Psy tropiące: poznaj pięć ras psów tropiących

09 Sierpień, 2019
Psy tropiące zaliczane są do psów myśliwskich. Mają doskonały węch, który pomaga im wykryć swoją ofiarę.
 

Wśród ras psów myśliwskich są takie, które mają bardziej rozwinięty zmysł węchu. Są to psy tropiące. Mogą one mieć różne rozmiary i zazwyczaj tresuje się je na psy ratownicze.

Kontynuuj czytanie, aby dowiedzieć się więcej o tych niezwykle pomocnych człowiekowi zwierzętach. Oto najczęściej spotykane psy tropiące!

Psy tropiące – poznaj pięć ras

Jak sugeruje ich nazwa, ludzie tradycyjnie używali psów tropiących do śledzenia ofiar lub zwierząt, na których trop naprowadza je ich niezawodny węch.

Chociaż każda rasa jest indywidualnie oceniana pod względem jej umiejętności węszenia i skuteczności w wykrywaniu pożywienia lub niebezpieczeństwa, psy tropiące posiadają również pewne charakterystyczne cechy. Jedną z nich jest na przykład ich wydłużony pysk.

1. Beagle

Kiedy omawiamy psy tropiące, nie można nie wspomnieć o psach rasy beagle. Są to psy średnie i małe, najmniejsze z psów gończych. Specjalizują się w tropieniu zajęcy i lisów, w czym oczywiście pomaga im niesamowity węch i silny instynkt do śledzenia.

Chociaż psy rasy beagle – na powyższym zdjęciu – znane są od setek lat, to znaczenia jako psy polowe nabrały dopiero od połowy XVI wieku. Były one wówczas hodowane na większą skalę i tresowane w Anglii, co jest z pewnością związane z erą elżbietańską. Królowa Elżbieta była bowiem wielką fanką tej rasy. Obecnie jest to odmiana bardzo popularna w Polsce.

2. Basset hound

To kolejna z najbardziej znanych ras psów tropiących. Basset hound charakteryzuje się krótkimi łapami, długimi, zwisającymi uszami, wydłużonym tułowiem i wysoce rozwiniętym zmysłem węchu.

 

Psy te zostały wyhodowane we Francji pod koniec XIX wieku i są mieszanką psa angielskiego i bloodhounda. Nowa rasa szybko stała się ulubieńcem wśród francuskiej arystokracji.

Basset hound, psy tropiące

Basset hound to psy spokojne, przyjazne i nieco uparte. Są również niezwykle lojalne, serdeczne i skore do zabawy, zwłaszcza w towarzystwie dzieci.

Przedstawiciele tej rasy uwielbiają spędzać godziny na spaniu, jedzeniu i beztroskim leniuchowaniu. Jeśli właściciele nie zadbają o wystarczającą ilość ruchu, ich pupile mogą mieć nadwagę.

3. Bloodhound czyli pies św. Huberta

Bloodhound jest jednym z największych psów tropiących. Cechuje go również najbardziej rozwinięty zmysł węchu. Znane są przypadki, podczas których pies ten potrafił wyśledzić 15-dniowe ślady. Służby policji w wielu krajach wykorzystują te psy, jako psy tropiące.

Bloodhound węszy w śniegu
 

Ludzie nazywają tę rasę także „psem świętego Huberta” ze względu na przekonanie, że psy te są potomkami zwierząt hodowanych w belgijskim klasztorze o tej samej nazwie. Bloodhound to wynik krzyżówek kilku ras myśliwskich.

Do Anglii przywiózł je król Guillermo. W Polsce pierwsze bloodhoundy pojawiły się w XIV wieku jako towarzysze orszaku królowej Jadwigi. Te psy tropiące mają duże głowy z pomarszczoną skórą, obwisłe uszy, krótką, brązową lub czarną sierść oraz mocne ciała i silne łapy.

4. Psy tropiące – foxhound angielski

Bardzo podobny do rasy psów beagle, choć nieco wyższy, foxhound angielski pochodzi od bloodhoundów. Ich główną funkcją było towarzyszenie myśliwym polującym konno.

Rasę tą cechuje doskonała wytrzymałość. Pies może przebyć bowiem wiele kilometrów bez większego zmęczenia.

Angielski foxhound stoi na trawie, psy tropiące

Psy tej rasy nie nadają się na zwykłe zwierzęta domowe, które muszą wieść spokojny tryb życia. Najlepiej czują się bowiem w energicznej grupie, tworząc sforę z kilkoma innymi psami.

Wśród ich cech fizycznych możemy wyróżnić krótką, trójkolorową szatę (kolor biały, czarny i brązowy), opadające uszy i wagę nie przekraczającą 40 kilogramów.

 

5. Basset gaskoński

Ostatni pies na naszej liście jest pochodzenia francuskiego. Bardzo rzadko można je spotkać poza Francją. Jest to jednak jeden z sześciu rodzajów psów basset hound, które są uznawane na całym świecie.

Basset gaskoński na trawie

Basset gaskoński ma krótkie kończyny, wydłużony tułów, długi ogon i średniej długości uszy, które opadają z boków głowy. Jest znany ze swojego umaszczenia, wpadającego w niebieski.

Jego szata, co widać na zdjęciu, ma bardzo wyjątkowy wygląd. Jest to rasa bardzo podobna do szczeniąt dużego gończego gaskońskiego, który jako osobnik dorosły jest wyższy i ma dłuższe kończyny.