Ciekawostki naukowe o psach. Wiedziałeś o tym?!

15 Listopad, 2019
Jedną z naukowych ciekawostek dotyczących psów jest to, że są one w stanie odczytać nastrój zarówno ich właścicieli, jak i nieznajomych.
 

Istnieje wiele powszechnych przekonań na temat człowieka i jego psów, ale wzbudziło to także ciekawość naukowców. Większość ludzi słyszała o tym, że psy wyczuwają, kiedy ich właściciele są smutni lub chorzy, a nawet potrafią przewidzieć ciążę. Co jednak mówią o nich naukowcy? Poniżej rzućmy okiem na niektóre ciekawostki naukowe o psach.

Ciekawostki naukowe o psach: potrafią odczytać nastrój właściciela

Większość właścicieli psów uważa, że ich psy wiedzą, kiedy są smutni i potrzebują ich towarzystwa. Z powodu tego zachowania wielu badaczy potwierdziło zdolność psów do postrzegania ludzkich nastrojów.

Uniwersytet w Sao Paulo oraz Uniwersytet im. Lincolna przeprowadziły ciekawy eksperyment. Najpierw wybrano kilka psów z różnych ras  – w tym kundelki – i w różnym wieku. Następnie obserwowano ich reakcje na ludzi o różnych nastrojach.

ciekawostki o psach

Najciekawszym aspektem był fakt, iż psy nie znały wcześniej uczestników badania. Zamiast tego poznały ich w różnych sytuacjach. Wnioski pokazały, że psy potrafią interpretować ludzki nastrój.

Wynik wskazuje również, że może to być charakterystyczne dla gatunku i prawdopodobnie umiejętność ta rozwinęła się przez stulecia spędzone przy ludziach. Dlatego psy potrafią również postrzegać nastroje nieznajomych, a nie tylko swoich właścicieli.

 
pies naukowiec

Najbardziej prawdopodobne wytłumaczenie polega na ich zdolności do „odczytywania” ludzkiej mimiki, postawy i działań. Psy komunikują się głównie poprzez język ciała. Dlatego mogą postrzegać nasze nastroje, nawet jeśli nie odzywamy się ani słowem.

Kilka innych ciekawostek

1. Ich „odciski palców” znajdują się na nosie

Nie tylko ludzie mają linie papilarne, psy mają naturalne i wyjątkowe „linie papilarne” na nosach. Każdy pies rodzi się z wyjątkowym „oznaczeniem” na nosie. Chociaż stanowi to o tożsamości zwierzęcia, to nie jest wykorzystywane do identyfikacji (jak mikrochip).

2. Potrafią rozróżnić ponad 100 słów (i znaków)

Przez wiele lat ludzie wierzyli, że psie posłuszeństwo opiera się głównie o zrozumienie intonacji. Jednakże, niedawne badania z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej wykazały, że psy potrafią rozróżnić ponad 160 słów. Niektóre rasy, takie jak border collie, są w stanie zrozumieć 200 słów.

Wielu ekspertów mówi też, że psy z łatwością rozróżniają znaki oraz intonacjęMiędzy innymi dlatego, że mają obszary mózgu, które podobne są do naszego. Dlatego ważne jest, aby używać języka ciała i uważać na ton głosu, którego używa się podczas szkolenia psów.

 

3. Nasza miłość do nich jest podobna do miłości matki wobec dziecka

Według niektórych badań więź między człowiekiem a psem jest podobna do tej między matką i jej dziećmi. Odpowiada za to oksytocyna (tak zwany „hormon miłości”) .

Jej wpływ na organizm pozwala, aby nasza więź emocjonalna z psami była podobna do biologicznej więzi między matkami i ich dziećmi.

4. Psy są trochę podobne do diabłów tasmańskich

Kolejną ciekawostką o psach jest to, że są jedynymi ssakami – obok diabłów tasmańskich – u których występuje nowotwór zakaźny. Jest to rodzaj nowotworu złośliwego, który może zostać przekazany podczas krycia. Dotyka zarówno kundelków, jak i psów rasowych.

Ta poważna choroba musi zostać wykryta na wczesnym etapie, aby leczenie odniosło skutek. Zaawansowane objawy mogą doprowadzić do deformacji genitaliów oraz poważnej szkody dla ogólnego zdrowia zwierzęcia.

W związku z tym, zawsze należy pamiętać o stosowaniu odpowiednich leków zapobiegawczych.

5. Istnieją psy-pesymiści

Niedawne badanie opublikowane w czasopiśmie Current Biology zauważa, że niektóre psy mają naturalną skłonność do pesymizmu. Oznacza to, że naturalnie występują szczęśliwe i pozytywne rasy, jednak są też takie, które wykazują tendencję do bycia bardziej smutnymi lub skłonnymi do irytacji.

Genetyka odgrywa ważną rolę w osobowości i zachowaniu każdego psa. Zawsze powinieneś pamiętać, że trening i socjalizacja również determinują zachowanie psa.

Obecnie, ciekawostki naukowe o psach mogą ci pomóc w lepszym zrozumieniu pupila. Ważne jest, aby zawsze pamiętać o tym, że każdy pies jest wyjątkową jednostką o cechach, które składają się na jego osobowość.