Psy małych ras – 5 kwestii w pielęgnacji

· 13 czerwca 2018

Dziś, opowiemy Ci o specyficznych potrzebach jakie mają psy małych ras. Kiedy zdecydujemy, że zwierzę będzie częścią naszego życia wiemy, że będziemy musieli odpowiednio zaopiekować się nim i zapewnić dobrobyt w wielu aspektach. Jak prawdopodobnie zauważyłeś, nie wszystkie zwierzęta wymagają takiej samej uwagi.

Poniższe wskazówki utrzymają Twojego małego przyjaciela w szczęściu i zdrowiu.

1. Psy małych ras – opieka podczas skrajnych temperatur

Powszechnie wiadomo, że psie futro zachowuje się ja regulator termiczny, zarówno w przypadku zimna, jak i ciepła. Psy małych ras są szczególnie narażone na ryzyko szybkiej utraty temperatury. Sprzyja temu ich zwykle nie zbyt grube futro, ich mały rozmiar i stosunkowo niewielka warstwa tłuszczu.

Miej na uwadze, że obniżona ciepłota ciała, tak zwana hipotermią jest typowa dla zwierząt o wadze poniżej dwóch kilo. 

Z tego powodu jest bardzo ważne, abyś utrzymywał swojego psa w cieple dzięki odpowiednim ubraniom, zwłaszcza, kiedy wychodzisz z nim na spacer. Powinieneś nie tylko chronić go przed niską temperaturą. Uwzględnij fakt, że poprzez takie czynniki, jak: wiatr, deszcz i wilgotne powietrze, Twój pies  może odczuwać niższą temperaturę niż pokazuje termometr.

Nie wszystkie psy wymagają tak szczególnej uwagi. Dziś powiemy Ci o specyficznych potrzebach, jakie mają psy małych ras.

Przedstawiciel malych ras

2- Jedzenie

Metabolizm małych psów pracuje na wyższych wskaźnikach. Po części jest tak jak już wspomnieliśmy wcześniej, dlatego iż muszą zużyć więcej energii, aby utrzymać temperaturę ich ciał. Dlatego też potrzebują posiłków o częstszych porach i odpowiedniej zawartości kalorii.

Na rynku produktów zoologicznych jest wiele karm przeznaczonych specjalnie dla psów małych ras. Są sporządzone tak, by oprócz ich potrzeb żywieniowych, uwzględniają rozmiar ich szczęki. Mniejszy rozmiar karmy uwzględnia możliwość przyswajania pokarmu i dba o zdrowie jamy ustnej.

Skonsultuj się ze swoim weterynarzem w sprawie zbilansowanej diety swojego pupila. A jeśli zdecydujesz się na domowe jedzenie, upewnij się, że bez żadnych obaw stosujesz odpowiednią dietę.

3- Zęby

Niektóre rasy małych psów mogą cierpieć na pogorszenie uzębienia już po trzecim roku życia. Wśród objawów, które należy wziąć pod uwagę są

  • Nieświeży oddech
  • Krwawienie z dziąseł
  • Odmowa sprawdzenia stanu ich uzębienia z powodu bólu lub dyskomfortu.

Zatem regularne szczotkowanie zębów Twojego psa jest podstawą do zapewnienia zdrowego stanu uzębienia. Ponownie zalecamy udać się do specjalisty, by pokazał, w jaki sposób to robić i polecił odpowiedni produkt. Ale oprócz czyszczenia zębów, powinieneś umawiać regularne wizyty kontrolne z weterynarzem.

Odpowiednio dostosowane do ich rozmiaru jedzenie, a nawet smakołyki dentystyczne – pozwolą utrzymać zęby psa w czystości i usunąć kamień. Co więcej niektóre zabawki zaprojektowane specjalnie dla małych psów pomagają czyścić płytkę nazębna.

4- Paznokcie

Podczas gdy obcinanie paznokci jest podstawową formą zwykłej pielęgnacji u większości psów, przy małych rasach powinieneś poświęcić więcej uwagi. Psy małych ras, jako że mają mniejszą możliwość naturalnego ścierania pazurów w stosunku do ich większych przyjaciół, potrzebują ich częstszego obcinania.

Głównym powodem jest spędzanie większości czasu w domu, gdzie nie mają zbyt dużej możliwości by je ścierać. Sprzyja temu ich niewielka waga oraz niewiele czasu aktywnie spędzonego na powietrzu.

Aby mieć pewność, że długość pazurów Twojego psa nie utrudnia mu poruszania się, powinieneś regularnie je obcinać. Jeśli nie jesteś pewien jak to robić lub obawiasz się, ze zrobisz to nieodpowiednio, powinieneś poradzić się weterynarza.

5- Serce

Zastawki serca mogą wywołać problemy u około 60 % małych psów. Powodują osłabienie organu i pompowanie niewystarczającej ilości krwi. Problem ten staje się nieporównywalnie częstszy, gdy pies osiągnie 10 lat.

Mały pies u lekarza psy małych ras

Regularne wizyty kontrole oraz obserwowanie nadmiernej zadyszki u Twojego psa mogą zapobiec wystąpieniu chorób serca.