Pumi - nowa rasa psów, którą koniecznie trzeba poznać!

29 Wrzesień, 2018
 

Niedawno amerykański Kennel Club ogłosił nową rasę psów – numer 190 – na świecie. Nowy rodzaj psa, który nazywa się Pumi.

Rasa Pumi pochodzi z Węgier i została zaprezentowana w American Kennel Club w 2014 roku. Jednak dopiero niedawno oficjalnie uznano jej istnienie. Nowy pies ma przyjazny wygląd. Może być świetnym towarzyszem dla tych, którzy lubią spacery lub ćwiczenia ze zwierzętami domowymi.

Główne cechy Pumi

  • Sportowy i przyjazny wygląd. Jest rodzajem psa, którego wszyscy chcemy w naszych domach, aby się z nim bawić, ćwiczyć i rozpieszczać.
  • Szary. Wszystkie szare odcienie tej rasy są akceptowane na oficjalnych wystawach. Szare Pumi rodzą się czarne, ale ich płaszczyk zaczyna się rozjaśniać po około 6 do 8 tygodniach. Ostateczny odcień może być odzwierciedlony przez rodziców psa. Ta rasa może mieć kolor czarny, biały i maszkos fakó, który jest mieszanką żółtego i brązowego.
  • Kręcona, średniej długości sierść z grubym futerkiem. Dobrym pomysłem jest czesanie swojej Pumi co kilka tygodni i przycinanie futra co 2 do 4 miesięcy.
  • Czujne i żywe uszy. Są zawsze wyprostowane, a ich końcówki są wygiętęw dół, pokryte dłuższymi włosami niż reszta ciała.
  • Wyraźny, duży pysk zajmujący prawie połowę głowy.
  • Małe, ciemne i lekko owalne oczy.
  • Żywy i energiczny.
  • Pod względem wielkości samce mają około 41 do 47 cm wzrostu i ważą od 10 do 15 kg. Samice mierzą od 38 do 44 cm i ważą od 8 do 13 kg.

Osobowość Pumi

Pumi jest bardzo opiekuńczy w stosunku do rodziny, ale nieśmiały względem nieznajomych. Z tego powodu ich socjalizacja powinna rozpoczynać się już w młodym wieku. Są żywe, aktywne, inteligentne i lubią szczekać. Nie ma z nimi problemów, jeśli chodzi o ich trenowanie, zwłaszcza gdy używasz zabawek i jedzenia.

 

Jeśli wybierzesz tę rasę do pomocy przy pracy w polu, zobaczysz, że jest niezwykle uważny, czujny, wytrwały, niestrudzony, odważny (nie boi się ani większych, ani mniejszych zwierząt) i wydajny.

Szczęśliwy Pumi

W domu i wśród rodziny Pumi jest bardzo szczęśliwy, lojalny i ostrożny wobec obcych. Może się łatwo nudzić i mieć problemy z usiedzeniem na miejscu.Jeśli zostaje sam w domu, może stać się nerwowy, kompulsywny i zniszczyć wszystko, co znajduje się w pomieszczeniach.

Pumi i zdrowie

Ogólnie rzecz biorąc, te psy cieszą się dobrym zdrowiem, a oczekiwana długość ich życia wynosi od 12 do 14 lat. Istnieją jednak przypadki tej rasy, które żyją do 19 lat.

Z tego powodu, że jest to rasa „rustykalna” i nadaje się do pracy w polu, nie ma ona większych problemów ani łatwo nie choruje. Jednak ich sierść wymaga systematycznej pielęgnacji, ponieważ te psy są podatne na alergie. Również uszy są ważne, gdyż łatwo mogą dostać infekcji.

Do głównych dolegliwości Pumi należą problemy z kośćmi, takie jak zwichnięcia stawu biodrowego i dysplazja. Jeśli często wychodzisz z nim na dwór, dobrze jest upewnić się, że na jego ciele lub łapach nie ma cierni, owadów lub pasożytów.

 

Aktywny Pumi

Pierwotnie Pumi były psami pasterskimi. Dziś występują na wystawach, pokazach ćwiczeń zwinnościowych i tańców psów. Pomagają też w polowaniu na dzika. Te psy można również szkolić jako psy poszukiwawcze i ratownicze.

Pumi jest znane na Węgrzech, w Szwecji i Finlandii. Poza tymi krajami są one nadal stosunkowo mało popularne. Wymagają dużej ilości treningów, spacerów i aktywności fizycznej. Uwielbiają biegać i bawić się. Mogą przystosować się do życia na wsi lub w mieście – o ile mają zapewnioną wystarczającą aktywność fizyczną.

Podsumowując, ta rasa chroni i opiekuje się swoją rodziną i jest nieco nieśmiała w stosunku do obcych ludzi, ale jej socjalizacja jest dość łatwa. Pumi jest żywy, inteligentny, aktywny i lubi szczekać.