Pies oblizuje pysk - chcesz wiedzieć, dlaczego?

16 Październik, 2019
Psy komunikują się poprzez mowę ciała. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co oznacza, kiedy Twój pies oblizuje sobie pysk? Jest to wyraz różnych dręczących go obaw.
 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy kiedy pies oblizuje pysk, wysyła Ci jakąś wiadomość? Jeśli zobaczysz, jak pies oblizuje wargi, możesz założyć, że po prostu coś je lub ślini się. Ale co, jeśli w pobliżu nie ma jedzenia? Co oznacza takie oblizywanie  warg?

Oblizywanie warg to rodzaj psiej komunikacji. Kiedy pies oblizuje pysk, używa mowy ciała, abyś wiedział, jak się czuje. Jeśli Twój pies oblizuje wargi, może chodzić o jedną z sytuacji opisanych w dalszej części tego artykułu.

Przewiduje, że otrzyma jedzenie

Najbardziej oczywistym powodem, dla którego Twój pies oblizuje pysk, jest oczekiwanie na jedzenie. Często zdarza się, że oczekiwanie jest również przyczyną zwiększonego wydzielania śliny.

Pies ślini się

W rzeczywistości ten gest jest powszechny również u ludzi, gdy spodziewamy się, że w naszych ustach za chwilę pojawi się coś bardzo apetycznego.

Kiedy pies oblizuje pysk wysyła sygnał pokoju

Według profesjonalnych trenerów szybki ruch języka, który się wysuwa i chowa w pysku jest zazwyczaj oznaką pokojowego usposobienia. Wśród psich trenerów wyrażenie „oznaki pokoju” odnosi się właśnie do oblizywania pyska i podobnych zachowań.

 

Wszystko to można zobaczyć u psów, które czują się zestresowane lub odczuwają dyskomfort z powodu tego, co dzieje się wokół nich. Zagrożony pies oblizuje wargi, jeśli nie chce konfrontacji. W sytuacji, którą postrzega ją jako zagrożenie, emituje znak spokoju, aby uniknąć agresji.

Przykład tego można zaobserwować, kiedy skarcimy psa za jakieś psoty. W takiej sytuacji pies może postrzegać swojego właściciela jako zagrożenie. Następnie pies wysyła gest pokoju, oblizuje własny pysk i unika wzroku właściciela. Jest to sposób, w jaki pies mówi, że nie chce stanowić zagrożenia dla osoby lub zwierzęcia, które zachowują się agresywnie.

Być może pies oblizuje pysk również ze strachu

Bojaźliwy pies również może oblizywać sobie pysk. Czasami psy pokazują gesty, takie jak lizanie pyska lub ziewanie, gdy czuja się sfrustrowane lub zmieszane. Wielu właścicieli zauważa to podczas sesji treningowych, kiedy ich psy mają problemy ze zrozumieniem tego, czego maja się nauczyć.

Ma nudności, czuje ból fizyczny lub dyskomfort w jamie ustnej

Innym możliwym ważnym powodem, dla którego pies oblizuje pysk, może być problem zdrowotny. Taki pies może mieć nudności, cierpieć na choroby zębów lub czuć ból w jamie ustnej. Jeśli Twój pies oblizuje wargi lub ślini się bardziej niż zwykle, wizyta u weterynarza powinna wykluczyć medyczną przyczynę nadmiernego lizania.

Pies z językiem na wierzchu
 

Poszukaj innych oznak choroby i uważnie monitoruj swojego psa. Spróbuj sprawdzić, czy może również odczuwać dyskomfort fizyczny lub mieć problemy z jelitami.

Pies, który oblizuje pysk, może odczuwać lęk

Istnieje badanie, w którym obserwowano psie zachowanie powstałe po oddzieleniu od właścicieli na 30 minut, a następnie na dwie i cztery godziny. Naukowcy zauważyli, że im dłuższa separacja, tym więcej psów oblizywało pyski i potrząsało swymi ciałami, gdy już spotkały się z właścicielami.

Jeśli Twój pies liże pysk, gdy jest na konsultacji u weterynarza lub w innym miejscu, które go denerwuje, spróbuj przekierować jego uwagę w pozytywny sposób. Na przykład możesz poprosić go o wykonanie jakiegoś zadania, a następnie nagrodzić go za posłuszeństwo.

Unikaj pocieszania swojego psa, gdy czuje się niekomfortowo, ponieważ to tylko wzmacnia jego strach lub niepokój. Wreszcie, gdy pies liże pysk, wyraża cichy mowę, której używał jego przodek żyjący dziko w stadzie. 

Psy rozwinęły oznaki pokoju jako sposób komunikowania się i unikania konfliktów między sobą. Szacuje się zatem, że psy potrafią wyrażać około 30 oznak pokoju przy pomocy psiej mowy ciała. Używają tych samych sygnałów zarówno podczas interakcji z ludźmi jak i z innymi psami.

Ważne jest, aby obserwować, kiedy, jak i co powoduje, że pies oblizuje pysk, ponieważ może to wskazywać na niepokój lub stres. Każdy pies jest inny, ale przy odrobinie czasu i obserwacji możesz nauczyć się poprawnie „odczytywać” jego przesłanie.

 
  • Firnkes, A., Bartels, A., Bidoli, E., & Erhard, M. (2017). Appeasement signals used by dogs during dog–human communication. Journal of Veterinary Behavior, 19, 35-44.
  • Siniscalchi, M., d’Ingeo, S., Minunno, M., & Quaranta, A. (2018). Communication in dogs. Animals, 8(8), 131.
  • Bueno, R. Á. (2018). Etología canina: Guía básica sobre el comportamiento del perro. Veterinaria.
  • Ruíz Ferro, C., & Cantor Muñoz, P. (2019). ¿Cómo hablar perro?: perro negro, diseño animal. Repositorio de tesis de la Universidad de Bogotá Jorge Tadeo Lozano