Pies rozpoznaje swoich bliskich - jak to robi?

17 Październik, 2019
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak psy rozróżniają znane i nieznane twarze? W Moje Zwierzęta podamy dziś więcej szczegółów na temat tego zjawiska.
 

Dla ludzi rozpoznawanie twarzy członków rodziny lub znajomych jest mniej więcej prostym zadaniem. W dużej mierze ułatwia nam to przecież nasz własny rozwój neurologiczny. Być może jednak ciągle się zastanawiamy, jak przebiega to u psów. W jaki sposób psy, lub inne zwierzęta, rozpoznają przedstawicieli tego samego gatunku lub inne bliskie istoty. W tym artykule podajemy wszystkie szczegóły na temat tego, jak pies rozpoznaje swoich bliskich.

Pies i jego zmysły

Nie ma wątpliwości, że pies to jedno z najbardziej wiernych i nieodłącznych zwierząt do towarzystwa. Bardzo prawdopodobne, że jako pierwszy słyszy, jak wracasz do domu, a następnie to właśnie on jako pierwszy wita cię z entuzjazmem.

Wszyscy wiedzą, że szybkość rozpoznawania u psów ma po części związek z doskonałym zmysłem węchu tych zwierząt. Można powiedzieć, że węch jest najbardziej rozwiniętym zmysłem psów. Dowodem na to jest ilość posiadanych receptorów węchowych: szacuje się, że psy mają ich od 200 do 300 milionów.

Pies rozpoznaje swojego pana

To ogromna liczba, jeśli porównamy ją z zaledwie pięcioma milionami, jakie posiada człowiek. Bez wątpienia węch psów jest jednym z najbardziej niezawodnych narzędzi do rozpoznawania przedmiotów, ludzi, lub innych zwierząt.

 

Ale oczywiste jest także, że oprócz węchu, zmysły słuchu i wzroku są one również ważnymi narzędziami u psowatych. I właśnie dzięki połączeniu węchu i wzroku psy mogą tak doskonale i szybko rozpoznawać różnych ludzi lub zwierzęta.

Jak pies nas rozpoznaje?

Aby zbadać tę kwestię, wykonano wiele badań i eksperymentów, które stwierdzają, że obszary stymulowane w korze mózgowej, gdy pies widzi twarz, są takie same jak u człowieka. Oznacza to, że psy, podobnie jak ludzie, używają wzroku do rozróżniania znajomych i obcych twarzy.

Jeśli pójdziemy o krok dalej, istnieją dowody naukowe na to, że psy ograniczają się wyłącznie do rozpoznawania twarzy. To znaczy, że pies musi po prostu spojrzeć na czyjąś twarz, aby wiedzieć, czy zna tego człowieka czy nie.

Dwa psy się obwąchują

Staje się więc zrozumiałe, dlaczego psy mają większe trudności z rozpoznaniem osoby, gdy ich właściciele je zakrywają. Aby poradzić sobie w takich sytuacjach muszą uruchomić inne zmysły. W tych przypadkach być może większe znaczenie zaczyna nabierać ich zaawansowany zmysł węchu.

Dwa psy się obwąchują
 

Oprócz zwykłego rozpoznawania twarzy psy mogą również rozróżniać różne grymasy, które jesteśmy w stanie wyrazić. Co jeszcze bardziej interesujące, wiadomo, że psy wyraźnie wolą oglądać oblicza osobników swojego własnego gatunku bardziej niż innych.

Czy pies rozpoznaje swoich psich krewnych?

Po rozwiązaniu „tajemnicy” tego, jak psy są w stanie nas rozpoznać, następne pytanie brzmi, czy ta umiejętność przenosi się również na członków ich psiej rodziny. Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy ponownie zwrócić się do przedstawicieli nauki i przeprowadzonych badań.

Eksperyment rozpoczął się, gdy szczenięta zostały umieszczone na wprost dwóch dorosłych samic, z których jedna była ich matką. Wyniki wykazały, że o wiele częściej szczeniak podchodził do własnej matki. Spędzał też dużo większy procent czasu ze swoją biologiczną matką.

Szczeniak ze swoją psią matką

Ale co się stanie, kiedy szczeniak urośnie i stanie się dorosłym psem? Naukowcy postanowili  sprawdzić również, czy dorosły pies rozpoznaje swoją matkę. W tym celu nasycono sztukę odzieży zapachem matki biologicznej a inną zapachem okazów tej samej rasy i w tym samym wieku.

 

Wynik był znowu pozytywny, ponieważ młode psy – w wieku około dwóch lat – nadal rozpoznawały zapach matki, mimo że były już od niej jakiś czas oddzielone.

Mechanizm biochemiczny tego zjawiska nie jest jeszcze dobrze wyjaśniony, ale niewątpliwie jest to kolejny dowód na to, że psy są w stanie rozpoznać swoich bliskich.

  • Racca, A., Amadei, E., Ligout, S., Guo, K., Meints, K., & Mills, D. (2010). Discrimination of human and dog faces and inversion responses in domestic dogs (Canis familiaris). Animal cognition13(3), 525-533.