejrzewa się, że im więcej szkoleń przeszły, tym bardziej ich wygląd się zmienił.

Obecnie wiemy, że zmiany są w rzeczywistości minimalne. Jednak te odmiany umożliwiają dziś wielką różnorodność biologiczną. Nawet jeśli nie wygląda na to, że psy mają niewiele odmian jako gatunek.

Ile ras psów istnieje?

Trudno jest podać dokładną liczbę. Podobnie jak w przypadku innych gatunków, nowa odmiana zawsze może nagle się pojawić i żaden badacz nie musi o niej wiedzieć.

Według danych Światowej Organizacji Kynologicznej do tej pory oficjalnie zarejestrowano około 350 różnych ras psów. Organizacja ta jest odpowiedzialna za przeprowadzanie badań i aktualizację klasyfikacji psów.

Uważają jednak, że istnieje co najmniej 800 rodzajów psów, które nie zostały formalnie zarejestrowane z nieznanych im powodów. Co jakiś czas dodają niektóre rasy psów do listy.

Nauka uważa, że pies jest ssakiem o największej liczbie odmian na całej planecie. Wszystkie typy psów są klasyfikowane i dzielone na odpowiednie grupy według ich wagi i morfologii.

Hybrydowe rasy psów

Duża liczba mieszanych ras jest kolejnym powodem, dla którego istnieją pewne biologiczne podgrupy psów, które nie znajdują się na oficjalnych listach. Zasadniczo są to psy zmodyfikowane genetycznie w laboratoriach.

Ludzie stworzyli takie mieszanki psów, których nie można uzyskać w naturalnym procesie reprodukcji. Niektóre z nich to na przykład Cockapoo, Puggle, Ponski i Labradoodle.

Wszystko zaczęło się między Afryką a Azją

Badacze uważają, że psy pochodzą z dzisiejszych kontynentów afrykańskich i azjatyckich. To właśnie z tamtych stron pochodzi ich większość, która jest bardzo zróżnicowana.

Następnie psy rozproszyły się w kierunku Europy. Kontynent z najmniejszą liczbą ras psów to Ameryka. Dlatego podejrzewa się, że ten piękny gatunek pochodzi z drugiej strony planety. Poza tym najstarszy pies na Ziemi został znaleziony w Belgii.

Podobieństwo do syberyjskiego husky’ego

Według archeologicznych odkryć, pod koniec poprzedniej dekady, pies paleolityczny był bardzo podobny do Syberyjskiego Husky’ego. W rzeczywistości był znacznie większy niż jakikolwiek z psów, które dzisiaj spotykamy. Tylko Dog niemiecki mógł konkurować z jego posturą.

Syberyjski husky to piękna rasa psów

Wciąż pozostaje wiele do odkrycia w odniesieniu do przeszłości najlepszego przyjaciela człowieka. Dobra wiadomość jest taka, że to zwierzę wydaje się coraz lepiej przystosowywać do życia z ludźmi z każdym przyszłym pokoleniem.

Osobowość psów stała się bardziej przyjazna, lojalna i opiekuńcza, bez względu na wielkość, rasę czy kolor umaszczenia. Od tego momentu wszystkie psy przystosowały się do życia z ludźmi na najwyższym poziomie.