Ruja - objawy i zachowania u Twojej suczki

21 Grudzień, 2019
 

Oprócz typowych plam krwi pozostawianych na ziemi podczas rui zarówno u samic, jak i samców pojawiają się wyraźne zmiany w zachowaniu. Ruja to trudny czas dla zwierząt.

Kiedy nasze zwierzę jest gotowe do rozmnażania, „zachodzą” pewne zmiany w jego zachowaniu i występuje ruja. Możemy również zauważyć pewne zmiany fizyczne i emocjonalne. Przedstawimy Ci więcej informacji w tym artykule.

Ruja u psa – o czym należy pamiętać?

Pierwszym krokiem jest nabycie podstawowych informacji na temat rui u psów. Jest to etap, podczas którego samica zaczyna owulować, a następnie się rozmnażać.

W tym okresie samica będzie próbować zwracać uwagę samców na różne sposoby. Zmiany hormonalne wpływają na zachowanie zwierzęcia i możemy zdać sobie sprawę, że „coś się dzieje” z naszym psem na długo zanim pojawią się plamy krwi na jego kocu lub posłaniu.

Pierwsza ruja u suki pojawia się między szóstym a ósmym miesiącem życia i powtarza się raz lub dwa razy w roku. Ma to na celu zapewnienie przetrwania szczeniąt. Jest to „dziedzictwo”, które otrzymało od swoich bezpośrednich krewnych, wilków.

buldog

Nie ma dokładnej pory roku, podczas której pojawia się ruja, chociaż częściej występuje późną zimą i wczesną wiosną.

 

„Okres” u psów może trwać do 23 dni, ale w tym czasie samica nie zawsze ma możliwość rozmnażania się. Należy pamiętać, że jeśli suka jest wykastrowana wszystkie objawy rui znikną.

Ruja – objawy

Podobnie jak w przypadku wszystkich ssaków –  samice przechodzą różne zmiany hormonalne, fizyczne i emocjonalne podczas rui. Możemy wtedy zaobserwować, że nasza suka zachowuje się inaczej i zmiany mogą zachodzić również w ciągu jednego dnia.

Rano może zachowywać się w pewien określony sposób, popołudniu inaczej. Niektóre objawy rui u psa to:

1. Czułość

W pierwszych dniach rui suka jest prawdopodobnie bardziej czuła niż zwykle. Będzie też bardziej czuła w stosunku do właścicieli i będzie stale szukała pieszczot. Może odczuwać lęk separacyjny, jeśli zostawimy ją na wiele godzin w samą.

2. Opuchnięte narządy płciowe

Jest to jeden z fizycznych objawów rui u suczek. Zapalenie warg sromowych jest normalne podczas pierwszych dwóch tygodni. U niektórych suczek obszar ten jest również zaciemniony i prawdopodobnie zauważysz, że suczka częściej go liże.

3. Poszukiwanie partnera

Musimy być bardzo ostrożni, jeśli nie chcemy, aby nasza suczka zaszła w ciążę. Prawdopodobnie zauważymy, że podczas spaceru po ulicy lub parku zbliża się bardziej do samców niż do samic.

psy w parku
 

Kiedy znajdzie się w pobliżu potencjalnego partnera prawdopodobnie będzie chciała bawić się tylko z nim i nie będzie zwracać uwagi na resztę.

4. Krwawienie

Innym typowym objawem rui u samic jest utrata krwi, podobnie jak w przypadku kobiet w trakcie menstruacji. W tym przypadku krwawienie występuje wraz z zapaleniem sromu i służy do zwrócenia uwagi samców.

Pamiętaj, że zwierzęta kierują się zapachem, a dzięki krwi kobieta uwalnia feromony, aby przyciągnąć potencjalnych partnerów.

5. Zmiana w diecie

Niektóre suki podczas rui nie jedzą tak, jak zwykle. Mogą spędzać więcej godzin niż zwykle leżąc i wykazywać ogólną niechęć.

Ruja – co dzieje się z samcami?

Samce nie przeżywają rui, jak samice, ale również zmieniają swoje zachowanie, gdy wykryją, że w pobliżu może znajdować się potencjalna partnerka.

Samice mogą stać się bardziej agresywne z powodu wzrostu hormonów, testosteronu i kortyzolu, być bardzo niespokojne, szczekać lub wyć w nocy, próbować uciec z domu lub ciągle oznaczać terytorium za pomocą moczu.

Z kolei samce mogą cierpieć na depresję, gdy nie wychodzą z domu, czuć się trochę zdezorientowani lub rozproszeni i agresywni.

Aby uniknąć tych wszystkich objawów zarówno u samców, jak i samiec najlepszą alternatywą jest kastracja. Ponadto ma tę zaletę, że zapobiega dużym miotom, które mogą prowadzić do porzucania psów na ulicach.

 

Freeman, S. (2009). Reproducciòn animal. Biologìa.