Psy w grupie 9: Klasyfikacja ras według FCI

· 2 lipca 2018

 Psy w grupie 9. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna jest odpowiedzialna za określenie standardów każdej rasy psów i klasyfikowanie ich do grup zgodnie z ich cechami.

W tym artykule powiemy wam trochę o tym, jakie psy należą do grupy 9, która obejmuje zwierzęta domowe i ma więcej podgrup (11) niż jakakolwiek inna.

Oto psy w grupie 9.

Psy w grupie 9: sekcje indywidualne

Każda z poniższych ras ma swoją sekcję ze względu na szczególne cechy, których nie dzieli z innymi psami:

  • Pudel
  • Chiński grzywacz
  • Chihuahua
  • Małe psy molosowate
  • Kromfohrlander

Grzywacz chiński. psy w grupie 9

Psy w grupie 9: Bichony i spokrewnione rasy

W tej sekcji zgrupowano sześć ras, w tym:

1. Bichon Maltański

Pojawiły się na Malcie, w basenie Morza Śródziemnego, dlatego też Włochy przejęły patronat nad  rozwojem tej rasy. To bardzo inteligentne psy, czułe, przyjazne i pełne życia, potrzebują socjalizacji, zaczynając w momencie, gdy są jeszcze szczeniakami. Pomimo swojej wielkości będą świetnymi stróżami w każdym domu.

Psy te bardzo dobrze przystosowują się do życia w mieszkaniu w mieście i doskonale dogadują się ze starszymi dziećmi (ale nie niemowlętami). Wymagają trochę codziennych ćwiczeń, a także codziennego szczotkowania, ponieważ mają długie futro o zakresie kolorów od białego do kości słoniowej.

2. Coton de Tuléar

Ten miniaturowy pies pochodzi z południa Madagaskaru, a dokładniej z prowincji Toliara. Swoją nazwę zawdzięcza częściowo pochodzeniu, a po części faktowi, że jego futro charakteryzuje się pewnym podobieństwem do bawełny: jest bardzo miękkie i prawie zawsze białe (choć niektóre mają też plamki w kolorze czarnym lub miedzianym).

Psy te mają duże oczy, krótkie nogi i zakręcony ogon.

Psy z Grupy 9: Małe psy belgijskie

W tej grupie są trzy rasy, ale najbardziej znaną jest:

1. Gryfonik belgijski

Rasa ta powstała w Brukseli dzięki połączeniu mopsa, miniaturowego sznaucera, Yorkshire teriera i pinczera małpiego pod koniec XIX wieku. Jego waga nie przekracza 5 kilogramów, ma okrągłą głowę, krótki pysk z wąsami i solidną brodę, duże oczy i sterczące uszy.

Psy te mają szorstkie futro, które może być czarne, rude lub czarne podpalane. Są słodkimi, czułymi zwierzętami, które łatwo wytresować i które są świetnymi kompanami. Jednak te psy nie dogadują się zbyt dobrze z dziećmi.

Psy w grupie 9: Rasy tybetańskie

Wszystkie cztery rasy w tej sekcji pochodzą z Chin. Dwie z tych ras to:

1. Lhasa Apso

Główną cechą tej rasy jest grzywa, ponieważ przypomina ona lwa. Lhasa Apso jest jedną z najstarszych ras na świecie i jest uważana za symbol szczęścia w kraju pochodzenia. Są małe i mają gęste futra, grzywkę na ich oczach i futro, które jest albo w kolorze piasku, miodu, białe, szare lub czarne.

Psy te są uparte, czujne, wesołe, zabawne i nieufne wobec obcych.

2. Shih Tzu

Shih Tzu to kolejny pies, który przypomina lwa ze względu na błyszczącą grzywę. Są bardzo cenionymi psami stróżującymi w Chinach. Są również powiązane z buddyzmem. Mają krótki pysk, duże oczy, opadające uszy i wielobarwne futro, które może mieć różne odcienie bieli, brązu, złota, szarości i czerni.

Ta rasa chodzi w bardzo dystyngowany sposób, jest serdeczna, towarzyska i lojalna.

Psy w grupie 9:

Dwie rasy wchodzące w skład tej sekcji to:

  1. Cavalier King Charles Spaniel
  2. King Charles Spaniel

Psy w grupie 9: Chin japoński i pekińczyk

W tej sekcji są dwie rasy:

  1. Pekińczyk
  2. Chin japoński
Pekińczyk na trawie. psy w grupie 9

Psy z Grupy 9: Małe psy molosowate

W tej sekcji są trzy rasy, a wśród nich znajduje się:

1. Boston Terrier

Ta rasa pochodzenia północnoamerykańskiego bardzo dobrze reaguje na tresurę. Boston Teriery są przyjazne, jeśli zostaną uspołecznione w młodym wieku. Są małe, wesołe i mało wymagające z powodu krótkiego futra, co czyni je idealnym wyborem dla osób mieszkających w mieście.

Jeśli chodzi o ich wygląd, mają spłaszczony pysk, małe uszy, duże oczy, a ich futro jest albo czarne, pręgowane, lub czarne z białymi plamami.

2. Bouledogue Franćais (Buldog francuski)

Rasa ta powstała pod koniec XIX wieku i została rozbudowana i upowszechniona przez Anglię i Stany Zjednoczone. Psy te są małe, ubite i silne; ich uszy są wyprostowane, podobnie jak u nietoperza i mają krótki ogon. Mają też wiele fałd na mordce, a ich futro jest albo płowe, pręgowane, całkowicie brązowe lub czarno-białe.