Ugryzienie węża u psa – jak należy postępować?

15 sierpnia 2019
Ugryzienie psa przez węża może wydawać się problemem, który Cię nie dotyczy. Jednak ryzyko znacznie zwiększa się, jeśli mieszkasz na wsi, bądź jeśli uwielbiasz spacerować z psem w górach.

Jeśli na codzień mieszkasz na wsi, bądź często wybierasz się do lasu czy też w góry: ugryzienie węża u psa jest bardziej prawdopodobne. Warto wiedzieć więc, jak zachować się w takiej sytuacji i czego powinniśmy unikać.

Choć oczywiście problem ten nie jest bardzo powszechny, może się jednak zdarzyć, aby podkreślić wyjątek od reguły. Wtedy powinniśmy być przygotowani na każdą okoliczność. Dlatego stworzyliśmy listę najważniejszych wskazówek. Ugryzienie węża może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia Twojego psa. Dowiedz się, co robić.

Być może liczba 15 000 zwierząt domowych pogryzionych przez węża w skali globalnej nie jest przerażająca. Jeśli jednak na problem spojrzymy z perspektywy jednostki, zobaczymy tam przerażone zwierzę, które walczy o życie po spotkaniu z gadem.

Sytuacja może spotkać Ciebie i Twojego czworonoga. Jak wiesz zwierzęta instynktownie podążają za wszystkim, co się porusza. Ciekawość może doprowadzić ich do węża, który nie cieszy się dużą dozą cierpliwości.

Ugryzienie węża u Twojego psa – najczęstsze objawy

Zagadnienie jest o tyle kłopotliwe, że często właściciele nie zdają sobie sprawy z ugryzienia. Czasami trudno jest zauważyć jakąkolwiek zmianę na ciele naszego psa. Poznaj charakterystyczne objawy, które pozwolą Ci na szybką identyfikację problemu. Oto kilka najczęściej występujących symptomów:

 • Letarg i dezorientacja
 • Tachykardia
 • Ślady ugryzień
 • Stany zapalne organizmu
 • Nadmierna produkcja śliny
 • Skurcze

Objawy te pojawiają się zazwyczaj kilka sekund po ugryzieniu, więc musimy działać szybko, nie popełniając pomyłek. Czy zauważyłeś ugryzienie u swojego psa i podejrzewasz, że agresorem mógł być wąż? Poniżej znajdziesz wskazówki i wytyczne, co do zachowania w takiej problematycznej sytuacji. Najważniejsze dla nas jest zdrowie psa.

Przeczytaj też: Zapalenie spojówek u psa: pierwsze symptomy i leczenie

Ugryzienie przez węża – co robić?

Kobry, żmije i blisko spokrewnione gatunki wykorzystują jad do unieruchamiania lub zabijania swoich ofiar. Wydzielina zwana jadem, to nic innego jak zmodyfikowana ślina, którą węże dostarczają przez kły. Mimo to ostatnie naukowe doniesienia sugerują, że wszystkie węże mogą być jadowite do pewnego stopnia. Te nieszkodliwe: posiadają słaby jad i nie mają kłów.

pies ugryzienie weterynarz

Jeśli wąż ugryzł Twojego psa i nie masz, co do tego wątpliwości, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

Triada najistotniejszych działań

 • Przede wszystkim zachowaj spokój. Pamiętaj, że jeśli zwierzę wyczuje Twoje zdenerwowanie, samo popadnie w silny niepokój. Nie pomoże to żadnemu z Was. Będziesz miał utrudnione zadanie w niesieniu pomocy, a zwierzę znacznie pogorszy swój stan zdrowia.
 • Znajdź ugryzienie. Stany zapalne widoczne na skórze nie są dla nas dobrym sygnałem – jednak pomogą w szybszym odnalezieniu rany na psie.
 • Potrzebne będą Ci mydło i woda. Niezwykle istotne jest, aby nie podrażniać skóry zwierzęcia środkami na bazie alkoholu, ani innymi silnymi substancjami. Do oczyszczenia rany wystarczą nam mydło i woda. Nie pocieraj też problematycznego miejsca i nie próbuj zagłębiać się w ranę. Wyczyść ją tylko powierzchownie, aby nie zaszkodzić psu.

Co jeszcze możemy zrobić?

W Polsce spotkać możemy kilka gatunków węży. Są to między innymi: gniewosz plamisty, wąż Eskulapa, zaskroniec zwyczajny czy rybołów oraz żmija zygzakowata. Wśród węży występują gatunki jadowite. Szacuje się, że stanowią one od 10-25% wszystkich gatunków węży. 

Ogranicz ruch zwierzęcia. Nie powinniśmy pozwolić psu na gwałtowne ruchy. Większość ukąszeń węża powoduje pulsacje i przyspieszony oddech. Konieczne będzie ograniczenie ruchliwości psa.

Najlepiej jeśli zwierzę nie będzie się poruszało. Otoczmy je troską i spokojem, aby mogło odetchnąć i umożliwić nam działania. Co więcej, zapobiegnie to przenoszeniu się toksyn do innych części ciała psa.

 • Zdejmij obrożę. Szczególnie ważne jest to w przypadku ugryzień w okolicy szyi bądź na samej szyi. Obrzęk może spowodować ściśnięcie się obroży, co doprowadzić może nawet do uduszenia się zwierzęcia. Zdejmij więc obrożę, jak najszybciej z ciała Twojego czworonoga. Dokonaj tego jeszcze przed przemyciem rany.
 • Jeśli jest to możliwe i wąż nadal jest w pobliżu – spróbuj wykonać zdjęcie napastnikowi. Oczywiście zachowaj niezbędną ostrożność. Ważne jest dla nas rozpoznanie gatunku węża, który ugryzł Twoje zwierzę. Pomoże to lekarzowi weterynarii w określeniu sposobu leczenia psa.

Udaj się do lekarza weterynarii. Miej świadomość, że Twoje możliwości są ograniczone. Niezbędna jest interwencja specjalisty. Dlatego niezwłocznie powinniśmy zabrać psa do weterynarza i pozostawić go w dobrych rękach. Specjaliści mają potrzebną wiedzę i doświadczenie wobec takich przypadków. Doskonale poradzą sobie z próbą zatrzymania toksyn i trucizny. Dopilnują, aby Twoje zwierzę wróciło do zdrowia.

Ugryzienie przez węża – czego nie robić w tej sytuacji

Przede wszystkim: nie wykraczaj poza przytoczone wskazówki. Są rzeczy, których nie powinniśmy robić, tylko dlatego, że widzieliśmy je w filmach i wydają się słuszne.

Przedstawione przez nas rady są podstawowymi działaniami na jakie możemy sobie pozwolić. Ugryzienie przez węża może okazać się błahostką, ale i ogromnym zagrożeniem.

Wśród często wymienianych w internecie zaleceń, znajdziemy też te szkodliwe dla zwierząt. Oto działania, których musimy się kategorycznie wystrzegać.

pies bawi się wężem ugryzienie

 • Opaski uciskowe. Nigdy nie stosuj ich wobec zwierząt w przypadku ugryzienia. Tylko i wyłącznie weterynarze oraz specjaliści powinni zajmować się danym manewrem wobec naszych czworonogów.
 • Nie wysysaj trucizny. Absolutnie nie pomoże to Twojemu pupilowi, natomiast Ciebie wystawi na ogromne niebezpieczeństwo. Dlatego też, nie warto igrać z życiem żadnego z was.

Podsumowanie – ugryzienie przez węża u naszego psa

W historii Egiptu wąż zajmował szczególne miejsce z kobrą nilową zdobiącą koronę faraona w czasach starożytnych. Dziś, w niektórych przypadkach stanowi jednak zagrożenie dla życia naszych zwierząt i nas samych. 

W zależności od państwa, na terenie którego mieszkasz – znajdziesz najróżniejsze gatunki węży. Niektóre z nich są szczególnie jadowite, inne nie mają takich właściwości. Jeśli ugryzienie pochodzi więc od węża, który nie jest trucicielem – zwierzę odczuwać będzie ból, jednak bez poważniejszych konsekwencji zdrowotnych.

 • Oczywiście pamiętaj, że nie jesteś ekspertem w tej dziedzinie. Stąd wizyta u lekarza weterynarii jest niezbędna. Środków ostrożności nigdy zbyt wiele. Tak czy inaczej, najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie się na każdą okoliczność. Szybkie i zdecydowane działanie uratuje życie naszego psiego przyjaciela.
 • Przed wyjściem w góry, bądź przeprowadzką na wieś: warto zapoznać się z gatunkami węży, jakie zamieszkują dany teren. Naucz się je rozpoznawać, poznaj ich charakterystykę, aby w porę działać w razie jakiegokolwiek zagrożenia.

Wiedza ta, może okazać się przydatna zarówno wobec Twoich zwierząt jak i pozostałych domowników.