Psy zaprzęgowe: 10 najpopularniejszych ras

Futro i wytrzymałość to dwie najważniejsze cechy, dzięki którym pies może wytrzymać w trudnych warunkach pogodowych. Jednak prawie każdy zwierzak lubi zabawy na śniegu!
 

Jeśli zabierzesz swojego psa na zabawę na śniegu, to szybko przekonasz się, że to pokocha. Psy zaprzęgowe są specjalnym przypadkiem. Bez względu na rasę, każdy pies może cieszyć się zimnym, białym puchem, który pokrywa świat zimą.

Niektóre rasy mają jednak specjalne cechy, które ułatwiają im przebywanie na śniegu, a nawet pracę w mroźnych warunkach. Czy chciałbyś się dowiedzieć, jakie rasy najlepiej znoszą śnieg i czym różnią się od innych psów?

Najbardziej znane psy zaprzęgowe

Nawet jeśli wszystkie psy lubią śnieg, poniższe rasy to wręcz uwielbiają. Oto najbardziej znane rasy psów zaprzęgowych:

Husky syberyjski

Lista ta nie mogłaby się rozpocząć od innej rasy. Jeśli jakikolwiek pies kojarzy się z saniami, śniegiem i zimnem, z pewnością jest to husky.

psy zaprzęgowe - husky

To naturalne, że rasa ta dobrze znosi zimny klimat, ponieważ pochodzi ona z północnej Azji. Przez wiele lat husky były wykorzystywane do psich zaprzęgów.

Alaskan malamute

Jest to „kuzyn” husky’ego, który pochodzi z Arktyki – najzimniejszego miejsca na Ziemi. Od dziesięcioleci psy tej rasy są szkolone jako psy poszukiwawcze i ratownicze oraz psy zaprzęgowe, w zimnych i odległych miejscach.

psy zaprzęgowe malamut

Alaskan malamute bez wątpienia, zaraz po huskym, zasługuje na drugie miejsce na naszej liście psów zaprzęgowych.

 

Elkhund szary (norweski)

Jak sama nazwa wskazuje, rasa ta pochodzi ze Skandynawii – od zawsze była i nadal jest wykorzystywana w zimnym klimacie, jako pies myśliwski.

psy zaprzęgowe elkhund

Region, w którym mieszkają te psy, jest jednym z najzimniejszych na świecie. Poza tym psy te świetnie znoszą śnieg i dlatego zasługują, aby znaleźć się na naszej liście.

Samojed

„Uśmiechnięty samojed”, jak ludzie nazywają tego psa z grubym, białym futrem, który przypomina pluszaka, jest jedną z najbardziej znanych ras na świecie.

psy zaprzęgowe samojed

Psy te pochodzą z północnej Rosji… Czy trzeba dodać coś więcej?

Nowofundland

Po pierwsze, pamiętajmy, że rybacy używali tych psów do wyciągania sieci w bardzo niskich temperaturach i mroźnych warunkach.

nowofundland

Z tego powodu rasa ta jest znana ze swojej wytrzymałości na śnieg.

Pies grenlandzki

Pies ten jest uważany za jedną z najstarszych ras na świecie. Prawdą jest, że Eskimosi przez lata hodowali te zwierzęta, jako psy domowe, o czym świadczą znaleziska archeologiczne.

pies grenlandzki

Obecnie większość tych psów wciąż mieszka na Grenlandii – skąd pochodzą – i nie reagują dobrze na wysokie temperatury.

Chow chow

Rasa ta może nie przychodzi do głowy, jako jedne z psów zaprzęgowych. Chociaż chow chow to rasa chińska, pochodzi jednak z najzimniejszych rejonów tego kraju.

psy zaprzęgowe chow chow

Dlatego też jest to idealny pies do przebywania na śniegu. To oczywiste, że to gęste futro musi się na coś przydać, prawda?

Bernardyn

Ten odważny pies nie może zostać pominięty na naszej liście najbardziej znanych psów zaprzęgowych. Rasa ta znana jest, jako świetne psy poszukiwawcze i ratownicze, pracujące w ekstremalnie zimnych warunkach.

bernardyn

Akita

Akita i shiba to psy pochodzące z Japonii. Przez wiele lat ludzie wykorzystywali je do polowań na niedźwiedzie, w śniegu i niskich temperaturach.

Ich siła fizyczna i grube futro sprawiają, że są one bardzo odporne na śnieg.

Eurodog

Jest to jeden z najdziwniejszych przykładów ras zaprzęgowych, ponieważ rasa ta nie ma włosów. Jest to krótkowłosy pies z plamistą skórą, która wskazuje na krzyżówkę pointera z huskym. Wydaje się, że geny tej drugiej rasy są dominujące, ponieważ pomimo tego, jak wygląda eurodog, jego odporność na śnieg i zimno jest oczywista. Rasa ta idealnie nadaje się do zimnego klimatu.

Co sądzicie o powyższej liście psów zaprzęgowych? Kilka ras, które pojawiły się w artykule, z pewnością były niespodzianką!