Pinczer: wszystko co powinieneś wiedzieć

27 Listopad, 2018
 

Pinczer został stworzony do ochrony i opieki nad gospodarstwami rolnymi. Jednak obecnie ich głównym „zadaniem” jest po prostu dotrzymywanie towarzystwa ludziom.

W dzisiejszym artykule dowiesz się więcej na temat psów tej niemieckiej rasy, które wyróżniają się eleganckim i wytwornym wyglądem.

Jak powstał Pinczer

Niemiecka nazwa Pinscher pochodzi od angielskiego słowa pinch, które oznacza szczypać, chwytać. Pinczer niemiecki lub Pinczer średni (obecnie rasa bardzo popularna) jest blisko spokrewniony ze Sznaucerem i powstał w wieku XV.

W owych czasach Pinczery były używane przez farmerów do zwalczania szkodników w ich gospodarstwach. Dlatego też niektórzy uważają, że psy rasy Terier czarny rosyjski są ich przodkami.

Inni badacze twierdzą, że dzisiejsza rasa Pinczer pochodzi od nieistniejącej już rasy psów myśliwskich zwanych bibarhuntami, którą wykorzystywano do tępienia gryzoni.

Po II wojnie światowej rasa ta prawie całkiem zniknęła. Jednak dzięki wysiłkom doradcy Kluby Pinczera i Sznaucera – Wernera Junga, istnieje ona po dziś dzień.

Od Pinczera niemieckiego pochodzą rasy Pinczer miniaturowy i Doberman. Co prawda wiele osób uważa, że Pinczer niemiecki jest niezwykle elegancki i atrakcyjny, jednak nigdy nie udało mu się dorównać popularnością Pinczerom miniaturowym i Dobermanom.

Charakterystyka psów rasy Pinczer

Psy tej rasy są średnich rozmiarów, osobniki męskie osiągają do 50 cm wzrostu i 20 kg wagi. Są one dostojnej postury, mocno umięśnione z wąską głową i długim pyskiem. Ich uszy są lekko przekrzywione i klapnięte po obu stronach (dość często w wieku szczenięcym przycina im się uszy i ogon).

 

Sierść Pinczera jest krótka i szorstka w odcieniach brązu i czerni, a na brzuchu i klatce piersiowej jest ona lekko czerwona.

pinczer jest bardzo wytworny

Obecnie Pinczer niemiecki jest po prostu zwierzęciem domowym. Ponadto może pomagać w kontroli gryzoni na dużych posesjach mimo to, że nie bierze udziału w polowaniach.

Ze względu na swoje rozmiary dobrze dostosowuje się do życia w mieszkaniach. Potrzebuje jednak codziennych ćwiczeń fizycznych.

Nie jest on co prawda aż tak imponującej postury jak Doberman, dobrze sprawdza się jako pies obronny. Świetnie radzi sobie broniąc domu i jest bardzo wierny swojemu właścicielowi.

Zachowanie Pinczera i opieka

Psy tej rasy są bardzo inteligentne, pewne siebie i bardzo aktywne. Żyją w zgodzie ze wszystkimi członkami rodziny, choć zazwyczaj wybierają sobie „tego jedynego” właściciela, którego zawsze słuchają i czasem pozwalają mu się pogłaskać lub bawić się z nim.

Wymagają zwykle dużo uwagi i są bardzo zaborcze w stosunku do swojego wybranego właściciela.

Pinczer jest zawsze bardzo czujny i obserwuje obce osoby w swoim otoczeniu. Na spacerze w parku powinien on nosić obrożę i kaganiec, gdyż może próbować walczyć z innymi psami. Krótka i gładka sierść Pinczera nie wymaga zbyt wiele zabiegów pielęgnacyjnych.

 

Wystarczy jedynie regularnie ją szczotkować (wystarczy raz na tydzień), by usunąć martwe włosy. Psy tej rasy są bardzo żywe i aktywne. Niezwykle ważne jest więc, by zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu. Wystarczy pozwolić mu wybiegać się na otwartej przestrzeni, jeżeli tylko nie ma możliwości by się zgubił.

Pinczery są wspaniałymi kompanami dla entuzjastów ćwiczeń fizycznych. Uwielbiają one towarzyszyć ludziom podczas aktywności fizycznej (na przykład w biegach lub jeździe na rowerze).

Jeżeli nie otrzymają codziennie odpowiedniej ilości ćwiczeń fizycznych, mogą zacząć niszczyć różne przedmioty w domu. Powinny one spać w domu, szczególnie w zimie.

Pinczery nie mają zazwyczaj problemów ze zdrowiem, jednak są obciążone genetycznie ryzykiem wystąpienia trzech chorób: katarakta, syndrom Von Willebranda (skłonność do samoistnych krwawień) oraz dysplazja stawu biodrowego.