Kąpiel psa w rzece - czy jest dozwolona?

10 Listopad, 2019
W państwach chociażby takich jak Hiszpania, ustawodawstwo nie mówi nic o zakazie kąpieli psa w rzece czy w innym zbiorniku wodnym. W każdym razie należy podjąć pewne środki ostrożności i starać się szanować innych użytkowników. 
 

Ciepłe, słoneczne lato i chwila wytchnienia na świeżym powietrzu – to nasze wymarzone chwile. Szczególnie, kiedy znajdujemy się nad wodą i możemy do niej wskoczyć, aby odrobinę ochłonąć od upałów. O tym samym marzą nasze psy. Czy kąpiel psa w rzece jest bezpieczna i wskazana? Jakie pytania warto zadać sobie, zanim pozwolimy psu na beztroskie pływanie?

Przede wszystkim powinniśmy dowiedzieć się, czy istnieje jakiekolwiek prawo zakazujące takiej aktywności. Natomiast istnieje cała masa innych czynników, które należy wziąć też pod uwagę. Poziom zanieczyszczenia rzeki, ilość użytkowników w danej chwili, predyspozycje naszego psa. Na początku jednak odpowiemy na pytania dotyczące legislatywy w tej materii.

W odróżnieniu od innych państw, w Hiszpanii, ale i w Polsce nie ma wytycznych lub wyłącznego prawa, które regulowałoby wprowadzanie psów na niektóre wody publiczne.

Są jednak miejsca, które zakazują wejścia psów i innych zwierząt. Wszystko zależy więc od charakteru miejsca, pory roku i innych specyficznych wytycznych.

W Polsce mamy to szczęście, że istnieją nawet plaże i miejsca nad wodą „przyjazne psom”. Wyznaczone strefy oferują odpowiednia infrastrukturę, jak chociażby pojemniki na psie odchody. Między innymi w Poznaniu istnieją pewne strefy, w których umilono spacer właścicielom i ich psom nad rzeką Wartą. To samo tyczy się tam jeziora Rusałka.

Kąpiel psa w rzece – czy to dobry pomysł?

W zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, by nasz pies mógł zaczerpnąć odrobiny takiej beztroski. Zabawa w wodzie nie tylko cieszy ludzi, ale także nasze zwierzęta. Te świetnie bawią się, towarzysząc swoim właścicielom na spacerach i wycieczkach.

 

Dzień nad rzeką może być więc doskonałą okazją do miłego wspólnego relaksu i aktywności. Kąpiel psa na pewno będzie jednym z ulubionych elementów pupila. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu zaś ma korzyści dla nas wszystkich. Zapewniamy, że ta zabawa dosięgnie też Ciebie i zbuduje piękne wspomnienia na lata.

Nie zapominajmy jednak o ostrożności i pewnych restrykcjach w tej kwestii.

Kąpiel psa latem – kilka potrzebnych wskazówek

Zanim pozwolimy psu wskoczyć do rzeki, pamiętajmy, że upały oddziałują nie tylko na nas, ale też na nasze zwierzęta. Tak samo jak my, narażone są na udary cieplne i nagłe zmiany temperatury.

kąpiel psa a przegrzanie organizmu

Dlatego niezwykle istotne jest, aby pamiętać o kilku wartościowych radach, szczególnie w okresie ostrych upałów. Dzięki temu Twój pies pozostanie bezpieczny podczas letnich wycieczek nad wodę. Oto kilka wskazówek na lato, o których nie należy zapominać:

Kąpiel psa i dobre nawodnienie organizmu

Odpowiednia, zbilansowana hydratacja jest tak samo ważna u ludzi, jak i u zwierząt. Istotne jest, aby pies miał zawsze dostęp do świeżej i czystej wody, przez cały dzień. Szczególną uwagę musimy zwrócić na to latem.

 

Woda odparowuje z organizmu znacznie szybciej, a ciało psiaka nagrzewa się. Z kolei odwodnienie prowadzić może do poważnych konsekwencji. 

Dobrym sposobem zapewnienia właściwego nawodnienia jest umieszczenie korytek z wodą, w różnych miejscach. Najlepiej w tych, w których pies zazwyczaj odpoczywa. Jeśli zaś zabierzesz psa nad rzekę, ważne będzie pilnowanie systematycznego napojenia psa. Przenośna, czysta woda będzie bardzo przydatna.

Moczenie się w wodzie – dobry sposób na zachowanie świeżości

Chwila w chłodniejszej wodzie, podczas upałów, jest bardzo korzystna dla utrzymania odpowiedniej temperatury ciała zwierzęcia. Dlatego powinniśmy zadbać o regularne zwilżenia głowy i ciała psa. Oprócz domowego basenu, kąpiel w rzece czy pobliskim jeziorze może być dobrodziejską metodą dla zdrowia i ducha.

Kąpiel psa w rzece i innych zbiornikach – niezbędne środki ostrożności

Choć kąpiel psa na świeżym powietrzy wydaje się być zupełnie niegroźną rozrywką, jest grupa pewnych czynników, o których nie powinniśmy zapominać. Poniżej znajdziesz kilka ważnych wskazówek, w zakresie ostrożności.

  • W upalny dzień nad wodą, pamiętaj aby chronić swojego pupila przed zbyt mocnym nasłonecznieniem. Możesz zainwestować nawet w filtr przeciwsłoneczny.Na rynku znajdziesz odpowiednie produkty, dostosowane do potrzeb psów. Ale nawet w tym przypadku, warto zadbać o miłe miejsce w cieniu dla Ciebie i zwierzęcia.
 
  • Podłoże, stanowiące niebezpieczeństwo dla psa. Pamiętaj, że piasek i kamienie zazwyczaj mocno nagrzewają się podczas silnych upałów. Mogą wywołać więc masę niepotrzebnych oparzeń u naszych zwierząt. Powinniśmy więc zastosować ochraniacze na łapy.
    pies w jeziorze

Jakie jeszcze niebezpieczeństwa czyhają na spacerach nad rzeką i w otoczeniu dzikich plaż? Nie zapominaj, że ludzie bardzo często pozostawiają po sobie niechlubne pamiątki. Pies przypadkiem może nadepnąć na rozbite szkło, przecięte puszki po napojach i inne niekomfortowe wynalazki. Wszystko to może poranić psie łapy. Takie przedmioty znajdują się też na dnie płytkich rzek.

To prowadzi nas do kolejnego punktu czyli głębokości zbiornika wodnego. Nie wrzucajmy psów „na głęboką wodę”. Upewnij się, że pies pływa w bezpiecznym miejscu, gdzie woda nie pokrywa go całkowicie.

Pozostałe wskazówki

  • Ludzie, którzy nie lubią towarzystwa zwierząt. Istotnym czynnikiem są użytkownicy plaż, jezior czy rzek. Wielu osobom może nie odpowiadać kąpanie się w towarzystwie Twojego włochatego pupila.
pies nad jeziorem
 

  • W takich przypadkach, warto znaleźć miejsce, pozwalające na równowagę w czerpaniu przyjemności i nie przeszkadzaniu innym osobom. Znajdź ustronne miejsce, gdzie nie ma zbyt wielu osób.
  • Miejsca przyjazne zwierzętom. W rzeczywistości, plaże dostępne są dla psów zazwyczaj w okresie od września do kwietnia. W pozostałych miesiącach także, lecz tylko w specjalnie wyznaczonych miejscach lub porach. Legislatywa poszczególnych samorządów określa też odpowiednie restrykcje, wskazując na miejsca odpowiednie i nieodpowiednie dla psa.
  • Oprócz strzeżonych plaż z kąpieliskiem mamy także plaże niestrzeżone i prywatne z wyraźnymi znakami zakazu wstępu ze zwierzętami lub po prostu z psami.

W Polsce przyjazne miejsca dla psów nad kąpieliskami, to chociażby: Rzeka Raba, czy Rzeka San, Zalew Budzyński, Bagry w Krakowie czy Rusałka w Poznaniu. Istnieje nawet strona internetowa dla psa na wakacjach w Europie, na której wymienione są wszystkie kąpieliska, parki narodowe i miejsca przyjazne zwierzętom w danym kraju.

W większości państw Unii Europejskiej (i nie tylko) znajdziemy spisy takich miejsc, warto zawsze zapoznać się z lokalną legislatywą i wprowadzonymi zasadami. Zwracajmy też uwagę na oznaczenia przy kąpieliskach i dbajmy o zdrowie psa.